חיפוש
Close this search box.

התכנית הקטנה לעמק לבן: תכנית החדשה אמורה לשמור על המעיינות ועל עמק לבן וכריתת כ 10,000 עצים

על פי התוכנית החדשה, יתאפשר בינוי רק בשטחים המופרים, כבר היום, בשטח של כ 300 דונם לעומת 800 דונם בתוכנית המקורית. 500 הדונם שהוצאו מחוץ לתוכנית הבינוי, יוכרזו כגן לאומי.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון קיים אירוע הכרזה דרמטי, בו חשף בפני הציבור תוכנית חלופית לרכס לבן, אותה כינה בשם: "בשורה בלבן". ראש העיר הודיע כי תוכנית רכס לבן במתכונתה הנוכחית לא תקום, וכי על פי התוכנית החדשה, יתאפשר בינוי רק בשטחים המופרים, כבר היום, בשטח של כ 300 דונם לעומת 800 דונם בתוכנית המקורית. 500 הדונם שהוצאו מחוץ לתוכנית הבינוי, יוכרזו כגן לאומי.

הוצאת 500 הדונמים (65% משטח התוכנית המקורית) מתוך השטח הבנוי תשמור על 99% מאזורי החילחול של המעיינות, יצילו כעשרת אלפים עצים מפני כריתה וישמשו מחסום מפני תוכניות להקמת רכס לבן ב', ג', ו- ד'. מחסום נוסף והגנה של ממש היא מניעת כניסה של קו רכבת קלה לתוך השכונה דבר שיקשה על כל תוכנית עתידית.

הבשורה בלבן אינה מוותרת על הצורך ביצירת פתרונות דיור, ואולם, על ידי תכנון מתקדם, ציפוף ועירוב שימושים אינטנסיבי כמו גם "ויתור" על קו רכבת קלה פנימי, מתאפשרת בניית 6,000 יחידות דיור – 1,000 יותר מאשר בתוכנית המקורית! כ – 2,000 יחידות דיור ייועדו לשכירות ארוכת טווח מפוקחת.

ליאון: "הבשורה בלבן אינה תוכנית נקודתית שבאה לפתור קושי מסוים או לענות על צורך ממוקד. מדובר על בשורה רחבה הרבה יותר! זו בשורה בעלת בעל ערך היסטורי, אשר מעמידה את הסביבה ואת ההגנה עליה לדורות,  כבעלת ערך משל עצמה – ערך העומד בגאון, ואינו נסוג מפני צרכי הפיתוח!"

"הבשורה בלבן קובעת: הטבע, הסביבה וההגנה עליהם אינם נסוגים מפני הפיתוח! לא היה עד היום כדבר הזה בישראל. ואני מקווה שזהו אות וסימן לבאות, לא רק בירושלים, אלא במדינת ישראל כולה", אמר ליאון.

ראש צוות התכנון קפלן: "הבשורה בלבן היא היא המורשת שאני משאיר לילדיי".

"לא נאפשר קידום תכניות בניה במורדות הדסה ולא נאפשר פגיעה בשטחים פתוחים נוספים עד אשר ימוצו כל האפשרויות במסגרת השטחים התפוסים והמופרים, בדרך של התחדשות עירונית, ציפוף ובנייה גבוהה לאורך ציר הרכבת הקלה", הדגיש משה ליאון.

מועד ההכרזה אינו מקרי. תכנית רכס לבן קודמה במשך שנים ארוכות ועמדה בימים אלה בפני מתן תוקף לאחר שצלחה את כל ההתנגדויות והליכים משפטיים רבים. זו פעם ראשונה בישראל שתוכנית בהיקף כזה ובמצב כה מתקדם אינה מקבלת תוקף!"

ראש העיר ביקש להודות ליו"ר הוועדה לתכנון ולבניה הרב אליעזר ראוכברגר, למנכ"ל העירייה איציק לארי אשר ליווה את התוכנית מראשיתה, למהנדס העיר יואל אבן שהיה הגורם המקצועי המוביל ולצוות התכנון בראשות מוטי קפלן.

ראש צוות התכנון מוטי קפלן: "נער הייתי וגם זקנתי ולא זכיתי לראות ניצחון כה גדול של הטבע והסביבה. אני גאה היום יותר מתמיד בהיותי איש ירושלים. הבשורה בלבן היא היא המורשת שאני משאיר לילדיי".