חיפוש
Close this search box.

השר ארדן מתערב בסכסוך האש בירושלים: פגישה בין הכבאים לבין הנציב

בעקבות מחאת הכבאים בירושלים הורה השר ארדן למנכ"ל משרד ביטחון פנים צ'יקו אדרי לכנס פגישה בהשתתפות יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי, נציב כבאות והצלה דדי שימחי ויו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד.

משה צ'יקו אדר'י מנכ"ל המשרד לבטחון פנים
אדרי ביקש

בפגישה ביקש צ'יקו אדרי מהצדדים להיכנס למו"מ אינטנסיבי על מנת להביא לסיום סכסוך העבודה בנציבות עד יום ראשון הקרוב.

אמש חסמו עשרות כבאים את כניסת הנציב דדי שימחי לתחנת איתרי בירושלים מחאת הכבאים על הפרת תנאי העסקתם.  הכבאים, בעיקר ממרחב ירושלים ומספר תחנות נוספות ברחבי הארץ, מנעו את כניסתו לביקור בתחנת איתרי בעיר. שימחי הגיע לביקור בתחנה החדשה עם מפקד המחוז משה סוויסה ומפקד התחנה אייל כהן. הכבאים חסמו בפני הנציב את השער, שעליו התנוססו כתובות מחאה נגד הפרת הסכמי העבודה עימם. 

השבוע הופיע הנציב שימחי בפני בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ודרש את הפסקת עיצומי הכבאים, המגובים על ידי הסתדרות העובדים הכללית. בית הדין סירב לבקשתו, ונתן ארכה שלישית להמשך העיצומים, תוך קריאה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן להתערב בסכסוך העבודה שנמשך כבר שנה וחצי מאז כניסתו של שימחי לתפקיד.  

מנציגות נמסרו עיקרי דרישותיהם. הם דורשים לכבד את הסכמי העבודה הקיבוציים וכיבוד הסיכומים הנקודתיים באשר לנהלי עבודה; הם מוחים כנגד שינוי הרכב ועדת הבוחנים ושינוי תנאי סף למכרזים במטרה, כך לדבריהם "להנחית אנשים מחוץ לנציבות ולמנוע קידום כבאים"; הם מוחים על מחיקת תקנים; ניוד עובדים בכפייה; עצירת כספי רווחה ל-3000 כבאים. כמו כן הוספת מטלות נוספות לכבאים ללא תגמול עליהן; הטיית מכרזים. הם טוענים על דין לא שווה לכבאים מן המניין לעומת מפקדים במערך; איומים והתעמרות בכבאים; הבאת רופא חיצוני למערך במטרה לבטל אישורים רפואיים של כבאים מרופאים תעסוקתיים.

הכבאים חוסמים את כניסתו של שמחי לתחנת איתרי בירושלים

 יו"ר ועד ארגון הכבאים, אבי אנקורי, אמר "הנציב שימחי יודע שקיים סכסוך עבודה חוקי בנציבות כיבוי והצלה בשל הפרות חוזרות ונשנות מצידו של הסכמים קיבוציים. הוא הגיע במכוון לתחנה מתוך מטרה להתסיס את הרוחות, ובהתנהגותו (המתועדת בוידיאו) מיכר כי הוא עוד מעט והיה מרים יד על אנשי ארגון. בושה שראש המערך מתנהל ככה. בושה שנכנס בכוח לתחנת כיבוי, ומעביר מסרים מאיימים לכבאים שמשתתפים בעיצומים החוקיים, שקיבלו את הלגיטימציה של ההסתדרות ושל בית הדין לעבודה. בושה שהוא לא מכבד פסק דין של בית משפט. הגיע הזמן שהשר ארדן ייכנס לתמונה ויעשה סדרך במערך הכבאות ויביא הסכם טוב לעובדים. הנציב הנוכחי מבטל את כל ההסכמים ולא מפסיק לאיים ולהתעמר, וכל מה שאנחנו מבקשים זה לכבד הסכמים, שיתוף פעולה וכניסה למשא ומתן".