חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התערוכה "אַיֶּלת השחר" במוזיאון ארצות המקרא ירושלים בביאנלה של ירושלים 2024

התערוכה אַיֶּלת השחר תיפתח במוזיאון ארצות המקרא ירושלים ב-13.3.24 ותמשך עד 29.4. במסגרת הבינאלה של ירושלים 2024 . אוצרת רחל פרליבטר. 

התערוכה נוצרה בעקבות סוד האיילה – מיתוס עתיר משמעויות בקבלה לדורותיה שמקורו במקרא. נשזרים ומתלכדים בו: אהבה, לידה, טבע, הבאת הגאולה והכיסופים לאלוהים.

במדרשי חז"ל, האיילה מזוהה עם השכינה: "החסידה שבחיות ורחמיה מרובין על בניה", היא מופיעה ככזו שיודעת את סוד הורדת הגשם ובכך מביאה שפע חיים וחסד לעולמנו. בספרות חז"ל קשורה אַיֶּלת השחר הן למי התהום והן למים משמים ולכוכב השחר – נגה, המאיר באורה של ונוס.
אַיֶּלת השחר מזוהה גם עם דמותה של אסתר המלכה – בזכות מעשי החמלה שלה, האל מאזין לתפילתה. במאפייניה אלו האיילה מהווה סמל לתהליך הגאולה. בכל לילה האיילה יולדת את השחר מחדש.

בתערוכה יוצגו 31 יצירות וידאו, רישום, ציור, מיצג, תצריב, פרפורמנס ופיסול, עבודות אלו נועדו להתחקות אחר עלילותיה של השכינה המביעות את ה ת ש ו ק ה  ל א י נ ס ו ף כמאמרו של משורר תהלים: "כְּאַיָּל, תַּעֲרֹג עַל-אֲפִיקֵי-מָיִם, כֵּן נַפְשִׁי תַעֲרֹג אֵלֶיךָ אֱלֹהִים." (תהלים מ"ב).

בימים אלו, בעקבות אירועי השבעה באוקטובר,
מיתוס האיילה מעורר את השאלה האם וכיצד תתכן בריאה מחדש לאחר פציעה רב-ממדית כזו?

Iris Ahuva Piekovsky, The Doe of Dawn איריס אהובה פיקובסקי - איילת השחר
Iris Ahuva Piekovsky, The Doe of Dawn איריס אהובה פיקובסקי - איילת השחר

התערוכה אילת השחר הייתה אמורה להיפתח במסגרת הביאנלה של ירושלים, כבר בנובמבר 2023, אך אירועי השבעה באוקטובר דחו את מועד הפתיחה ובזמן הזה נעשו עוד התאמות שיכולות להתייחס גם לאירועים קשים אלו.
והאיילה, זאת שמייצגת בתערוכה את האם האלוהית, כעת היא גם כאם מנחמת שמעוררת אותנו לקום מעפר נובה ויישובי העוטף, להיוולד מחדש ולהזריח אופקים חדשים של תקווה ואור.

פתיחה: 13.3.24 נעילה: 29.4.24

 

Giordana 6th באדיבות האומנית שישי לאוקטובר ,גיורדנה מוזראני October Detail
Giordana 6th באדיבות האומנית שישי לאוקטובר ,גיורדנה מוזראני October Detail
Sandra Valabregue עץ פרי עושה פרי צילום באדיבות האומנית
Sandra Valabregue עץ פרי עושה פרי צילום באדיבות האומנית

אירועים במוזיאון במסגרת התערוכה: 

15.3 – שיח גלריה בתערוכה "אַיֶּלת השחר" במסגרת הביאנלה של ירושלים.

"דּוֹמֶה דוֹדִי לִצְבִי, אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים; הִנֵּה-זֶה עוֹמֵד, אַחַר כָּתְלֵנוּ–מַשְׁגִּיחַ מִן-הַחַלֹּנוֹת, מֵצִיץ מִן-הַחֲרַכִּים" – המרחב בפואטיקה המקראית. רחל פרליבטר, אוצרת התערוכה, ברב שיח עם האמן מאיר סרבריאנסקי, האמנית ג'ורדנה מוסאני, מעצבת הפנים שרון ברק והאדריכל אודי מנדלסון. באנגלית

20.3 – ערב עיון לכבוד התערוכה "אַיֶּלת  השחר": "כאיל תערוג על אפיקי מים: התשוקה לאינסוף במיתוס האַיָּלה הזוהרי". בהשתתפות פאנל החוקרים של קרן מתנאל, פרופ' חנוך בן-פזי. הרצאה מפי רחל פרבליטר אוצרת התערוכה

22.3 – שיח גלריה בתערוכה "אַיֶּלת השחר": "מִי זֹאת הַנִּשְׁקָפָה כְּמוֹ שָׁחַר יָפָה כַלְּבָנָה" – אַיֶּלת  השחר, תהילה וסוד הלבנה. בהשתתפות פרופ' חביבה פדיה, רחל פרליבטר והאמניות יפעת בצלאל ואיריס אהובה פייקובסקי.

27.3 – ערב עיון לכבוד התערוכה "אַיֶּלת  השחר": "עַ͘זָאלה̈  – סוד האַיָּלה במיסטיקה הסופית והקבלית".

בהשתתפות: פרופ' אברהם אלקיים, אוניברסיטת בר-אילן ; ד"ר שועי רז, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ; רחל פרליבטר, אוצרת התערוכה.

10.4 – ערב עיון לכבוד התערוכה אַיֶּלת השחר: "אַיָּלָה מָה לִי וְלָהּ אֶלָּ-א אַהֲבָתִי" – אַיֶּלת השחר, האם הגדולה ורזי הלידה.
בהשתתפות: רחל פרליבטר, אוצרת התערוכה ; האמנית סנדרה ולאברג, האמנית מאיה ז"ק, וחוקרת הקבלה ד"ר רות קרא-איוונוב קניאל.

12.4 –  שיח גלריה בתערוכה "אַיֶּלת השחר": "בְּדֶרֶך נֹא־אָמוֹן" ועד "אַיֶּלֶת" – גלות, גאולה ואקטואליה בשירי מכות מצרים לאלתרמן,  שיח גלריה לי' בטבת, רחל פרליבטר וגבריאל אסולין. בהרשמה מראש | כלול בדמי הכניסה למוזיאון.

 

פרטים באתר המוזיאון: www.blmj.org