חיפוש
Close this search box.

היסטוריה בירושלים – מתחם "בית העם", בו נערך משפט אייכמן, יפתח מחדש היום כהיכל תרבות

עיריית ירושלים, באמצעות חברת עדן, תחנוך היום (יום ב', 28.02.22) את היכל התרבות "בית העם" לאחר שיפוץ עמוק ונרחב. המרכז עתיד לשמש כאחד ממוקדי התרבות הגדולים והחשובים ביותר בבירה. במסגרת השיפוץ הוחזר הלוגו המיתולוגי "בית העם" אשר היה קיים על חזית המבנה, לאחר כ-40 שנה של היעדרות בכדי לשמר את הנוסטלגיה, ההיסטוריה והערכים של המקום שהיה מרכז תרבות מיתולוגי ששירת את תושבי העיר ומבקריה.

מבנה בית העם, בעל ערך היסטורי ומוכר כמבנה לשימור בשל הזיקה למשפט אייכמן שנערך בו בשנת 1961. במסגרת השיפוץ הוקם חדר הנצחה למשפט אייכמן, שבו יוצגו באופן סימולטני בחמישה מסכים, קטעים נבחרים ממשפט אייכמן. בנוסף, תוצג תמונתו של התובע גדעון האוזנר -"האצבע המאשימה". מיצג ההנצחה הוקם בסיוע תמי האוזנר-רוה, בתו של גדעון האוזנר וקובי סיט, המפיק והיוצר של מיצג משפט אייכמן בבית העם.

 

בית העם הנוכחי הוקם בשנות החמישים ברחוב בצלאל 11. אבן הפינה הונחה ב-22.6.1950  אולם הוא עבר מספר מקומות עוד קודם לכן. הוא הוקם בשנת 1907 ומאז נדד בין רחוב הנביאים, החבצלת ורחוב פראג עד שנסגר על ידי הטורקים. כשנפתח שוב הוא נסגר בשל בעיות תקציב. מאוחר יותר נדד בין אולם עדן, אדיסון אוריון ובית פרלמן ברחוב יפו. במקור הוא הוקדם כמוסד עממי תרבותי במטרה להעלות את קרנה של התרבות והמצב התרבותי בירושלים. בשנת 1961 הושלמה בנייתו בחיפזון במטרה לקיים בו את משפט אייכמן.

מיקומו המרכזי של בית העם בלב ירושלים ובמרכזו של קמפוס ירושלים לאומנויות, המוקם בימים אלה ויאגד בתוכו ארבעה בתי ספר לאומנויות, הופך את מתחם בית העם לייחודי בארץ, מתחם שכולל בתוכו את מוסדות התרבות והאמנות המובילים בירושלים.

בית העם ישמש כהיכל תרבות ואומנויות המאחד את המגוון האנושי והתרבותי בעיר, ישמש בית ובמה לאירועי תרבות לקהל המגוון, ליצירה מקומית מקורית, מרחב להפקות מתחום אומנויות הבמה, כנסים בנושאים חברתיים וממגוון רחב של מופעים בתחומי התיאטרון, המחול, המוזיקה, הבידור, הפסטיבלים, הכנסים, ההרצאות והתערוכות.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "ירושלים היא בירת התרבות של ישראל. שיפוץ מתחם 'בית העם' הוא צעד נוסף, הממשיך את התנופה האדירה של העיר בתחום התרבות. המתחם החדש, לצד הקמפוס לאומנויות והסטודנטים הצעירים שילמדו בו, יהפוך להיות הלב הפועם של מרכז העיר".

צילומים בידיעה: האולם- דוברות עיריית ירושלים, חדר ההנצחה – קובי סיט