חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בית מורשת הכותל המערבי נחנך היום ומיועד "להעמיק את הקשר בין העם היהודי לירושלים"

מתחת מבנים שנחשפו מתקופת בית ראשון, אמת מים מתקופת בית שני, רחוב רומי, חנויות צלבניות ומבנים ממלוכים. צילום הקרן למורשת הכותל המערבי

המבקרים במפלס הקדום יפסעו על מדרך צף הצופה על הממצאים תוך שמירה על אבני ירושלים העתיקות. המבנה מכיל כיתות לימוד והעמקה לקבוצות וכן תצפית על רחבת הכותל המערבי. כניסת קבוצות לכיתות וסיורים יחלו בשבועות הקרובים בתיאום דרך אתר האינטרנט של הקרן למורשת הכותל המערבי.

"בית מורשת הכותל המערבי" נחנך היום על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי בסיוע משרדי ממשלה שונים ואמור לשמש כמרכז חינוכי לקבוצות וליחידים הבאים אל הכותל כדי להעמיק בקשר בין העם היהודי לירושלים למיזם תרמו גם מורטימר ב' צוקרמן, בשותפות עם ג'יימס גרטלר ואריק גרטלר.

מתחת למבנה נחשפו מבנים מתקופת בית ראשון, אמת מים מתקופת בית שני, רחוב רומי, חנויות צלבניות ומבנים ממלוכים. המבקרים במפלס הקדום יפסעו על מדרך צף הצופה על הממצאים תוך שמירה על אבני ירושלים העתיקות. המבנה מכיל כיתות לימוד והעמקה לקבוצות וכן תצפית על רחבת הכותל המערבי. כניסת קבוצות לכיתות וסיורים יחלו בשבועות הקרובים בתיאום דרך אתר האינטרנט של הקרן למורשת הכותל המערבי.

המבנה מכיל כיתות לימוד והעמקה לקבוצות וכן תצפית על רחבת הכותל המערבי.

 

חנוכת בית מורשת הכותל נערכה במעמד נשיא המדינה, יצחק הרצוג, רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ, מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי מרדכי (סולי) אליאב, נציגי משפחת התורם- אחייניו של מורטימר ב' צוקרמן: אריק גרטלר, ג'יימס גרטלר- נאמני קרן התרומות המשפחתית ומכון צוקרמן, מלקולם הונליין, לינה דשלטון מנכ"לית מכון צוקרמן, יוסף לושינסקי נשיא הקרן בארה"ב. האירוע התקיים בנוכחות: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ח"כ אבי דיכטר, נתן שרנסקי, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן, מנכ"ל רשות העתיקות אלי אסקוזידו, האדריכלית עדה כרמי- מלמד, הצוותים שלקחו חלק בהקמת בית מורשת הכותל, נשיאי האוניברסיטאות בישראל, יו"ר המל"ג וידידי הקרן למורשת הכותל המערבי.

 נשיא המדינה, יצחק הרצוג: "קדושתו ומרכזיותו של הכותל, הלב הפועם של העם היהודי, הם מעל לכל מחלוקת וצו עליון הוא לשמור על כך מכל משמר. גם בעת הזאת, במיוחד בעת הזאת, אני עושה כל מאמץ להקטין את החיכוך וקורא לכולם לנהוג באחריות ובאיפוק, למצוא נתיבות שלום, לשים לנגד עינינו את תמרור ההיסטוריה המזהיר אותנו מפני שנאת חינם. שלא נגיע לכדי שנאת חינם, שלא נגיע לכדי חורבן. חובתנו לוודא תמיד כי כל אחת ואחד ירגישו בכותל רצויים, אהובים ומקובלים."

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ: "הבית הזה עומד מעל עתיקות שהן אבנים יקרות, ובנוי מאבני בניין שהן אבנים יקרות."