חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פורסם המכרז הראשון לביצוע עבודות התשתית לקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים

הקו הכחול יחבר בין שכונת רמות שבצפון ירושלים דרך הר החוצבים, מרכז העיר ושכונת תלפיות לבין שכונת גילה שבדרומה

הרכבת הקלה הקו הכחול בירושלים

 

ההיקף הכספי של מקטע העבודות הראשון הינו כ-183 מיליון שקל. בשבועות הקרובים צפוי להתפרסם גם המכרז על מקטע העבודות השני של הקו החדש בהיקף כספי של כ-257 מיליון שקל | האומדן הכספי הכולל של הקו הכחול הוא כ-10 מיליארד שקל.

 

הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים יוצא לדרך: עיריית ירושלים, באמצעות חברת מוריה – החברה לפיתוח ירושלים, פרסמה לפני מספר ימים את המכרז הראשון לביצוע עבודות התשתית (אינפרא 1) של הקו הכחול, קו הרכבת הקלה השלישי בירושלים. ההיקף הכספי של מקטע העבודות הראשון של הקו החדש הינו כ-183 מיליון שקל. סך האומדן הכספי של הקו הכחול עומד על כ-10 מיליארד שקל.

פרויקט הקו הכחול, אותו מקדמים עיריית ירושלים ומשרד התחבורה, בשיתוף צוות תכנית אב לתחבורה ירושלים (הממונה על התכנון) וחברת מוריה (הממונה על ביצוע העבודות), יחבר בין שכונת רמות שבצפון ירושלים דרך הר החוצבים, מרכז העיר ושכונת תלפיות לבין שכונת גילה שבדרומה. הקו הכחול מצטרף לקו האדום (הקו הקיים), שביצוע העבודות להארכתו צפויות להסתיים במהלך השנה הנוכחית ולקו הירוק שרוב מקטעיו נמצאים בשלבי ביצוע וחלקם אף הסתיימו.

 

מכרז התשתיות הראשון של הקו הכחול הינו במקטע שבין צומת דב יוסף שבשכונת גילה דרך רחוב הרוזמרין מזרחה לצומת גילה – דרך חברון, וצפונה על דרך חברון עד לצומת דרך חברון-מעלה דרגה באורך של כ-1.25 ק"מ. עבודות העתקת התשתיות (אינפרא 1) במקטע זה כוללות בין היתר את הקמת תוואי רצועת הרכבת, העתקה ושדרוג של התשתיות, פיתוח וסלילה, הסדרת הצמתים, הקמת קירות תמך ועוד.

 

כמו כן, בשבועות הקרובים צפוי להתפרסם גם המכרז השני של עבודות התשתית של הקו החדש. מדובר במקטע שבהר החוצבים בין צומת הרטום ועד למחלף 4/9 לאורך שדרות גולדה מאיר. עבודות העתקת התשתיות (אינפרא 1) במקטע השני יכללו בין היתר את הקמת תוואי רצועת הרכבת, העתקת ושדרוג תשתיות, פיתוח וסלילה, הרחבת הדרך, פתיחתו של מת"צ (מסלול תחבורה ציבורית) משדרות בגין ועד לצומת הרטום, בניית קירות תמך ועוד. ההיקף הכספי של המקטע השני הינו כ-257 מיליון שקל.

 

יצוין כי לאחר השלמת כלל עבודות הכנת התשתית של הקו הכחול בכל מקטעיו, תועבר האחריות לזכיין הקו שייבחר, לצורך ביצוע עבודות השלב השני בהקמת מערכות הרכבת הקלה (אינפרא 2), הכוללות, בין היתר, את הנחת המסילות על התוואי החדש, הקמת מערכות חשמול הרכבת ועוד. 

 

אורכו של הקו הכחול הוא כ-31 ק"מ והוא יכלול בין היתר 2.5 ק"מ תת קרקעיים במרכז העיר, 53 תחנות ו-3 תחנות תת קרקעיות. שלוחה נוספת של הקו תצא משכונת מלחה דרך קריית הספורט ותעבור בשכונת הקטמונים ועמק רפאים במושבה הגרמנית ומשם תתחבר לתוואי הראשי של הקו עד לשכונת רמות. בנוסף, יכלול הפרויקט הקמת מוסך רכבת קלה חדש (דיפו) בשכונת מלחה שיכיל כ-61 רכבות (122 קרונות). הקמתו של הקו הכחול תבוצע בשיטת  PPP (Public Private Partnership), שותפות ציבורית – פרטית שתכלול מימון, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של הקו.

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "פרסום המכרז הראשון לקו הכחול הוא צעד חשוב בדרך להשלמת מערך הרכבות הקלות של ירושלים והפיכתה לעיר בעלת התחבורה הציבורית הירוקה והמתקדמת בישראל. נמשיך לפתח את התשתיות בעיר ולשפר את מערך התחבורה הציבורית – לרווחת התושבים".

הקו הכחול רכבת קלה ירושלים