חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הקרנת בכורה ישראלית לסרט "גולדה" בפסטיבל הקולנוע ירושלים- מהדורה 40  

פסטיבל הקולנוע ירושלים יתקיים השנה בתאריכים 13-23 ביולי. כבכל שנה, יציג הפסטיבל תכנית אמנותית הכוללת יותר מ-200 סרטים מ-50 מדינות, עשרות בכורות חגיגיות של הסרטים הישראליים הבולטים של השנה, וסרטים שזכו בפסטיבלים מובילים בעולם ובהם ברלין, קאן, ונציה, סאנדנס ואחרים.

סרטו המדובר של זוכה האוסקר גיא נתיב, בכיכובה של השחקנית הבריטית המוערכת, הלן מירן יוקרן בבכורה ישראלית במסגרת אירוע הפתיחה החגיגי בבריכת הסולטן ב־13 ביולי, אל מול קהל של 6,000 צופים.

הסרט, שהוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל ברלין האחרון, עוקב אחר מספר ימים בחייה של ראש ממשלת ישראל גולדה מאיר – הרביעית מאז קום המדינה, והאישה הראשונה והיחידה בתפקיד זה. מדינאית שזכתה להכרה בינלאומית נרחבת, כאשר דווקא בארץ היא זכורה בעיקר בהקשר של כישלון המלחמה ב־1973, שהוביל בסופו של דבר להתפטרותה.

הלן מירן מגלמת בסרט את גולדה, כאשר מלאכת האיפור המרשימה מעניקה לה את המראה הייחודי של ראש הממשלה הישראלית. סביבתה של מאיר שוחזרה בדקדקנות עד הפרט האחרון, וביחד עם כישורי המשחק הפנומנליים של מירן, אי אפשר שלא להישאב אל תוך המערבולת של המלחמה, בין ענני עשן הסיגריות, בזמן ובמקום שבו התקבלו ההחלטות הרות הגורל – וכל זאת תוך שהיא נאבקת בסתר במחלת הסרטן.

לייב שרייבר ("ריי דונובן", "אקס-מן") מגלם את מזכיר המדינה האמריקאי הנרי קיסינג׳ר, ואילו קאמי קוטן ("10 אחוז") היא לו קדר, העוזרת האישית של גולדה. לצידם מככבים כמה וכמה שחקנים ישראלים: ליאור אשכנזי מגלם את הרמטכ״ל דוד "דדו" אלעזר, רמי הויברגר מגלם את שר הביטחון משה דיין, דביר בנדק מגלם את ראש אמ"ן אלי זעירא, רותם קינן הוא ראש המוסד צבי זמיר ואוהד קנולר הוא אריאל שרון, מפקד אוגדה 143.

גיא נתיב הוא במאי ישראלי עטור פרסים הפועל כיום בארה״ב. בין סרטיו: "זרים" (2007), "מבול" (2011), "הבן של אלוהים" (2014) ו"סקין" – שזיכה אותו בפרס האוסקר לסרט הקצר הטוב ביותר.

מתוך הסרט גולדה באדיבות סרטי יונייטד קינג
מתוך הסרט גולדה באדיבות סרטי יונייטד קינג

הלן מירן זכתה בפרס האוסקר, בפרסי האמי, בפרסי גילדת שחקני המסך (SAG), בפרס טוני, ובפרסי באפט"א וגלובוס הזהב, כהכרה בינלאומית בעבודתה על הבמות, בקולנוע ובטלוויזיה. על התפקיד שגילמה כמלכה אליזבת השנייה ב־2006 בסרט "המלכה", היא זכתה בפרס האוסקר, בפרס גלובוס הזהב, בפרס גילדת שחקני המסך (SAG) ובפרס באפט"א לשחקנית הטובה ביותר. היא גם הוכתרה כשחקנית הטובה ביותר על ידי כמעט כל איגודי המבקרים, מלוס אנג'לס ועד לונדון. ב־2014 היא זכתה בפרס עמית באפט"א למפעל חיים בקולנוע. ב־2018 היא זכתה להכרה במפעל חיים בצ'פלין גאלה של אגודת הקולנוע של לינקולן סנטר, ב־2020 זכתה בפרס מפעל חיים של פסטיבל ברלין וב־2022 היא זכתה בפרס למפעל חיים של גילדת שחקני המסך.

הסרט יופץ בישראל על ידי סרטי יונייטד קינג וייצא לאקרנים ברחבי הארץ ב־24 באוגוסט.

פרס ענת פרחי לשחקן מוענק לשמואל וילוז׳ני על הופעתו בסרט "הדרך לאילת"

נימוקי חבר השופטים: ״שמואל וילוז'ני הוא הלב והנשמה של הסרט "הדרך לאילת" מתחילתו ועד סופו, הוא מגלם ומטפח את חזונו של הבמאי על דמות משוחררת מכבלי המוסכמות החברתיות; ומפתיע בלי הרף בחמימות ובנדיבות שלו ובעוקצנות חפה ממרירות״.

פרס בחירת הקהל מוענק לסרט "קריוקי״

בימוי: משה רוזנטל

הפקה: אפרת כהן

פרס אהרון עמנואל לצילום מוענק לעודד אשכנזי על הסרט "הדרך לאילת"

נימוקי חבר השופטים: "המצלמה מלווה את הסיפור בהרמוניה מושלמת, ומציגה דיוקנאות כנים ומעמיקים לצד סצנות ותמונות סאטיריות. התאורה והקומפוזיציות המאופקות והצנועות תואמות לחלוטין את אופיין והתנהגותן של הדמויות מול העדשה״.

פרס דיאמונד לעריכה מוענק לנילי פלר ושאולי מלמד על הסרט ״סבוי״

נימוקי חבר השופטים: ״מלאכת העריכה ממזגת בכישרון רב מציאות ובדיון, ושומרת על דינמיות וקצב לכל אורך הסרט״.

פרס יוסי מולה למוזיקה מוענק לזואי פולנסקי על הסרט "אזרח מודאג"

נימוקי חבר השופטים: "על הפסקול המרשים והמינימליסטי שמבטא את המורכבות והמתחים הגלומים בעלילת הסרט".

אנטומיה של נפילה
אנטומיה של נפילה
אנטומיה של נפילה
אנטומיה של נפילה

"אנטומיה של נפילה" נבחר לנעול את הפסטיבל השנה

סרטה עטור השבחים של הבמאית הצרפתייה המוערכת ז׳וסטין טרייה, היה הזוכה הגדול של פסטיבל קאן בחודש שעבר, כשקטף את פרס דקל הזהב. זוהי זכייה שלישית בלבד של במאית בהיסטוריה של פסטיבל קאן (לאחר ג׳יין קמפיון וז׳וליה דוקורנו).

סנדרה הולר ("טוני ארדמן"), שהפכה בשנים האחרונות לאחת השחקניות הבולטות באירופה, מגלמת סופרת מצליחה שבן זוגה מוצא את מותו בנפילה מחלון ביתם. החקירה שוללת את האפשרות שמדובר בתאונה, מה שמותיר אחת משתי האפשרויות: או שהוא שם קץ לחייו, או שזוגתו דחפה אותו אל מותו. כשהתעלומה מתבררת בבית המשפט, חקר האמת חושף את המתיחות ששררה בין בני הזוג לפני האסון, ובאופן עמוק יותר את המתח שקיים בזוגיות, הורות, והדינמיקה בין המגדרים. טרייה מחליפה במיומנות רבה בין נקודות מבט שונות, כאשר עם הזמן מתברר כי הפרספקטיבה החשובה ביותר היא דווקא זו של בנם היחיד של השניים, שלמרות מגבלת הראייה ממנה הוא סובל, דווקא הוא רואה את הדברים בצורה הצלולה ביותר.

הסרט יופץ בישראל על ידי קולנוע חדש.

הקרנת בכורה ישראלית לסרט "גולדה" בפסטיבל הקולנוע ירושלים- מהדורה 40

רוני מהדב-לוין, מנהל הפסטיבל, ואלעד סמורזיק, המנהל האמנותי מסרו על סרט הפתיחה:

"אנחנו שמחים לפתוח את הפסטיבל השנה עם 'גולדה' של גיא נתיב, הפקה בינלאומית מרשימה וסוחפת המספקת הצצה אל הימים הגורליים ביותר בחייה של אחת מדמויות המפתח בהיסטוריה של מדינת ישראל. הופעתה של הלן מירן מחשמלת ואנו בטוחים שאלפי הצופות והצופים בבריכת הסולטן יזכו לחוויה בלתי נשכחת".

על הסרט הנעילה נמסר:

"'אנטומיה של נפילה' הוא סרט שכולו התעלות – קולנועית, אינטלקטואלית ורגשית. ז׳וסטין טרייה, שכבר זכינו להקרין מסרטיה בירושלים, מצליחה להשאיר את הצופים במתח לכל אורכו תוך שהיא מספקת אבחנות דקות על מערכות יחסים, הורות, והדינמיקה בין המגדרים. ואילו הופעתה של סנדרה הולר פשוט עוצרת נשימה".

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים 2023:

פסטיבל הקולנוע ירושלים יתקיים השנה בתאריכים 13-23 ביולי. כבכל שנה, יציג הפסטיבל תכנית אמנותית עשירה ומקיפה הכוללת יותר מ-200 סרטים מ-50 מדינות, עשרות בכורות חגיגיות של הסרטים הישראליים הבולטים של השנה, כמו גם סרטים מדוברים שזכו בפסטיבלים מובילים בעולם ובהם ברלין, קאן, ונציה, סאנדנס ואחרים.

פסטיבל הקולנוע ירושלים, שהגתה ויזמה כלת פרס ישראל ומקימת סינמטק ירושלים, ליה ון ליר, נחשב למוביל ולחשוב בישראל, ונהנה ממעמד יוקרתי גם בזירה הבינלאומית. בפסטיבל עתידים לבקר כ-70 אלף חובבי קולנוע ותרבות מהארץ ומהעולם, ומוזמנים אליו אנשי קולנוע מישראל ומחו"ל, בהם שחקנים, במאים, מפיקים, מנהלי פסטיבלים, מנהלי קרנות קולנוע ועוד.

במהלך הפסטיבל יתקיימו הקרנות בכורה נוצצות, הקרנות סרטים, אירועי חוצות ברחבי ירושלים ולצידם שלל אירועים באולמות הקולנוע ובמתחמי הקרנה בעיר. ייערכו תחרויות סרטים נושאות פרסים עם צוותי שיפוט בינלאומיים, מפגשים עם יוצרי קולנוע מהארץ ומהעולם, קבלות פנים ואירועים מקצועיים לאורחי תעשיית הקולנוע מהארץ ומחו"ל ועוד.

מנהל הפסטיבל: רוני מהדב-לוין, מנהל אמנותי: אלעד סמורזיק.

פסטיבל הקולנוע ירושלים מתקיים בתמיכת משרד התרבות, הרשות לפיתוח ירושלים, קרן ון ליר והקרן לירושלים.

פרטים מלאים, מועדי הקרנה והזמנת כרטיסים בהמשך דרך האתר הרשמי של הפסטיבל. https://jff.org.il/he

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *