חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אירועי "תשעת הימים", שני אירועים מוזיקליים ייחודיים מבית "קהילות שרות" לרגל חורבן ירושלים ובית המקדש בעקבות שנאת חינם: "איכה ישבה בדד העיר רבתי עם"

אירועי ''תשעת הימים'', שני אירועים מוזיקליים ייחודיים מבית ''קהילות שרות'' לרגל חורבן ירושלים ובית המקדש בעקבות שנאת חינם: ''איכה ישבה בדד העיר רבתי עם''
הפייטנית שיר יפרח תשתתף באירוע בתל אביב. יפרח, מנפצת  את ''תקרת הזכוכית'' של שלוב פייטניות בז'אנר הפיוט, החלה את דרכה בעולם הפיוט היהודי בגיל 11.

עם אחד בלב אחד – הפקה מוזיקלית מבית "קהילות שרות" בהשראת תקופת שלושת השבועות בכלל,  ותשעת הימים בפרט, תקופה המציינת את חורבן בית המקדש.  אירועים אלה חקוקים היטב בזכרון העם היהודי לאורך הדורות. "אירועי תשעת הימים" יתבצעו על ידי "קהילות שרות" בשיתוף פייטנים מוכרים מהקהילה. האירועים מדגישים את החשיבות של הפיוט היהודי כגורם מאחד.

יהודים רבים מרחבי העולם מציינים מדי שנה את תקופת שלושת השבועות כתקופת אבל לעם היהודי, אבל שהולך ומתעצם מתחילת המצור ועד רגע החורבן בט' באב, שבו העם מתאסף ומתאבל על חורבן ירושלים. "קהילות שרות" מקיימים שני אירועים במהלך "תשעת הימים", אירועים מוזיקליים בהשראת הקינה היהודית. האירועים יתקיימו בתל-אביב ובירושלים, שבהן יגיעו משתתפים מקהילות שונות מרחבי הארץ, חילונים, דתיים ומסורתיים כאחד. 

באירועים אלה יהיה ניתן להאזין ולהתרגש מהקינה היהודית שמהווה חלק מרכזי במסורת ובתרבות היהודית. את הקינות תלווה קריאת מגילת איכה, לפי המסורות המרכזיות של הקהילות היהודיות המגוונות: מרוקו-אלג'יריה, ספרד-ירושלים ותימן. 

שפכי כמים ליבך (מגילת איכה)

בין מלים לקינות לקראת תשעה באב

יום רביעי, ו אב, תשפ"ב 3/8/2022  20:00

בית רשות הרבים, בית-גיורא, רחוב רבינוביץ 33 קריית היובל ירושלים.

קינות תשעה באב, מהפיוטים המרגשים ביותר, ספרותית ומוזיקלית, הצטרפו לערב לימוד ושירה עם הפייטנים והחזנים:

*מנחם נאבת* רבי חיים ביטון * רחמים זייני *

ספרד-ירושלים  – מרוקו –  אלג'יריה

בליווי נגינת נאי (חליל מזרחי) – חנני זית 

בהנחיית יוסי אוחנה, קהילות שרות פיוט וניגון

יפה דמעתך ראיתי (ר' ישראל נג'ארה)

בין מלים לקינות לקראת תשעה באב

יום שלישי, ה אב, תשפ"ב 2/8/2022  20:00

מרכז לתרבות יהודית נווה שכטר, רחוב שלוש 42, נווה-צדק תל-אביב יפו.

קינות תשעה באב, מהפיוטים המרגשים ביותר, ספרותית ומוזיקלית, הצטרפו לערב לימוד ושירה עם הפייטנים והחזנים:

*מנחם נאבת* שיר יפרח * אמיתי אריכא *

ספרד-ירושלים  – מרוקו –  תימן

בליווי נגינת נאי (חליל מזרחי) – חנני זית 

בהנחיית יוסי אוחנה, קהילות שרות פיוט וניגון.

בין ההישגים הגדולים של "קהילות שרות" הוא שיתוף פעולה הדוק עם פייטניות רבות ומגוונות בכל רחבי הארץ, ובכללן הפייטנית שיר יפרח, שתשתתף באירוע בתל אביב. יפרח, מנפצת  את "תקרת הזכוכית" של שלוב פייטניות בז'אנר הפיוט, החלה את דרכה בעולם הפיוט היהודי בגיל 11. כאישה דתייה ניצבו בפניה מכשולים רבים בעולם שבמשך שנים רבות היה בו מקום רק לפייטנים גברים. היא לא נרתעה וניפצה כל מוסכמה חברתית המנוגדת לקביעה כי "קול באישה ערווה", ואף זכתה להופיע בבית המלוכה במרוקו. כעת, יחד עם "קהילות שרות", מגיעה יפרח להופעה חוצת תרבויות שתפגיש בין מזרח ומערב, קודש וחול.