חיפוש
Close this search box.

אירועי החקלאות ואיכות הסביבה הגדולים בישראל אגרומשוב 2022 ו-קלינטק 2022 בבנייני האומה בירושלים 5-6.9.2022

תערוכת אגרו משוב מאות חידושים ומציגים ואלפי מבקרים
תערוכת אגרו משוב מאות חידושים ומציגים ואלפי מבקרים

התערוכה החקלאית המובילה והוותיקה בישראל אגרומשוב תתקיים רגע לפני ראש השנה בבנייני האומה בירושלים, במהלכה יוצגו חידושים חקלאיים, גידולים חדשים, טכנולוגיות, סטארטפים ועוד. במקביל, תתקיים תערוכת וכנס איכות הסביבה במטרה להציב את סוגיית ההתחממות הגלובלית על סדר היום הישראלי

התערוכה בהשתתפות משלחות ענק מלמעלה מ 15 מדינות שונות תציב את החקלאות הישראלית בראש חנית החקלאות העולמית ותעלה את המודעות העולמית למשבר האקלים.

במהלך האירוע יתקיימו תחרויות: העגבנייה הישראלית הטובה ביותר כשאת צוות השיפוט יוביל השף אייל שני, התפוח החדש לראש השנה, הרימון האיכותי ובחירת 10 הערים הירוקות בישראל לשנת 2022.

במסגרת האירועים יתקיימו כנסים מקצועיים: כנס 'חקלאות ישראלית' בהשתתפות: שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון, סגן שר הביטחון אלון שוסטר, סגן שרת הכלכלה והתעשייה יאיר גולן ויו"ר ועדת חוץ וביטחון רם בן ברק.

כנס 'ביטחון המזון' בהשתתפות: יו"ר עמית קק"ל יצחק וקנין, יו"ר מים לישראל איתן ברוש, מזכ"ל האיחוד החקלאי דודו קוכמן ומהנדס מחוז צפון של קק"ל טל גולן.

כנס 'משקיעים MTECH' בהשתתפות: ראובן דור, רמי כהן ומנכ"לית בי פרש אוקסנה גולדברג.

קלינטן 2022 – בחירת 10 הרשויות הירוקות בישראל. באירוע ישתתפו שרים, חברי כנסת, ראשי גופים חקלאיים, חברות סטארטאפ, יזמים, בעלי עניין ואלפי חקלאים ישראליים

למעשה זו השנה השנייה ברציפות שהעיר ירושלים תארח את תערוכת החקלאות הבינלאומית המובילה בישראל – אגרומשוב 2022 ואת ועידת קלינטק.  לצד הצגת החידושים והפיתוחים מישראל והעולם לתחום החקלאות ולתחום איכות הסביבה ועצירת ההתחממות הגלובלית, יתקיימו תחרויות שונות של סטארטאפיסטים בהיבטים של חקלאות, עידוד בנייה ירוקה, חינוך סביבתי, חיסכון במים, גינון וניקיון, אנרגיה ירוקה, מחזור והתייעלות אנרגטית. 

אחד התומכים הנלהבים של החקלאות הישראלית הוא ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "מאז תחילתו של המפעל ההתיישבותי בארץ ישראל, שמור תפקיד מרכזי ומשמעותי מאין כמוהו לחקלאות ולאנשיה", אומר ליאון. "עתידה הכלכלי של ישראל, ובוודאי הביטחון התזונתי של אזרחיה, נשענים על חקלאות חזקה, עצמאית ומתקדמת".ליאון הוסיף: "העיר ירושלים גאה לארח גם השנה את תערוכת אגרומשוב – האירוע הגדול, הבינלאומי והמקיף בישראל לשיווק תוצרת חקלאית ותשומות לחקלאות, המהווה אבן שואבת לאלפי מגדלים, קניינים, מקבלי החלטות, קמעונאים, סיטונאים, יבואנים ועוד". "לאלפי המשתתפות והמשתתפים מכל קצוות ענפי החקלאות, הצפויים לפקוד את התערוכה, מצפים יומיים גדושים בתצוגות, בהדרכות ובמפגשים עסקיים – אך לפניכם גם הזדמנות לסייר בירושלים ולגלות בה עוד ועוד הפתעות – אטרקציות, אתרים ואפשרויות בילוי – שכנראה טרם הכרתם".ליאון מקווה שהתערוכה בחודש הבא בבנייני האומה תעזור לחקלאים הישראלים: "כולי תקווה כי האירוע החקלאי המרכזי הנערך בירושלים יהווה גם השנה פלטפורמה לחיזוקה של החקלאות הישראלית תוך הטמעתם של החידושים הטכנולוגיים והפיתוחים החקלאיים וכן הרחבתם של שיתופי פעולה מקצועיים – בארץ ובעולם. בהזדמנות זאת, אני מבקש להביע בפניכם – חקלאיות וחקלאי ישראל – את מלוא התודה וההערכה על שנים ארוכות של עשייה קשה ונחושה ועל היותכם חלק חשוב בחיזוקה של כלכלת ישראל ובהבטחת עתידנו", מסכם ליאון.

אגרומשוב חגיגה חקלאית_
אגרומשוב חגיגה חקלאית_
המשלחת ממרוקו בתערוכה ב 2021
המשלחת ממרוקו בתערוכה ב 2021
דובי אמיתי. נשיא התאחדות האיכרים בישראל
דובי אמיתי. נשיא התאחדות האיכרים בישראל
אגרומשוב בובקט
אגרומשוב בובקט

האטו-מוטור של הטרקטורים המהפכניים והכלים החקלאיים מגיע לירושלים. באירוע יוצגו, רשימה ארוכה של חידושים ופיתוחים. בין השאר בתחום המיכון הכבד החקלאי והטרקטורים:

מפרם סוכנויות בע״מ, היבואן הרשמי של ג'ון דיר בישראל, תציג בתערוכה את הציוד החקלאי שלה: טרקטורים, קומביינים, מקצרות, ציוד גינון, טרקטורי משא ועוד. טכנולוגיות החקלאות המדייקת המתקדמות של ג'ון דיר משפרות את יעילות העבודה מאפשרות לחקלאים לתכנן, ולנהל את פעולותיהם ולבצע התאמות בזמן אמת בשטח, מאפשרות לנתח ביצועים, לנהל את הציוד החקלאי וגם לקבל תמיכה מרחוק מאנשי המקצוע.  במפרם מחלקת חלפים של חלקי ג'ון דיר, שבה קיים מלאי חלפים מקוריים המיועדים לכל הכלים מתוצרת ג'ון דיר. כמו כן, היא מעמידה לרשות לקוחותיה מגוון אמצעי מכירה כגון ליסינג, אשראי ארוך טווח, השכרה תפעולית, מכירת חבילות שירות וטרייד אין.

גם חברת אמקול מייבאת לארץ ענקיות של ממש בתחום – בובקט, דוסאן, הידרומק ואמאן. בתערוכה תציג אמקול את החידוש האחרון של בובקט: חטיבה חדשה שמוכוונת חקלאות וגינון עם כלים שמותאמים לעבודה חקלאית. מדובר ביעה פרקי קטן (שופל), הבובקט L23, הבובקט L28, הבובקט L75 ובובקט L85. הכלים החדשים האלו מביאים את כל היתרונות של בובקט ובמיוחד את מגוון האביזרים המיוחדים של "בובקט" לעולם החקלאות והגינון. הכלים בעלי כושר הרמה גבוה, שעומד ביחס מפתיע למשקל הנמוך שלהם, מצוידים בצמיגים מיוחדים, המפחיתים משמעותית את הידוק הקרקע, על ידי פיזור המשקל הנמוך של הכלי ומאפשרים שימוש בבובקט במגוון עבודות תוך שמירה על אוורור הקרקע.

עוד שתי חברות ישראליות יציגו בתערוכה: חברת בוקמן (ישראל) בע"מ וקרסו. בוקמן ישראל היא נציגתה הבלעדית של חברת בוקמן הגרמנית, אשר נוסדה בשנת 1960, והינה החברה המובילה באירופה בתחום קרונות נגררים להובלת סוסים. בוקמן נמנית עם החברות המובילות בייצור של נגררים להובלות כלליות, ומציעה מגוון רחב ועשיר של קרונות נגררים להובלת סוסים, המאפשר התאמת פיתרון מושלם לצורכי הלקוח.

חטיבת הצמ"ה של קרסו מוטורס, לעומת זאת, הוקמה בשנת 2014 ומהווה חלק מקבוצת קרסו שנוסדה בשנת 1933 והנה כיום חברה ציבורית מהמובילות במשק הישראלי החולשת על עסקי רכב, נדל"ן ביטוח, טרייד אין, מימון, ליסינג ועוד. קרסו צמ"ה הנה היבואנית הבלעדית של ציוד מכני הנדסי איכותי לעבודות עפר מתוצרת CASE, וכן מגרסות ונפות ניידות מתוצרת POWERSCREEN.

החברות שיעשו את הדרך הגדולה ביותר לירושלים הן PRONAR ו-MANDAM, שיגיעו מפולין. החברות יציגו בתערוכה מגוון רחב של מוצרים הנותנים פתרונות מגוונים לחקלאים בעבודה היומיומית וכן עבור פרויקטים מיוחדים. בנוסף, יציגו גם אביזרים שונים, שניתנים לייצור לפי דרישת הלקוח, כדי להטיב ולדייק את הצרכים.

זן התפוחים סטורי אגרומשוב
זן התפוחים סטורי אגרומשוב

זן התפוחים הישראלי החדש 'סטורי' שיוצג לראשונה בירושלים

 מי רוצה לתייג את עצמו? מועצת הפירות והירקות תציג לראשונה בתערוכת "אגרמשוב" חמישה זני תפוחים חדשים שיתחרו על תואר התפוח הישראלי המשובח לשנת 2022, אחד המועמדים: "סטורי" – מרשים, חיי מדף ארוכים, וטעם משובח וכמובן שם קליט.

 הרשתות החברתיות כבשו בשנים האחרונות את העולם, כולם מעלים סטורי מכל מקום ובמועצת הצמחים מקווים שהסטורי שלהם יתפוס לא פחות. בתערוכת החקלאות הגדולה בישראל "אגרומשוב" שתיערך ב-5.6.9 בבנייני האומה בירושלים, תציג מועצת הצמחים מגוון זני תפוחים כחלק מתחרות אגרומשוב על זן התפוח המשובח בישראל לשנת 2022, בין הייתר יוצג לראשונה זן חדש בשם שכל ילד מכיר: "סטורי".

את הזן החדש, כיאה לשם, יהיה שווה לתייג באינסטגרם – הוא בעל מראה מרשים במיוחד, צבע אדום עז, טעם מתוק ומשובח, בעל חיי מדף ארוכים מאד וגם עמיד ל"גרב" – דבר שמאפשר לחקלאי להתייעל ולהפחית את הריסוסים על העצים ולהעניק לצרכן פרי יותר אורגני.

ה"סטורי" הגיע מאירופה כבר לפני שמונה שנים, במהלכם עבר תהליכי בחינה ואקלום בארץ בחווה מחקרית על ידי חוקרי מו"פ צפון – במכון המחקר מיגל, מבחינת התאמה לאקלים (אקלום), כמות יבול, עלויות ואיכות, וכעת- הוחלט לאשר את הזן והשנה יתקיימו נטיעות מסחריות בחווה ברמת הגולן שם נמצא הזן כמתאים מיוחד למזג האוויר, מנות הקור וכו'. ה'סטורי' ייקטף בספטמבר, אך יהיה ניתן להשגה  ברשתות השיווק לאורך כל השנה בשל חיי המדף הארוכים שלו. תפוח -הפרי הפופולרי והנמכר בארץ כשמגדלים בשנה כ-100 אלף טון בישראל, 80 אחוז מהם משלשה זנים עיקריים: גרני -סמית, זהוב, וסטרקינג, והיתר מהזנים גאלה ופינק-ליידי. בעולם הרחב מגדלים יותר מ-500 זנים מסחריים, ובעשרים השנה האחרונות יש מאמץ בעולם להשבחת זנים חדשים בעלי מגוון טעמים, צבעים וכו'.  ה"סטורי" הוא לא הזן היחידי שיוצג בתערוכת "אגרמשוב" ויתחרה על תואר התפוח הישראלי המשובח אלא עוד ארבעה זנים נוספים: "אורורה" – תפוח צהוב בעל ארומה ייחודית הדומה לזן גאלה; "דלינט" – תפוח אדום בעל טעם משובח; "מודי" – זן בעל צבע אדום-סגול (עם לחי ירוקה) הנפוץ באירופה; ו"מגיסטי" – זן איטלקי בעל טעם מיוחד וארומה חזקה.

יובל עגני, מנהל חוות מתתיהו שאחראי על בחינת הזנים, סיפר: "תהליך הכנסת זן חדש לארץ הינו ארוך, הנמשך עד הגעה למדפים כ 10-15 שנה. דבר זה מצריך צפיה אל העתיד, והערכת השינויים שיתחוללו. עם זאת,  הרחבת סל הזנים הכרחית לשמירה על רווחיות הענף ולהגדלת היצע המוצרים לצרכן". ד"ר עומר קראין, חוקר מו"פ צפון במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל: "ענף התפוח הינו מהגידולים המובילים עליהם מתבססים חקלאי הגליל וצפון הגולן. במטרה ליצור עבור המגדלים יתרון כלכלי, יכולת תחרות עם ייבוא והתמודדות עם משבר האקלים- עוסקים במו"פ צפון בפיתוח, אקלום, טיפוח והחדרת זני תפוחים ופירות חדשים, עמידים, פוריים ואיכותיים מאוד, מכל העולם, אותם מאקלמים ולצרכי השוק והצרכן הישראלי: הזנים החדשים, טעימים ויפים יותר מהקיימים. ישנם זנים מקדימים ומאחרים, כך שעונת הפרי הישראלי, הטרי והבריא מתמשכת על פני חודשים רבים יותר בשנה".

בפעילות משותפת של מועצת הצמחים, מו"פ צפון – מיגל, שרות ההדרכה במשרד החקלאות והמגדלים – נעשה מאמץ להביא זנים חדשים לארץ ולהגדיל את מגוון הזנים על המדף. ישראל מיוחדת בתנאי הגידול – אזור שהוא חם ויבש יותר מרוב אזורי הגידול בעולם. תנאים מיוחדים אלו דורשים מאמץ מיוחד בגידול התפוח, ויוצרים קשיים ייחודיים, כמו למשל הקושי לקבל את הצבע האדום. מצד שני, מזג האוויר הייחודי של ישראל, מאפשר לגדל את התפוחים עם טעם משובח.

חיים אלוש מנכ"ל אגרומשוב ויוזם תחרות זן התפוח המשובח בישראל 2022 ציין: "אנו שמחים לשמוע על עוד ועוד זני תפוח משובחים המאוקלמים בישראל. אני מזמין את החקלאים ועם ישראל להגיע לתערוכה, לראות את החקלאות הישראלית במיטבה ולעשות סטורי עם תפוח הסטורי".