חיפוש
Close this search box.

חגיגה של פעם בשנה: "הסאקורה", פריחת עץ הדובדבן בגן הבוטני גבעת רם ירושלים ב-26.2.22

סיור בשביל הדובדבן טקס תה מסורתי, האדריכלות היפנית ומסורת הסאקורה, אמנות הבונסאי, סדנת אוריגמי, רכבת הפרחים בשישי תרבות יפן בסדנאות והדגמות 
פריחת הדובדבן בגן הבוטני - פברואר 22 צילום צביה אדלר
פריחת הדובדבן בגן הבוטני - פברואר 22, צילום צביה אדלר

מידי שנה נוהגים היפנים לצאת אל הפארקים, לחוות ולחגוג את פריחת עץ הדובדבן, הנמשכת 10 ימים בלבד. ביפן ממתינים ההמונים שנה שלמה לימי הפריחה המפורסמת, הנקראת "סאקורה". הסאקורה מסמלת את האופי היפה אך חמקמק ובן-חלוף של האביב.

הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים נצבע בצבע ורוד של פריחת הדובדבן. לחוויית המראה המרהיב המשולב בריח דובדבן הנישא באוויר, מזמין הגן את הקהל הרחב, ילדים ומבוגרים, זוגות ומשפחות, לבקר וליהנות מחגיגה ייחודית של פריחה קסומה ופעילויות לכל המשפחה באירוע של פעם בשנה.

בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים תתקיים השנה חגיגת הסאקורה בשיתוף פעולה עם לשכת המסחר ואגודת הידידות ישראל יפן כמיטב המסורת היפנית. האירועים יתקיימו בשלושה ימים במהלך שלושה סופי שבוע: שישי ה-11.02 ובשבתות ה-19.2 וה-26.2.22.

במסגרת החגיגה: סיורי פריחות מודרכים בשביל הדובדבן ובחממה הטרופית, הרצאות מרתקות, טקס תה מסורתי, מהי נגרות יפנית מסורתית, סדנאות אוריגמי להורים ולילדים, נסיעה חווייתית ברחבי הגן עם רכבת הפרחים (שישי בלבד) ועוד ועוד.

למבקרים בגן מחכה טבע מרהיב וירוק באווירה פסטורלית מאין כמוהה, כמו כן המבקרים מוזמנים לערוך פיקניק משפחתי עצמאי בשטחי הגן.  הפעילות תתקיים בהתאם למזג האוויר והנחיות משרד הבריאות

אירועי פריחת הדובדבן בגן הבוטני צילון צביה אדלר
יום שישי  11.02 – תרבות יפן ופריחת הדובדבן, 10:00-15:00

'התבוננות על פרחים' – סדנא

אִיקֶּבָנָהּ נחשבת בתרבות היפנית כאחת מה"אומניות הגבוהות". ייחודה בדרך בה אנו מסתכלים על הפרחים, על החלל שביניהם ועל היופי של הצמח. עמידה מול הצמח היא למעשה העמידה מול העצמי. במהלך הסדנא עם אמנית האיקבנה מאין זדוף (ב-10:00) ילמדו המבקרים כיצד להסתכל על פרחים ולהבחין בחלל שביניהם ועל היופי של הצמח. 

בנוסף יתקיימו 2 הרצאות בשעה 11:00 וב-12:00

  • ד"ר הלנה גרינשפון, מתמחה בחקר חברה ותרבות ביפן  תדבר על החיבור של היפנים עם עולם הטבע
  • האדריכל אריה קוץ יו"ר האגודה ישראל יפן  יספר על מסע של פגודה.

 המשתתפים מוזמנים בשעה 12:45 לטקס התה היפני עם טאיקו קושידה – אליאש בוגרת אומנות יפנית מסורתית באוניברסיטת Tamagawa ביפן, והשתלמה בארצות הברית באמנות מודרנית. בלבוש הקימונו המסורתי מארחת קושידה את המבקרים לטקס תה יפני, על כליו העתיקים ומסבירה את שורשיו בחיי המשפחה היפנית ובפילוסופיית הזן היפני.

 סיור "בשביל הדובדבן"- כל שעה עגולה בין   11:00-15:00  – (11:00, 12:00, 13:00, 14:00). הסיור יעבור בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כפי שנעשה ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים

סדנת אוריגמי – לאורך היום – בעמדת המדריכים. בסדנא יוכל כל משתתף לבחור בין ארבע צורות שונות וייחודיות של אומנות יפנית עתיקה של קיפולי נייר – אוריגמי, וללמוד כיצד לקפל אותן בהשראת התרבות היפנית ועצי הדובדבן היפניים. בסדנא ילמדו המשתתפים להכין מקיפולי נייר פרחי סאקורה, דגי קוי, עששיות יפניות ועוד. את היצירות לוקחים המשתתפים הביתה. מגיל 5 ומעלה. עלות ילד/ מבוגר 60 ₪ מנויי הגן 20 ₪, ילדים ירושלמים 20 ₪ בהצגת ת.ז וליווי ההורים

שבת – 19.2 – תרבות יפן ופריחת הדובדבן- 10:00-16:00

 11:00 – הרצאה –  ד"ר דן שרר – היסטוריון החוקר את יפן הקדם-מודרנית בהרצאה על אומנות הקנדו – "דרך החרב" אומנות לחימה יפנית מסורתית. הקנדו נלמד עם חרבות במבוק ומגן גוף וראש. לאחר ההרצאה תתבצע הדגמה של תורת הלחימה קנדו לקהל הרחב.

סיור "בשביל הדובדבן"

כל שעה עגולה בין 11:00-15:00  – (11:00, 12:00, 13:00, 14:00)

הסיור יעבור בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כפי שנעשה ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים

 סדנת אוריגמי, לאורך היום בעמדת המדריכים

בסדנא יוכל כל משתתף לבחור בין ארבע צורות שונות וייחודיות של אומנות יפנית עתיקה של קיפולי נייר – אוריגמי, וללמוד כיצד לקפל אותן בהשראת התרבות היפנית ועצי הדובדבן היפניים. בסדנא ילמדו המשתתפים להכין מקיפולי נייר פרחי סאקורה, דגי קוי, עששיות יפניות ועוד. את היצירות לוקחים המשתתפים הביתה. מגיל 5 ומעלה

 סיור "בשביל הדובדבן", כל שעה עגולה בין   11:00-15:00  – (11:00, 12:00, 13:00, 14:00)

סביב עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) ילמדו המשתתפים להתבונן על פריחת הדובדבן כפי שעושים ביפן, יכירו את המסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים הכה יפים, כולל אגדות  הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים. 

שבת  26.02- תרבות יפן ופריחת הדובדבן, בשעות: 10:00-16:00

10:30 – טקס תה יפני –  הטקס הוא תרגול של שלווה, כבוד, טוהר והרמוניה. שיר ונובויה ימגוצ'י ילמדו את המשתתפים בליווי שקופיות על מהות הקשר בין זן ובודהיזם אל טקס התה והאמנויות המשולבות בו. המשתתפים מוזמנים להדגמה של טקס תה יפני אותנטי בהשתתפות נציגים מהקהל ובליווי הסבר על משמעותו.

12:00 – עופר גרינולד –אמן בונסאי ומנהל אוסף הבונסאי בגן הבוטני יספר למשתתפים את הסיפורים מאחורי העצים המסתוריים ומהי אמנות הבונסאי עתירת הסבלנות והיופי.

'התבוננות על פרחים' – סדנא. לאורך היום בעמדת המדריכים. חגיגת הסאקורה היא מעין הזדמנות לעצור ולהתבונן בפרחים ומשמעותם וגם לקחת משמעות לחיים שלנו. במהלך הסדנא ילמדו המבקרים כיצד להסתכל על פרחים ולהבחין בחלל שביניהם ועל היופי של הצמח. לפי המסורת היפנית עמידה מול הצמח היא למעשה העמידה מול העצמי. 

"בשביל הדובדבן"- סיור בכל שעה עגולה בין 11:00-15:00  – (11:00, 12:00, 13:00, 14:00) 

הסיור יעבור בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כפי שנעשה ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. 

הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים

סדנת אוריגמי, לאורך היום בעמדת המדריכים

בסדנא יוכל כל משתתף לבחור בין ארבע צורות שונות וייחודיות של אומנות יפנית עתיקה של קיפולי נייר – אוריגמי, וללמוד כיצד לקפל אותן בהשראת התרבות היפנית ועצי הדובדבן היפניים. בסדנא ילמדו המשתתפים להכין מקיפולי נייר פרחי סאקורה, דגי קוי, עששיות יפניות ועוד. את היצירות לוקחים המשתתפים הביתה.

מגיל 5 ומעלה. עלות: כלול בכרטיס הכניסה לגן

ילד/מבוגר 40 ₪ | מנויים -חינם | ילדים ירושלמים 20 ₪ 

לפרטים נוספים: הגן הבוטני האוניברסיטאי טל. 02-6794012