חג המוסיקה הישראלית ה- 24: ב- 20.12  באולמות "מרכז למוסיקה משכנות שאננים" ו"הנרי קראון"

חדשות ירושלים JNEWS-חג המוסיקה הישראלית אנסמבל סולני תל אביב- יואל לוי
אנסמבל סולני תל אביב- צילום: יואל לוי

חג המוסיקה הישראלית ה-24, ביוזמת משרד התרבות והספורט, חוזר השנה לאולמות הקונצרטים ויתקיים בין התאריכים 23-19 בדצמבר 2021 בזיכרון יעקב, בחיפה, בירושלים, בבאר שבע ובתל אביב. בירושלים יתקיימו האירועים במרכז למוסיקה משכנות שאננים ובאולם הנרי קראון עם המופעים: 20-21, "דרורה. בארוק. טעמים וזכרונות, רעות ונטוררו וחגי יודן. "מקצה השמיים", אנסמבל הפיוט של יאיר הראל" והתזמורת הסימפונית ירושלים בניצוח אריאל צוקרמן. חגיגה מוסיקלית הכוללת עשרות קונצרטים מיוחדים של מוסיקה ישראלית אמנותית, המשלבים בין ישן וחדש, מזרח ומערב,  קלאסיקות ישראליות אהובות ובכורות ישראליות; מלחינות ומלחינים מקשת גילים רחבה, יצירות תזמורתיות ורסיטלים, שיבוצעו על-ידי מיטב האנסמבלים, הסולנים, המנצחים והתזמורות בישראל. הכניסה לכל האירועים – ללא תשלום! ביוזמת משרד התרבות והספורט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
23-19 בדצמבר: חג המוסיקה הישראלית 2021: תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע וזיכרון יעקב

מנהל אמנותי: פרופ' עודד זהבי | מנהל אדמיניסטרטיבי: איתן פאר | הפקה: בנדה הפקות

חג המוסיקה הישראלית ה-24 ביוזמת משרד התרבות והספורט ובניהולו האמנותי של פרופ' עודד זהבי, יתקיים בין התאריכים 19-23 בדצמבר בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע וזיכרון יעקב. משרד התרבות והספורט, המעודד באמצעות הפסטיבל יצירה ישראלית של מוסיקה אמנותית, מזמין את הציבור הרחב להשתתף, ללא תשלום, בכל הקונצרטים בהם ייקחו חלק תזמורות, הרכבים, מלחינים, מנצחים ואנסמבלים ישראליים קלאסיים ועכשוויים מישראל ומחו"ל.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: משרד התרבות והספורט גאה לפתוח את הפסטיבל הנהדר, שכל כולו הצדעה למוסיקה האמנותית שלנו. זו השנה ה-24 של חג המוסיקה הישראלית, ובמרכזו בחרו האמניות והאמנים הנפלאים לחלוק כבוד לאדריכלי המורשת של הקלאסיקות הישראליות, בעיבודים ובבכורות של יצירות חדשות. יש למוזיקה היכולת המופלאה לתת לנו כמה רגעים של נחת, ואני מזמין את כולם ליהנות מעשרות קונצרטים מיוחדים ללא תשלום בכל רחבי הארץ.

 מנכ"ל משרד התרבות והספורט, רז פרויליך: חג המוסיקה הוא מאירועי הדגל של משרד התרבות והספורט ובעל חשיבות רבה עבור היוצרים, האמנים והאמניות ועבור החברה הישראלית כולה. אני מודה לכל השותפים אשר לוקחים חלק בחג זה. אני מזמין את כולם להגיע בחינם וליהנות מיצירות ישראליות – כי את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק!

ברק טל Roderik Kučavík
ברק טל Roderik Kučavík

לדברי המנהל האמנותי של החג, פרופ' עודד זהבי, חג המוסיקה מתקיים השנה בדגש על קשת רחבה של אמירות מוסיקליות ישראליות תחת הכותרת "מרחיבים את גבולות המוסיקה הישראלית".

 בתוכנית ניתן למצוא מספר יצירות נדירות: שלושה שירים לא ידועים של פאול בן חיים שיצאו לאור לראשונה, סונטה לפסנתר מאת אנדרה היידו שכמעט ולא בוצעה וקטעים מתוך "חדשי השנה", יצירתו המונומנטלית של מיכאל וולפה לגיטרה ולמיתרים שתבוצע בבכורה בגרסתה המקורית.

 גולת הכותרת היא בכורה לרביעייה אבודה, שכתב בשנת 1928 בפלשתינה יצחק קומפנייץ, מי שהיה דמות מפתח בחיים המוסיקליים ביישוב, ופעל ללא לאות כמלחין, כמנצח, וכיוזם גופי ביצוע.

תווי היצירה לא שרדו והן שועתקו בהתבסס על הקלטה היסטורית של רביעיית גרינשלג-בור שנמצאה בארכיון הצליל הלאומי.

סינפונייטה וקברטי צילם שי שמואלי
סינפונייטה וקברטי צילם שי שמואלי

חולקים כבוד: החג יכבד השנה את זכרם של המנצחת פורצת הדרך, מיה שביט, בסדרת קונצרטים מקהלתיים ואת זכרו של המלחין חתן פרס ישראל, אריק שפירא, בקונצרט מיוחד בביצוע אנסמבל "מיתר". לצד כך, ישתתפו בחג מלחינות ומלחינים צעירים כגון יואב שדה, הבה סדרן, האיא מוסטפה, ניקה קושניר, יאיר קלרטג ועוד .

החג יציין השנה גם את תרומתה הגדולה של העלייה מברית המועצות וסביבותיה למוסיקה הישראלית. בין היתר, יבוצעו בו יצירות מאת מרק קופיטמן, חנה אדג'אשוילי, יוסף ברדנשוילי, אנה סגל, איוונה קיש, בנימין יוסופוב ועוד.

עוד חידוש שמציע החג השנה הוא חטיבה מיוחדת, "המבצע כמלחין": יכללו בה בין היתר קונצ'רטו לצ'לו שהלחין וינגן הלל צורי, רסיטל קולי של מוסיקה שהלחינה ותבצע בבת מרום, והרכב לא שגרתי של שלושה מלחינים ויוצרים שהם גם נגני גיטרה חשמלית – נדב לב, עמוס אלקנה ובעז בן משה (אליהם תצטרף הזמרת מירב אלדן).

באי החג ייהנו מיצירות תזמורתיות ורסיטלים מאת ציפי פליישר, נעמה פרל צדוק ("תמונות חקלאיות" בבכורה עולמית) חנה אג'שווילי (בכורה עולמית) מנחם צור (סימפוניה מס' 5 בבכורה עולמית) רון ויידברג (סימפוניה מס' 2 ) יוסף ברדנשווילי (קונצ'רטו לצ'לו בביצוע צבי פלסר), רסיטל לכינור ופסנתר בביצוע הדס ועינת פבריקנט, רסיטל לקול ולפסנתר, שיבצעו רעות ונטוררו וחגי יודן ושני רסיטלים לפסנתר בביצוע עפרה יצחקי ושירה שקד.

 

הקאמרטה- צלם יוסי צבקר
הקאמרטה- צלם יוסי צבקר

 יום ב' ירושלים 20.12  (אולמות "מרכז למוסיקה משכנות שאננים" ו"הנרי קראון")

12:00 משכנות שאננים :  "20-21" (בין המאה ה-20 ל-21 במוסיקה ישראלית לפסנתר).

שירה שקד -פסנתר

יחזקאל בראון –  ארבעה פרקי מקלדת לפסנתר (1992)

מנחם ויזנברג- תמורות ("מטמורפוזיס 2") (2007)

אנדרה היידו –  סונטה מאוחרת (2005)

בטי אוליברו –  "סופים" (1991)

 

14:00 משכנות שאננים : דרורה ברוק. טעמים וזכרונות.

דרורה ברוק – חליליות, גדעון ברטלר – גיטרה, מרינה מינקין – צ'מבלו

מיכאל וולפה –  קטעים מתוך מוסיקה בכיף (1990) – לחלילית, גיטרה, צ'מבלו.

יהודה אנגל  –  הרהור ותנועה (1984) – לחלילית ולגיטרה.

דלית רייך  –  פוגה מס. 1 לגיטרה.

דינה סמורגונסקיה יצירה חדשה (2021) – לחלילית, גיטרה וצ'מבלו – ביצוע בכורה.

יורי פובלוצקי סרבנד וג'יג מתוך פרטיטה לצ'מבלו (2014) – ביצוע בכורה.

משה זורמן אל גינת אגוז (2009) – לנגן חליליות ולצ'מבלו.

דניאל עקיבא קראו לשחרחורת – שיר חתונה (גרסה שהוכנה במיוחד עבור הטריו על ידי המלחין, 2021 – ביצוע בכורה.

 

16:00 משכנות שאננים,  רעות ונטוררו וחגי יודן"מקצה השמים".

בן חיים –  שלושה שירים שנתגלו עתה. הבה סדרן –  my father. בוסקוביץ' –  הנך יפה.

אדמון –  אני לדודי. ניקה קושניר –  שתי קונכיות.  האיא מוסטפה –  בלי קשר. נעה גיא –  כל אחד והאמת שלו. ורדינה שלונסקי –  מקצה השמים אליך אקרא. גלברון –  שלושה שירים קצרים.  עידו רומנו –  "ילדי זמן גפן"  (בכורה עולמית).

סינפונייטה בש קרדיט צילום דייגו מיטלברג_640x426
סינפונייטה בש קרדיט צילום דייגו מיטלברג

18:00 משכנות שאננים :  אנסמבל הפיוט של יאיר הראל (משכנות)

20:30 התזמורת הסימפונית ירושלים בניצוח אריאל צוקרמן.

מנחם צור – סימפוניה מס' 8.

יוסף ברדנשווילי –  קונצ'רטו לצ'לו (צבי פלסר).

ציפי פליישר – נערה פרפר נערה.

רון ויידברג –  סימפוניה מס' 2.

בימי הפסטיבל הכניסה על בסיס מקום פנוי *הזכות לשינויים שמורה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן