חיפוש
Close this search box.

ד"ר אפלבום המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה באחוזת בית הכרם ״מדינת ישראל נמצאת בשיא של כל הזמנים והתפקיד שלי שהדבר יישאר כך".

אפלבום "בישראל יש כיום 420 חברות רב לאומיות שיש להן מכוני מחקר ופיתוח בארץ .חברות אלו משלמות את מיטב כספם כדי לגייס מהנדסים הישראלים. ההשקעות שלהן חשובות לנו מאוד". כתב חדשות ירושלים אפלבאום: החרדים נבלמים מסיבות קואליציוניות מלהיכנס לשוק העבודה, ולכן רשות החדשנות נותנת תגבור ותקציבים עודפים למגזר החרדי. חברות כמו אפל ופייסבוק נלחמות כיום על החרדים

אפלבום אחוזת בית הכרם
אפלבום "בישראל יש כיום 420 חברות רב לאומיות שיש להן מכוני מחקר ופיתוח בארץ .חברות אלו משלמות את מיטב כספם כדי לגייס מהנדסים הישראלים. ההשקעות שלהן חשובות לנו מאוד". מימין המנחה אליהוא בן און
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

יו"ר רשות החדשנות, ד"ר עמי אפלבום התארח במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם וסיפר על רצונן של מדינות זרות, כדוגמת הונג קונג לשתף את הישראלים בשוק העבודה, "אתה חושב שב48', כשבן גוריון הכריז על מדינת ישראל הוא העלה בדעתו ששר הכספים של הונג קונג יבוא ויבקש את עזרתנו??". אפלבום אמר שכיום ,מדינת ישראל  ,  נמצאת בשיא של כל הזמנים , מבחינת התדמית שיש לה בעולם הגדול ותפקידו לדאוג שהדבר ישאר כך.

ד"ר  אפלבום סיפר על כך שליווה את סגן נשיא סין בביקורו,  שעסק סביב נושא החדשנות. יו"ר הרשות הוסיף ואמר, כי הסינים שולחים לארץ סטודנטים מהאוניברסיטאות הטובות ביותר  על מנת ללמוד מהישראלים איך עושים חדשנות. והסיבה לכך היא החשיבה 'מחוץ לקופסא' של הישראלים. החל ממהפכת הקיבוצים וגם בגלל העובדה שהיינו צריכים "להשקות את המדבר אנו בישראל  חיים בסביבה עם שכנים קשים, ומבלי שנצטיין  בטכנולוגיה,  לא נהיה פה".  גם האמריקאים וגם הסינים מגיעים אלינו על מנת להבין את השיטה. ישנו צורך בקיומו של מוסד המדען הראשי באקדמיה טובה  ובתרבות יזמית שהמדינה מעודדת. הדבר הבא שחשוב לנו פה הוא בהשקעות של חברות רב לאומיות: "כיום בישראל 420 חברות רב לאומיות שלהן מכוני מחקר ופיתוח בארץ. חברות אלו משלמות את מיטב כספם כדי לגייס מהנדסים ישראלים".

אפלבום התייחס גם לשאלה :"מהו הצורך לרתום את האוכלוסייה שלומדת גמרא על חשבון הצבא לעולם ההייטק"? "החרדים זה פלח גדול שנבלם מסיבות קואליציוניות מלהיכנס לשוק העבודה, וחלק גדול מהם מבינים את זה. ולכן רשות החדשנות נותנת תגבור ותקציבים עודפים למגזר החרדי.

 

מגזר נוסף שד"ר אפלבום התייחס אליו היה מגזר הנשים בישראל המהוות 50% מהאוכלוסיה "מתוכן רק כ-7% עוסקות בהייטק. "החינוך צריך להתחיל מילדות – אין סיבה שילדה תשחק בבובה ולא במכונית . אנו צריכים למצוא את הדרך ולראות כיצד   נעודד נשים ללמוד מקצועות ריאלים ולאחר מכן לאפשר להן להשתלב בסביבת הייטק. כיום, ברשות החדשנות, פתחנו מסלול שבו ממנים קורס לנשים אקדמאיות שרוצות להיות מתכנתות ומבטיחים להן משכורת גבוהה ב25% מזו של הגבר.

ד"ר  אפלבום התייחס לקהילה הערבית המהווה 22% מהאוכלוסיה, כ 20% מהסטודנטים באוניברסיטאות בארץ. לדבריו, בתעשיית ההייטק עובדים רק 2% מתוכם. יש לכך שתי סיבות עיקריות: הראשונה  תרבותית  קשיים עם השפה העברית וחוסר בקהילה תומכת. הבעיה השנייה היא ש75% מההייטק הישראלי מרוכז במרכז הארץ. האוכלוסייה הערבית חיה בצפון ובדרום, לכן הם רחוקים מהמרכזים הללו. אנו פותחים תוכנית המנסה לעודד ולתת מענקים כספיים לחברות הייטק ממרכז הארץ, על מנת שיפתחו שלוחות  בצפון הרחוק או בדרום, וזאת למען שילוב האוכלוסייה הערבית בעולם הפיתוח.

 

יו"ר החדשנות סיפר גם על שיתופי פעולה עם  משרדי ממשלה אחרים ועל  פרויקטים משותפים. בדבריו התייחס גם לפרויקט ההורייזון- גוף של השוק האירופאי המשותף. עצם שיתוף הפעולה עם הורייזון, מאפשר לנו להפגיש את החברות הישראליות עם החברות האירופיות כבר בשלבי הפיתוח, ויחד איתם פותחים את השוק".

עוד נמסר לכתב חדשות ירושלים כי ד"ר אפלבום שסיים את ביקורו באחוזת  בית הכרם אמר:" צריך להישאר צנועים, אסור להיות יהירים יש עוד הרבה מאוד מדענים מצוינים בעולם,  יש לזכור שהאינטרסים הכלכליים מכתיבים את הדברים, ולכן החדשנות היא האינטרס הכלכלי הגדול ביותר וזה מה שמוביל את כולם אלינו".

אחוזת בית הכרם הינו דיור מוגן יוקרתי מרשת אחוזות רובינשטיין הממוקם בלב שכונת רמת בית הכרם בירושלים. הבית מציע לאוכלוסייה הבוגרת את כל האפשרויות לחיים הטובים: דירות יפהפיות במספר גדלים, חברה נעימה ואיכותית, צוות מסור ואוהב, מתקני ספורט משוכללים, הרצאות מרתקות, מגוון עצום של פעילויות יומיומיות, שירותי בריאות ורפואה צמודה ועוד.

ימים
שעות
דקות
שניות

כנס ירושלים לעסקים 19.6.2019 מלון קראון פלזה ירושלים