חיפוש
Close this search box.

חוקרים בהדסה: נמצא טיפול יעיל לתופעת הגרד הקשה בחולי סרטן

במחקר שבוצע במרכז הרפואי הדסה, הצליחו החוקרים בהובלתו של פרופ' יובל טל למצוא טיפול יעיל למיגור תופעת הגרד הקשה אצל חולי סרטן.

חולי סרטן רבים נאלצים לחוות מעבר להתמודדות עם קשיי המחלה והכאבים, גם התמודדות מורכבת ובלתי נסבלת עם תופעה ידועה של גרד מאסיבי בכל חלקי הגוף, המכביד על התנהלותם בחיי היומיום, פוגע באיכות חייהם ומלווה אותם במשך חודשים ארוכים.

המחקר מעורר עניין בינלאומי רב לאחר שהוצג בכנס השנתי של האיגוד האירופאי לאימונולוגיה קלינית ואלרגיה בהמבורג ופורסם ב- Journal of Allergy and Clinical Immunology: Global. "גרד אונקולוגי הוא תופעה ממנה סובלים עשרות אלפי חולי סרטן ברחבי העולם", מסביר פרופ' טל. "מדובר במצב בלתי נסבל עבור החולים, אשר לעיתים מקדים את אבחון המחלה הממאירה ובמקרים אחרים נובע מתופעות לוואי של הטיפול עצמו". התאים הסרטניים מפרישים חלבונים שונים, ציטוקינים, הגורמים לגרד משמעותי ועמיד כאשר המרכזיים בהשריית הגרד הינם הציטוקינים  IL-4, IL-13 ו-IL-31.

החולים מתארים גרד מפושט ובלתי פוסק אשר פוגע באופן מהותי בתפקוד היומיומי ובשגרת חייהם, וזאת למרות שעל פני הגוף לא מופיע כל ממצא ויזואלי, תפרחת או שינוי בצבע העור. פעולת הגרד הבלתי פוסקת מביאה לפציעה עצמית אפילו בשעות השינה". גרד עמיד זה, מדגיש פרופ' טל, "הוא גרד שאינו מגיב לטיפולים המקובלים כמו סטרואידים, פוטותרפיה, נוגדי היסטמין וכו'. הגרד פוגע באיכות החיים באופן כל כך קשה שמשפט המפתח הנוראי של חולים אלה הוא פעמים רבות: "אני מעדיף למות מהסרטן ושיפסיק לגרד לי"". התופעה בחומרתה הקשה מלווה בעיקר חולים הסובלים מממאירות המטולוגית, אך קיימת בחולי סרטן מכל הסוגים. מאחר ולא נראים סימנים מקדימים על פני העור, חלקם נחשדים אפילו כסובלים מגרד פסיכוגני ונשלחים לבדיקות שונות על מנת להבין את התופעה. הטיפולים כוללים לעיתים סטרואידים במינונים גבוהים אשר לא רק שאינם מקלים על הגרד דיו, אלה גורמים לקשת של תופעות לוואי המשפיעות על מערכות רבות בגוף המטופל ובכללן העור.

הגרד", מדגיש פרופ' טל, "עשוי ללוות את החולים גם ללא קשר לטיפול, כלומר לא מדובר בתופעת לוואי של תרופה זו או אחרת, אם כי גם כאשר הוא נגרם בשל הטיפול התרופתי, התוצאות של מחקר ראשוני זה מצביעות כי הטיפול יעיל ביותר". במחקר הקליני אותו הובילו פרופ' טל וד"ר אביב טלמון, רופא בכיר ביחידה לאימונולוגיה קלינית בהדסה, בשת"פ הדוק עם פרופ' מיכל לוטם מהמערך האונקולוגי וד"ר שלמה אליאס מהמערך ההמטולוגי, נבחנה יעילותו של טיפול ביולוגי המאושר לטיפול במצבים רפואיים אחרים על סמך ההיפותזה של המנגנון המולקולרי הגורם למצב זה. בפועל, הודגמה יעילות טיפול זה בשלושה חולים עם ממאירויות שונות וטיפולים אנטי-סרטניים שונים כפי שמתואר במאמר ב- JACI-global, החושף גם את המנגנון המשוער. "במחקר נבדקו 3 חולים שונים עם מחלות ממאירות שונות, שלושתם סבלו מגרד ברמה של 109- מתוך 10 בעקומת הגרד; שהוא בהגדרתו: הגרד הקשה ביותר שניתן לתאר", מסביר פרופ' טל.

פרופ' יובל טל. צילום אבי חיון
פרופ' יובל טל. צילום אבי חיון
ד״ר אביב טלמון, אבי חיון
ד״ר אביב טלמון, אבי חיון

 

שלושת החולים קיבלו את התרופה דופיקסנט (DUPILUMAB) הידועה כחוסמת את ההשפעה של חלבוני ה"זרוע האלרגית" של מערכת החיסון, IL-4, IL-13 ומורידה את הייצור של הציטוקין -IL-31 אשר ידוע בכינויו "חלבון הגרד".  חלבונים אלה משפיעים באופן ישיר על תאי העצב אשר מעבירים את מסר הגרד אל המוח ועל כן מתן דופילומאב מונע את העברת השדר העצבי ומכך את תחושת הגרד.


התרופה מיועדת ומאושרת לטיפול בחולי אסטמה קשה, לחולים עם אטופיק דרמטיטיס מגיל 6 בארץ ומגיל חצי שנה בארה"ב והוגשה לסל השנה לאינדיקציות נוספות. זהו הפרסום הראשון והיחיד בו נבדקה יעילות הטיפול בדופילומאב לאוכלוסיית יעד של חולי סרטן הסובלים מגרד הנובע מהממאירות או מהטיפולים למחלה זו. בקרב שלושת המטופלים הושגה תגובה קלינית משמעותית כבר לאחר קבלת זריקה ראשונה, ושלושתם הציגו תגובה מרשימה מאוד לאחר זריקה שלישית עד מצב של העלמות הגרד לחלוטין. שניים מהם מקבלים מאז את הטיפול באופן קבוע, וההשפעה של התרופה נמשכת באותה יעילות", מסכם פרופ' טל. החולה השלישי, גבר צעיר בן 32, לא קיבל אישור להמשך התרופה והגרד חזר באותה עצמה לאחר תקופה מהפסקת הטיפול ורופאי היחידה עמלים להשיג לו את התרופה במתן חמלה.

"בעבודה ראשונית זו הצלחנו להדגים את כי הטיפול בדופילומאב הינו בטוח ויעיל בחולים עם גרד קשה ועמיד  הקשור לממאירויות או לטיפול. מחקר קליני פרוספקטיבי אשר מטרתו טיפול בגרד משנית למחלה ממאירת וטיפוליה, מתקיים בשנה האחרונה בהובלת ד"ר אביב טלמון וד"ר אייל בן דורי ובסיוע צוות היחידה לאימונולוגיה קלינית בהדסה. במחקר זה אנחנו מנסים להראות בקבוצה גדולה של חולים את היעילות והבטיחות של דופילומאב ולחשוף את המנגנון המולקולרי המוצע. דופילומאב ניתן לכל משתתפי המחקר ואנו קוראים למטופלים מכל הארץ הסובלים מגרד אונקולוגי עמיד, לקחת חלק במחקר ונעשה ככל הניתן לעזור לכל חולה שיפנה אלינו".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *