חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הכירו את הקצינים הירושלמים החדשים: יאיר מגבעתי וי' מיחידת הקומנדו הכלבנית של צה"ל, "עוקץ

הכירו את הקצינים הירושלמים החדשים: יאיר מגבעתי וי' מיחידת הקומנדו הכלבנית של צה"ל, "עוקץ

יאיר, בן 20 מירושלים, היחיד מכל המשפחה שהתגייס. למד בישיבה ומשם עבר לפנימייה בטבריה בכיתות י"א-י"ב. לפני הצבא היה חניך בתנועת הנוער "אחריי!" והתנדב עם אנשים מבוגרים. בנובמבר 2019 הוא התגייס לחטיבת גבעתי, לאחר ההכשרה שובץ בגדוד רותם. והחל תעסוקה מבצעית בגזרת עזה במשך ארבעה חודשים, לאחר התעסוקה המבצעית יצא לקורס מ"כים והיה מ"כ טירונים בפלוגת "תומר" למשך ארבעה חודשים שלאחריהם יצא לקורס קצינים.

י' אף הוא מירושלים, בוגר קורס הקצינים האחוד מחזור 62, שמייצג בגאווה את ירושלים ואת יחידת הקומנדו הכלבנית של צה"ל, "עוקץ".

י', בן 22 מתגורר בירושלים וגדל בה. הוא מגיע מבית מסורתי ויש לו חמישה אחים ואחיות. בתיכון, י' למד בבית הספר זיו ומרקס בירושלים, והרחיב פיזיקה וכימיה. במקביל, י' התנדב בשנות התיכון בעמותת "בשביל", במסגרתה העביר שיעורים בנושא אקטואליה לילדי כיתה ט'. הוא אוהב מאוד כדורסל והיסטוריה, ובזמנו הפנוי קורא ספרים. כשסיים את לימודיו י' החליט שהוא רוצה לדחות את הגיוס בשנה ולעשות מכינה, ובחר במכינת "עמיחי". "זאת החוויה הכי משמעותית שהייתה לי בחיים. למדתי המון על עצמי ובכלל, והכרתי חברים לחיים".

את שירותו הצבאי י' לא התחיל בעוקץ, אבל אחרי תקופה עבר ליחידת הכלבנים, ואף סיים מסלול בהצטיינות יחד עם הכלב שלו, 'פאנק'. הוא שירת רוב הזמן בגבול עזה וגם בגבול הצפון, עשה קורס מ"כים ואז יצא לקורס קצינים בבה"ד אחת. בסוף הקורס י' עתיד לחזור להשלמה ביחידה ולהיות מפקד צוות במסלול. במקביל לתפקיד, י' יקבל תחת אחריות כמה כלבים שיצטרך לאלף אותם בתוך תקופה של חמישה חודשים. כשנשאל י' על חוויה מיוחדת שזכורה לו מתקופת הקורס הוא מספר על שבת החינוך שהייתה להם בכותל, ממש ליד הבית שלו. "הצטרפנו לקבלת שבת בכותל, ויחד איתנו קיבלו את השבת המון בוגי אוכלוסייות- מחרדים, דרך בנות אולפנה ועד עולים חדשים. דיברתי עם כל אחת ואחד מהם. אני זוכר במיוחד איש חרדי אחד שביקש שנלך הצידה, ושאל המון שאלות על הצבא ועל לוחמה. בדיעבד הבנתי שהוא התבייש שחבריו יראו שהוא מתעניין, אבל התרגשתי מהשאלות ומההתעניינות שלו בתפקיד לוחמה במיוחד. זה יה עבורי ממש כמו רגע של שליחות". 

ביום חמישי האחרון השתתפו יאיר ו-י' בטקס הסיום של קורס הקצינים הקרביים ביבשה שנערך בבית הספר לקצינים (בה״ד 1) במחנה ״לסקוב״, במצפה רמון. הטקס התקיים בראשות ראש הממשלה, נפתלי בנט ובהשתתפות הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה, אלוף תמיר ידעי, מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים, אלוף מוטי ברוך ומשפחות בוגרי הקורס.

הבוגרים והבוגרות סיימו את קורס הקצינים בתום שמונה חודשי הכשרה, במהלכם עברו את שלב ההכשרה הראשון במגמת ״להב״, בבה״ד 1. את השלב השני, ביצעו צוערי חטיבות החי״ר במגמת ״גפן״ בבה״ד, וצוערי החילות השונים בהשלמות החיליות השונות בבסיסי ההדרכות השונים. החל משבוע הבא עתידים הקצינים והקצינות החדשים להוביל ולפקד על הלוחמים והלוחמות בכלל הגזרות. 

הרמטכ״ל: ״להיות קצין בצה"ל זוהי זכות הטומנת בחובה אחריות כפולה – להגן על מדינת ישראל ולהנהיג אנשים בשגרה, בחירום, ובשעת מלחמה״

בין הקצינים החדשים, סיימה גם מפקדת מחלקת הטנקים בגבולות הראשונה, כחלק מהתנסות שירות הנשים בטנקים שמובלת על ידי זרוע היבשה בשנה וחצי האחרונות. במהלך מסלול הקצונה שלה בבית הספר לקצינים, עברה כארבעה חודשים במגמת להב, לאחריהם יצאה להשלמה חילית שכללה שלושה חודשים במסגרת קורס קציני שריון וחודש נוסף במסגרת קורס קציני חיל הגנת הגבולות.  במהלך הטקס הוענקו דרגות הקצונה ל-413 הקצינות והקצינים החדשים. 

דרגותיהם של הקצינים המצטיינים נחשפו על-ידי ראש הממשלה, הרמטכ״ל, ומפקד בה״ד 1, אלוף-משנה יהודה ואך. בימים הקרובים ישתלבו הבוגרים והבוגרות בתפקידי הקצונה ביחידות הלוחמות.

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: ״הקניית הבטחון העצמי ותחושת המסוגלות לחיילים היא המשימה המרכזית של מפקד. היו קשובים, הוגנים ואנושיים. זהו עניין ערכי ומנהיגותי כאחד, ואין כוח רתימה חזק מזה. הציבו רמת דרישות גבוהה ביותר קודם כל לעצמכם ואחר כך לחיילים שלכם, אל תתפשרו ואל תטעו בין אנושיות לבין רמת דרישות גבוהה – הן תכונות משלימות המעצימות זו את זו. קצינים משימתיים הם סוד המנוע של צה"ל, הם שמאפשרים ניצחון. קצין ככלל, וקצין המוביל חיילים לקרב בפרט, חייב להיות איש מקצוע בכל רמ"ח איבריו. מנהיגות היא רתימה של אנשים מתוך הזדהות עם מפקדם, הקבוצה והמשימה ומעל הכל הזדהות עם המדינה. 
מנהיגות היא דרגה מעל לפיקוד. מנהיג לא זקוק לכוח הפקודה. להיות קצין בצה"ל זוהי זכות חוויה הטומנת בחובה אחריות כפולה – להגן על מדינת ישראל ולהנהיג אנשים בשגרה, בחירום, ובשעת מלחמה. זוהי אחריות כבדה מאוד, אני סומך עליכם מאוד. עלו והצליחו״. 

 

מדברי מפקד בה״ד 1, אלוף-משנה יהודה ואך: ״צוערים וצוערות יקרים, בחרתם להוביל, ובחירתכם תלווה אתכם לכל חייכם, אליכם יינשאו העיניים בשעות הקושי והמשבר, בכם תקוותנו ועליכם גאוותנו. עומדים אתם היום על מגרש המסדרים טובי בניה ובנותיה של הארץ. הנחילו במסגרותיכם תרבות של יוזמה, שליחות ואחריות. כך תנצחו את קרבות השגרה וכך ננצח את המלחמה הבאה. זכרו, ניצחונו של צה"ל הינו ניצחונה של האומה כולה. צה"ל מאז הקמתו, מבסס ומממש את ייעודו בזכות מפקדים אמיצים אשר מעזים לפרוץ קדימה, ליזום ולהוביל. היו קצינים כאלה!״.