חיפוש
Close this search box.

יום השואה והגבורה: אירועי זיכרון בסלון בירושלים

'יוסף קליינמן זל
'יוסף קליינמן זל

לקראת יום השואה והגבורה, תציין עיריית ירושלים את אירועי 'זיכרון בסלון' בכינוס מרכזי, אשר יתקיים בערב יום השואה (ד', 27.4) לצעירות וצעירי ירושלים במרכז צעירים ירושלים במוסררה. 

בבית ראש העיר, משה ליאון, תתארח הערב ניצולת השואה, בטי אפל, שהייתה בת 6 כאשר הגסטפו הגיע לביתה. למזלה, לא שהתה בבית באותה עת, אך הגסטפו לקחו את אמה ואחיה בן השנתיים, שנספו מאוחר יותר באושוויץ. אביה הצליח להבריח אותה ברכבת. בטי אפל (Berthe Lewkowicz) נולדה באפריל 1935 בואלנסיין (Valenciennes) להורים ממוצא פולני. המשפחה התגוררה בעיירה זו עד שהגסטפו הגיעו לביתם בספטמבר 1942. בטי עצמה, עם אביה ואחיה ז'ק בן החמש, הצליחו לחצות בחשאי את קו התיחום (אל דרום צרפת). אחר כך הפקידו את בטי ואחיה במשפחה לא-יהודית בדולין, כפר קטן בסאבוא (Dullin, Savoie), והם שהו שם עד סוף המלחמה. בטי עלתה ארצה לבדה ב-1964. לדבריה "כיום, משחלפו 60 שנה, אני סבורה שחיוני שנדבר על מה שעבר עלינו ונספר את הכל, כי אנחנו האחרונים, ולאחר שנסתלק מן העולם, מי יוכל להעיד שהיינו כאן וראינו את מה שראינו?".

מוזמנים גם לזיכרון בסלון בארצות המקרא

האירוע במרכז צעירים במוסררה, שיתקיים ברביעי בערב, ייפתח בהופעה של הכנר-זמר הבינלאומי מיכאל גריילסאמר, בליווי הזמרת והמוזיקאית שמרית דרור גריילסאמר, ולאחר מכן יתקיימו שלושה סלונים במקביל, שניים לדוברי עברית ואחד לדוברי רוסית. בכל אחד מהסלונים תתארח דוברת מרכזית, אשר תספר את סיפורה האישי והמשפחתי.

אסטל ששר
אסטל ששר

בסלון הראשון תתארח אסטל ששר – אשר עברה את המלחמה כילדה במחבוא בארדנים בבלגיה, בשיחה עם נכדתה עירית.

בסלון השני תתארח נטע קליינמן, נכדתו של יוסף קליינמן ז"ל, ותספר את סיפורו כשורד אושוויץ והיותו העד הצעיר ביותר במשפט אייכמן.

בסלון השלישי תתארח קלרה פיילר, שורדת שואה מאוקראינה, ותספר את סיפור הבריחה המשפחתית מניקולאייב – סלון זה מיועד לדוברי רוסית.

קלרה פיילר
קלרה פיילר

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "זיכרון השואה הוא חובה מוסרית של כולנו, במיוחד בימים אלו שמספרם של ניצולי השואה הולך וקטן. המסורת של 'זיכרון בסלון' נועדה להנגיש את זיכרון השואה באמצעות פעילות משותפת בבתים, הכוללת עדות של ניצול שואה, וסיפורים מדור שני ושלישי על השואה, ושיח בנושא. תמיד נזכור, לא נשכח ונמשיך לספר את אשר היה."

לאירוע שותפים רשות הצעירים, מינהל קהילתי מורשה, רשות הקליטה העירונית והמשרד לשוויון חברתי. 

בנק הפועלים מקיים לראשונה השנה מפגש "זיכרון בסלון" בסניף  ירושלים

המרכז לבנקאות חברתית בבנק הפועלים יקיים אירועי  'זיכרון בסלון', באמצעות שישה מפגשים שיתקיימו בסניפי הבנק ברחבי הארץ. סניף הבנק ירוהט כסלון רחב ידיים ויאפשר מפגשי עדות לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה

"מיזם 'זיכרון בסלון' הפך למסורת ישראלית חשובה ומשמעותית, לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה באמצעות מפגש אינטימי ומרגש, דרך הקשבה לעדויות של ניצולי שואה ודור שני לניצולי שואה. כיום יש לציבור זכות נדירה להקשיב ולחבק את אחרוני הניצולים שחיים בארץ בערב מלא משמעות", נמסר מהבנק.

סניף ירושלים, רח' המלך ג'ורג' 16: אריק וירצבורגר, דור שני-שלישי. יספר על משפחתה של אימו משפחה ברחה מגרמניה לצרפת לפני ליל הבדולח, סבא שלו היה במחתרת הצרפתית, זייף תעודות ובכך הציל מאות יהודים, עד שהגרמנים עצרו אותו, שלחו אותו לאושוויץ והוא קפץ מהרכבת. הציל אותו איכר צרפתי שזכה לקבל אות חסיד אומות העולם. הרשמה : באמצעות אתר זיכרון בסלון  –  המפגש יתקיים במקום נגיש.

כל האירועים יתקיימו ביום שלישי 26.4.22, כ"ה בניסן תשפ"ב בין השעות 19:00-21:00.

"מספרת את סיפורה של יהודית אחימן נויגרשל ששתקה שנים רבות".
"מספרת את סיפורה של יהודית אחימן נויגרשל ששתקה שנים רבות".

זיכרון בסלון בעולמיא: עדות מפי עדה אחימן

עדה אחימן, תספר את סיפורה של חמותה- יהודית אחימן נויגרשל ששתקה שנים רבות. "אני מספרת את הסיפור של חמותי, שגם כתבתי אותו- המילים שיש לי, ילדות בסלובקיה תחת הכיבוש, פחד, חיים במחבואים, במחנה ריכוז ראוונסבריק וצעדת המוות עד השחרור."

 עולמיא-  דניאל ינובסקי, טיילת האס(מתחת למגרש החנייה), ירושלים | רביעי 27.4, 18:30.

הכניסה מותנית בהרשמה מראש בקישור.