חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גאווה ירושלמית: הכירו את הטייסים הירושלמים החדשים: סגן ש' וסגן י' שהסתכלו למעלה וחלמו להיות טייסים

מסדר כנפיים, בו הוענקו כנפי הטיסה לבוגרי ובוגרות קורס הטיס 184, נערך בחמישי האחרון בבסיס חיל האוויר בחצרים. כנפי הטיסה הוענקו ל- 36 לוחמי ולוחמות צוות אוויר. הטקס התקיים במעמד נשיא המדינה, יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש הממשלה, נפתלי בנט, סגן שר הביטחון, השר אלון שוסטר, ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר ומשפחות הבוגרים. טקס הסיום נערך בתום שלוש שנים של הכשרת הצוערים כקצינים לוחמים וכבוגרי תואר לימודים אקדמי מאוניברסיטת בן גוריון. בין המסיימים שני ירושלמים. האחד כטייס קרב והשני כנווט קרב. סגן ש', בן 23 מירושלים, מסיים את הקורס כנווט קרב.

סגן ש' הוא החמישי מתוך שישה אחים ואחיות, אמו (60) ואביו (62) היו רבני קהילה ובמסגרת תפקידם גרה המשפחה בלונדון למשך שלוש שנים. סגן ש' נשוי לת', קצינה ב-8200. סגן ש' למד בישיבה תיכונית שם הרחיב את המגמות פיזיקה, ביולוגיה ותלמוד. הוא התנדב והדריך בתנועת הנוער "בני עקיבא" ולמד שנתיים בישיבה. בזמנו הפנוי אוהב לקרוא, לשיר בעיקר מוזיקה ישראלית, להיות חזן בבית הכנסת ולטייל בטבע. סגן ש' תמיד רצה להיות צוות אוויר, הוא מספר: "תמיד הקסים אותי להסתכל בשמיים ולראות מטוסים, כשגדלתי היו לי משקפיים וחשבתי שלא אוכל להיות טייס לכן עשיתי ניתוח לייזר כדי לממש את החלום". סגן נ' הבין שהוא נמצא במקום הנכון בצ'ק נווטים: "כצוות אוויר, אתה ער לכל המתרחש מסביב, מרגש אותי לדעת שאני בקצה האגרוף של מדינת ישראל, אני אוהב את זה".

 

גאווה ירושלמית: הכירו את הטייסים הירושלמים החדשים: סגן ש' וסגן י' שהסתכלו למעלה וחלמו להיות טייסים

הכירו את סגן י׳ מירושלים- מסיים קורס טיס מספר 184. לסגן י' שני אחים קטנים, אמו (47) עובדת בחברת הנדסה ואביו (54) לשעבר לוחם ביחידת 669, כיום עובד בתחום הבניה. סגן י' החל להתנדב במגן דוד אדום בשנות התיכון, הדריך ואף היה אחראי משמרת, ובלימודיו בתיכון הרחיב את מגמות הכימיה והביולוגיה. לאחר התיכון היה במכינה קדם צבאית המשלבת רבדים שונים באוכלוסייה. בזמנו הפנוי י׳ אוהב לטייל, לדוג ולבלות זמן בטבע.

סגן י' תמיד חלם להיות צוות אוויר, הוא מספר: "תמיד חלמתי להגיע למקום הזה, אבל אף פעם לא באמת האמנתי שאצליח. חשוב לי לעשות את הכי טוב בשביל הסובבים אותי ובשביל עצמי, לא חושב שיש מסגרת אחרת בשבילי". סגן י' הבין שהוא נמצא במקום הנכון כבר בטיסה הראשונה במטוס הלביא: "מצאתי את עצמי עם תשוקה בעיניים, ככל שהזמן בקורס עובר ואתה מבין מה המשמעות בלהיות צוות אוויר, זה בוער בך יותר, אני מרגיש שאני צריך להיות צוות אוויר".

גאווה ירושלמית: הכירו את הטייסים הירושלמים החדשים: סגן ש' וסגן י' שהסתכלו למעלה וחלמו להיות טייסים

למפגש מפקד חיל האוויר עם משפיעים, י׳ בחר להביא את מחנכו מהתיכון: "דמות שאני מאוד מעריך. הוא הדוגמה לאיך איש חינוך צריך להראות". סגן י' מסכם שלוש שנים בקורס: "שלוש שנים מבגרות שגרמו לי להבין את המשמעות שלי כלוחם אווירי במערכה, חוויה מעצימה".

נשיא המדינה, יצחק הרצוג אמר בטקס: "ביטחון אזרחי ישראל עומד למבחן יום יום. אתגרים רבים לפנינו, גלויים לעיני הציבור, וסמויים מהן. איראן שולחת זרועות ארוכות של טרור, לתוך ישראל, לגבולותינו, וגם למדינות אחרות. אין אף מדינה בעולם שהייתה נותנת לאזרחיה החפים מפשע להיות מאוימים אך ורק בשל זהותם. התבשרנו היום על ניסיונות לחטוף ישראלים ולפגוע בהם, והאמינו לי שזרועות הביטחון של מדינת ישראל פועלות 24/7, בפעולות סיכול ומניעה המזכירות לא אחת סרטי מתח ועלילה. בהם המציאות עולה לפעמים על כל דמיון. אני מזהיר את כל מי שחושב לנסות אותנו. איננו עומדים בחיבוק ידיים למול האיומים. ישראל שומרת על חופש פעולה, ומבטיחה את האינטרסים הביטחוניים שלה. ידנו הארוכה תגיע לכל מקום שנבחר, בכל זמן שנבחר, ובכל דרך שנבחר".

ראש הממשלה, נפתלי בנט: "אני מעביר מדינת ישראל חזקה בטוחה ושקטה בגבולות. אויבנו יודעים היטב שאנחנו נגיע לכל פינה בעולם כדי לשמור על ביטחון אזרחינו. הם לומדים שמי שזומם לפגוע בנו כאן, בביתנו, ישא במחיר כבד בביתו שלו. בנימה אישית, אני רוצה להודות לחיילי צה"ל ולמפקדיו, לרמטכ"ל ולכל ארגוני הביטחון המוסד, שב"כ, משטרת ישראל על הזכות הנדירה שקיבלתי להנהיג אתכם. בכל פעם שאישרתי תקיפה אווירית של טייסי חיל האוויר, או מבצע קרקעי של לוחמי צה"ל, ימ"מ או פעולה חשאית של לוחמי הארגונים האחרים, ידעתי שיש על מי לסמוך. עשיתי הכי טוב שיכולתי למען עם ישראל, למענכם, העם האהוב שלי. בוגרות ובוגרים יקרים, בשם ממשלת ישראל, בשם אזרחי ישראל – אני אוהב אתכם, סומך עליכם. עם ישראל מצדיע לכם!".

סגן שר הביטחון, אלון שוסטר: "הנוער בימינו יעצב דמות האדם בישראל – על ידי חיי מופת״, אמר ראש הממשלה הראשון, דוד בן -גוריון. ואתם, שעד לא מזמן הייתם נוער ובחרתם בשליחות, מייצגים בעיניי את המופת הזה. על מנת להגיע לכאן, נבחרתם בקפדנות. עברתם מסלול קשה ומפרך, על מנת לוודא שאתם המתאימים ביותר, ומכאן אתם יוצאים למסלול ארוך לא פחות – כשעל כנפיכם מוטלת אחריות כבדה. כשאני מביט בכם, אני יודע שאזרחי ישראל לא נידונו לפילוג ולניכור. אנחנו מחויבים לעצב לעצמנו מציאות בה, בחברה הישראלית, נוכל לשבת באותו תא טייס, באותו תא פיקוד, לסמוך אחד על השני, לשרת אותם ערכים מכוננים, אותה מטרה משותפת ולהיאבק עליהם, שכם אל שכם. המשיכו להוות עבורנו מופת והשראה. עלו, המריאו והצליחו!"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי"בימים אלו לפני שנה צה"ל כולו שמר על החומות. מבצע 'שומר החומות' היה תגובה חריפה ובלתי צפויה מבחינת חמאס לניסיון שלו לפגוע באזרחי המדינה. זה היה מבצע שהשיג את הפגיעה הקשה ביותר בפרק הזמן הקצר ביותר ברצועת עזה. מבצע שהוביל לשנה השקטה ביותר מזה 15 שנים והיה זה מפגן של עוצמה – עוצמת הכוח האווירי ועוצמת תשלובת מודיעין ואש, המנצלת באופן מקצועי את מימד האוויר. טייסי חיל-האוויר היו לאורך כל המבצע שומרי החומות של מדינת ישראל ואזרחיה, ותוך כדי המבצע הם פעלו בשתי זירות נוספות. צה"ל וחיל האוויר לא מסתפקים בהגנה מקו החומה, אלא יוצאים לעומק שטח האויב כדי לפגוע בו ובאמצעי הלחימה שהוא מנסה לבסס כנגדנו. אין מדינה בעולם שמתמודדת עם אויב בשש זירות שונות, ואין צבא בעולם בפועל בכל כך הרבה זירות במקביל. זו התמודדות חסרת תקדים: מסכין ועד גרעין, מג'נין ועד טהרן, מתת-קרקע ועד החלל. 
זהו גם מנעד הפעולות של צה"ל, ולחיל האוויר יש בו תפקיד מרכזי ביותר. הוא עושה זאת מצוין כי הוא חיל מצוין, ומהיום אתם מצטרפים אליו באופן פעיל, ומתייצבים כטייסים בקו ההגנה הראשון. ברכות על סיום הקורס והערכתי הרבה והאישית לכל אחד ואחת מכם.  אני גאה בכם, מאוד, עלו והצליחו".

מפקד חיל האוויר

מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר"בוגרות ובוגרים, אתם תהיו חוד המחץ ההתקפי של החיל, פועלים בטווחים קרובים ובמעגלים רחוקים. זרועה הארוכה של החיל נדרשת היום להיות ערוכה וכשירה יותר מאי פעם. תדעו לעשות זאת ביום ובלילה, בכל מזג אוויר ותחת כל איום. אתם תפעלו בנחישות ובעוצמה לשם מילוי כל משימה, תעשו זאת באומץ לב, בדיוק, במקצוענות ובאמות מוסר גבוהות. 
ביניכם שלוש לוחמות צוות אוויר. אני מציין זאת על מנת להדגיש כי החיל ימשיך לפתוח את שעריו, לעודד שוויון הזדמנויות ולמצות את איכותו של הנוער הישראלי באשר הוא".