חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גלריה חדשה בירושלים: נחנכה הגלריה ע"ש גאולה כהן בבית אורי צבי

גלריה גאולה נחנכה עם תערוכה ראשונה של אמנות חרדית – "אור שחור". את הסרט גזרו ראש העיר ירושלים משה ליאון ובנה של כהן, ח"כ צחי הנגבי.  

התערוכה תנעל ב-22.2.2022

צחי הנגבי, אסף ברקי ומשה ליאון, צילום נחמן גולדשטיין
צחי הנגבי, אסף ברקי ומשה ליאון, צילום נחמן גולדשטיין

בערב יום ראשון, נחנכה גלריה בבית היוצרים הירושלמי בהשתתפות אמניות ואמנים חרדים, משפחתה של גאולה כהן ז"ל, בנה חבר הכנסת צחי הנגבי, ראש העיר, משה ליאון, יו"ר יד ושם דני דיין ששימש בעבר כיו"ר בית אורי צבי, ד"ר רונן שובל יו"ר המועצה הציבורית של בית אורי צבי ודיקן מכון ארגמן, הרצל מקוב יו"ר מרכז בגין והאלוף במיל' יוסי בן-חנן. 

את תחילת הפעילות האמנותית הגלריה משיקה עם התערוכה הראשונה "אור שחור", העוסקת בעולם החרדי. גליונו הרביעי של כתב העת התרבותי "יהי", המציג את מיטב הספרות והאמנות החרדית, יוצא אף הוא בימים אלו. גלריה גאולה תציג אמנות ישראלית מקורית שורשית, הקשורה באופן ישיר לזהות ולמורשת הישראלית. הגלריה קרויה על שמה של המנהיגה הציבורית ומייסדת בית אורי צבי – גאולה כהן. כאשר מרכז הגלריה הוא באותו חדר מיתולוגי ממנו ניהלה גאולה את הבית וטיפחה דורות רבים של יוצרים ירושלמים.

ח"כ צחי הנגבי, בנה של גאולה כהן, אמר בעת גזירת הסרט: "גלריה גאולה משקפת את מורשתה הרוחנית של אמי: האהבה ליצירה יהודית פורצת דרך, לירושלים הקסומה ולשירתו הנבואית של אורי צבי גרינברג, כולן משתלבות יחד במיזם תרבותי ייחודי אחד״.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים, אמר בזמן שגזר את הסרט: "אני גאה בתמיכה של העירייה בבית אורי צבי, שהפך ברבות השנים לבית ליוצרים ירושלמים וישראלים בכלל. מקום שמבטא בפעילויותיו השונות את אופיה של העיר וטיבו של העם. גלריה על שמה של גאולה כהן ז"ל היא הרחבה מתבקשת של פעילותו, והיא תיתן מקום לאמנים ולקולות שלא נשמעים בכל מקום".

מנכ"ל בית אורי צבי, אסף ברקי: "כיום, שנתיים לאחר לכתה של גאולה כהן ז"ל. אנו חוגגים את פתיחתה של גלריה גאולה – הגלריה לאמנות ישראלית ע"ש גאולה כהן ואנו מלאים גאווה ותחושת שליחות. גלריה גאולה חוגגת את הולדתה, עם תערוכת בחורה המוקדשת ליצירה חרדית כחלק מפסטיבל 'הביאנלה של ירושלים', והכל קורה בחדר העבודה המיתולוגי של גאולה עצמה". 

"בדומה לדרכם של אורי צבי גרינברג וגאולה כהן, גם בית אורי צבי בגלגולו העכשווי מבקש להביא אל עולם האמנות, בשירה וציור, בצבע ואור, קול מסורתי, קול יהודי, קול ישראלי". 

הרצל מקוב יו"ר מרכז בגין, דני דיין יו"ר יד ושם, משה ליאון ראש העיר ירושלים, ח"כ צחי הנגבי בנה של גאולה כהן, אסף ברקי מנכ"ל בית אורי צבי, ציפי גולדברג ממשרד התרבות, ד"ר רונן שובל יו"ר המועצה הציבורית בית אורי צבי, אלחי סלומון אוצר התערוכה.
הרצל מקוב יו"ר מרכז בגין, דני דיין יו"ר יד ושם, משה ליאון ראש העיר ירושלים, ח"כ צחי הנגבי בנה של גאולה כהן, אסף ברקי מנכ"ל בית אורי צבי, ציפי גולדברג ממשרד התרבות, ד"ר רונן שובל יו"ר המועצה הציבורית בית אורי צבי, אלחי סלומון אוצר התערוכה.

אלחי סלומון, אוצר התערוכה אמר, כי "התערוכה הראשונה בגלריה גאולה, 'אור שחור', מבקשת לייצג את כפל המבטים, מתוך העולם החרדי ואליו, באופן מקובץ ומרוכז דרך המבע האמנותי. אמניות ואמנים חרדים כמו מוטה ברים ואחרים לצד אמנים ישראלים מן השורה הראשונה כמו אליהו אריק בוקובזה, שי אזולאי, רעיה ברוקנטל, אריק וייס, לאה גולדה הולטרמן, פאבל וולברג, הילה קרבלניקוב פז ועוד שולחים את אלומת המבט מן העולם החרדי ואליו, בקווי המפגש והחיכוך שבינו לחברה הכללית. בתערוכה יצירות צילום, ציור, וידיאו-ארט ומיצב".

דני דיין, יו"ר יד ושם לשעבר קונסול ישראל בניו-יורק, ששימש ממלא מקום יושבת ראש בית אורי צבי, כשגאולה כהן כבר התקשתה, אמר: "היו כאלה שטעו לחשוב, שכאשר גאולה כהן לא נבחרה לכנסת – היא תיבול. הם פשוט לא הכירו את גאולה. ואכן לאחר פרישתה מהכנסת היא פרחה. כי עבורה הכנסת היתה, כמו לח״י, שליחות ולא קריירה. כשהשתחררה מן השליחות הזו היא פנתה לעשות את שאהבה: חיי רוח. הכנסת היתה הכרח למען מדינת ישראל. בית אצ״ג אותו הקימה עם השתחררותה מן הכנסת היה אהבתה".

התערוכה תנעל ב-22.2.2022