חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תערוכת יחיד  "הנה חלמתי חלום" לשני האמנים : מיכאל מורגנשטרן | יוסף אוסטרובסקי ז"ל במוזיאון היכל שלמה בירושלים

תערוכת יחיד  "הנה חלמתי חלום" לשני האמנים : מיכאל מורגנשטרן | יוסף אוסטרובסקי ז"ל במוזיאון היכל שלמה בירושלים, רח' קינג ג'ורג' 58, ירושלים. אוצרת התערוכה :מעין שריה.פתיחה חגיגית: יום חמישי,  10.11.2022 בשעה: 19:00

האמנים אוסטרובסקי ומורגנשטרן התפתחו כאמנים בעלי שם מאחורי מסך הברזל של ברית המועצות, מדינה שבה הוגבל חופש הביטוי האמנותי ונאסר עליהם לחיות כיהודי בגלוי. הם חלמו על חופש, שאפו מעומק ליבם לחופש אמנותי וליבו את האש הבוערת של רגשות יהודיים מהזיכרונות והחוויות של שנות ילדותם, וחלמו על ארץ ישראל. זוהי תמצית תפיסת עולמם הייחודית של בני הזוג, והשליחות שראו באמנותם.

שני האמנים, כל אחד בדרכו הוא ,בפלטת הצבעים הייחודית לו ובהומור אישי ומחודד ועין בוחנת, – צוותו יחד לתערוכה מרתקת ומרהיבה  לחשוף את הקהל לסגנון ייחודי  המאופיין בסצנות אידיליות מחיי היום יום, בהאדרת התמימות , ובשימוש בצבעים וגוונים יחודיים המאפיינים את התקופה, כל אחד מהם יצר בהתאם לקווי אופיו ולסגנונו האישי.  הם, שניהם, מבטאים בציוריהם משאלות לב – איך נראים החיים בגולה, ואיך יוכלו להיראות עם העליה לארץ הנכספת. זיכרונות,. נקודות מפגש, צמתי חיים, וסצינות מחיי היום יום של הקהילה בה הם חיים.

החיות והחיוניות המדברות אלינו מתוך העבודות של אוסטרובסקי, מקורן ביכולותיו הטכניות, המקצועיות, ובשליטת המאסטר שלו. דיוקנאותיו שצייר הם מעבר לתיעוד – אלא חדירה לנפשו של המצוייר דרך תווי פניו. גם החפצים השגרתיים ביותר המופיעים בציוריו של מורגנשטרן, מקבלים יישות אחרת שבה הצבע שולט בכל. הקומפוזיציות הסימבוליות שלו והן בעלות איזון מופלא, שהנסתר בהן רב על הגלוי. אצל שניהם באופן מופלא נגלית אהבה רבה וכנה לאנשים ולטבע.

שני האמנים הפיקו שפע של עבודות חזקות, מעוררות השראה ונוגעות ללב, בצבעים מרהיבים ומלאי אור, וחדורות באור הנשמה היהודית. בנתיבי ההשגחה העליונה הם זכו להתאחד למשפחה אחת (בנו של יוסף התחתן עם בתו של מיכאל ) ומתוך שורשיהם האיתנים בארץ ישראל זכו לראות נכדים ונינים רבים וחלומותיהם התגשמו.

יוסף אוסטרובסקי נולד בשנת 1935 בעיירה שיפטובקה שבמערב אוקראינה. בוגר האקדמיה לאמנות באודסה (1955), מטובי ויידועי אומני העיר, ומאז המחצית השנייה של המאה העשרים נחשב באודסה כאחד מסמלי האמנות של העיר. יצירותיו מתאפיינות בשילוב של שמחה ועצב בו זמנית, כמו למשל ה"אוצר היהודי" המפורסם שלו שצויר בסתר בשנות ה-70 מאחורי מסך הברזל הסובייטי, ויש בהן הבעה של פנימיות הנשמה היהודית. עם פרוץ הפרסטרויקה, הגיעה העת להוציא מהארון את התמונות המחתרתיות ולהציג אותן לציבור הרחב. בשנת 1989 זכה אוסטרובסקי לעלות ביחד עם משפחתו לארץ ישראל .וציוריו במוזיאונים, בגלריות ובאוספי אמנות פרטיים ברחבי תבל.

מיכאל מורגנשטרן נולד ב-1955 במוסקבה. בוגר אקדמית לאומנות של מוסקבה: "לזכר שנת 1905" (1975), בשנת 1979 החל לעסוק באומנות מונומנטאלית-דקורטיבית (עיצוב קירות, ויטראז' פסיפס וכו'), וב-1989 התקבל כחבר באיגוד האומנים של ברית המועצות. בשנת 1991 עלה לארץ עם משפחתו ומאז מתגורר מצייר, מלמד ומתעסק באומנות מונומנטאלית בישוב פסגות. מורגנשטרן עבד בסטודיו לאומנות של לוברץ, במפעל 'משלב הארצי לאומנות דקורטיבית מונומנטאלית', בסטודיו לאומנות של קלמן שמי ודודו גרנשטיין וב-1992 זכה במקום ראשון של תחרות אומנים הארצית "איש שלום" בישראל. ציוריו, עבודות הגרפיקה והעבודות המונומנטאליות שלו מוצגות בגלריות ואוספים פרטיים במדינות שונות ברחבי העולם.

נעילה : 25.12.2022

שעות ביקור בתערוכה : א'-ה: 08:00-20:00

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *