חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הספר "ואלה שמות: אסופה של פסוקי אותיות נשמה אלטרנטיביים עם משמעות אישית כדי לנצור, בדרך אחרת, את זיכרונם של מי שהלכו לעולמם.

ואלה שמות כריכת הספר
ואלה שמות לזכרם לדמותם לכבודם. משה מנילביץ

הספר "ואלה שמות: אסופה של פסוקי אותיות נשמה אלטרנטיביים עם משמעות אישית כדי לנצור את זיכרון היקרים לנו, שהלכו לעולמם

לכל איש יש שם ומאחורי השמות היו אנשים שאהבנו ושאינם איתנו עוד, ושאנו רוצים לזכור אותם ולנצור דמותם. 

כשמשה מנילביץ איבד את אביו אבא יעקב לפני 5 שנים, הוא קרא את אותיות הנשמה ביום השלושים למותו, כנהוג. 8 פסוקים מתהילים לכל אות, תחילה א-ב-א-י-ע-ק-ב ואחר אותיות נ-ש-מ-ה. התחושה שהיתה בו עוד קודם, כי לפסוקים אלו אין דבר עם זיכרון אביו המנוח, הצטרפה לתחושה שליוותה אותו בכל אזכרה מאז נפטרה אמו (צילה) לפני 20 שנה, תחושה שהתעצמה והובילה אותו לעשות מעשה.

במשך שלוש שנים עמל על הכנת ספר נגיש יותר, כתוספת או כחלופה.
באסופה "ואלה שמות" נשמרת התבנית המקורית של 8 ציטוטים לכל אות באלף בית. אלא שהציטוטים מגיעים הן מהמקורות -תהלים, משלי, קהלת, תורה, נביאים וכתובים,

וגם משירי משוררים כמו נתן אלתרמן, אברהם חלפי, לאה.גולדברג, רחל, נעמי שמר, דוד גרוסמן, ח.נ.ביאליק, א.אבן עזרא, רחל שפירא, ר’ סעדיה גאון, אברהם שלונסקי ועוד….

המשתמשים יכולים לבחור לקרוא את כל האותיות המרכיבות את שם הנפטרים או מספר פסוקים, לפי בחירה, ניתן לבחור להוסיף את תפילת אל מלא רחמים ואת הקדיש שבסוף הספר או לוותר על קריאתם.
"אני מציע אלטרנטיבה לספר התהילים המסורתי. לא באתי להחליף אותו אלא לתת נדבך נוסף שמאפשר לצקת משמעות לזיכרון של אותו אדם ייחודי שהלך לעולמו.

מנילביץ שם דגש על מגוון ציטוטים  העוסקים בגברים ובנשים, ציטוטים הקשורים לחוויית הפרידה ולזיכרון, משפטים המעידים על תכונות שונות ומשפטים מעוררי השראה.