חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מאוחדת מרחיבה את מבצע החיסונים "שתי טיפות" להשלמת חיסוני פוליו במחוז ירושלים

מרפאה של קופת חולים מאוחדת המעניקה שירות לילדים עם קשיים שכיחים להרטבת יום, הרטבת לילה ואנקופרזיס
חיסון פוליו

 לאחר שלושה עשורים נרשמה התפרצות מחודשת של נגיף הפוליו בקרב ילדים בירושלים. בעקבות כך ובהמשך להחלטת משרד הבריאות, הרחיבה קופת חולים מאוחדת מרחיבה את מבצע חיסוני הפוליו בירושלים והסביבה, "במטרה להגיע למוגנות מלאה של האוכלוסייה".

מבצע החיסונים נועד עבור אלו שלא קיבלו את חיסוני השגרה בגיל הרך וכן עבור אלו שנולדו בין השנים 2005-2013 וקיבלו את חיסוני השגרה, אך חסרה להם מנת חיסון שניתנת באמצעות 2 טיפות בפה. יצוין כי, החיסון הוא האמצעי היחיד הבלעדי והיעיל ביותר למניעת המחלה.

מומחי מאוחדת יצאו בשבועות האחרונים בקמפיין הסברתי שנועד להסביר להורים ולילדים את החשיבות הקריטית בקבלת החיסון, בראשם מניעה של שיתוק ילדים וחזרתו של נגיף שכבר מוגר לחלוטין מהארץ.

חשוב להדגיש כי ילדים שנולדו בין השנים 2005  ל-2013 לא נדרשו לחיסון בזמנו ולכן הם עדיין יכולים לשאת את הנגיף ולהדביק אחרים. ולכן חיסון חי מוחלש "שתי טיפות" (OPV) יינתן רק למי שקיבל חיסון בזריקה (IPV).

באשר לחששות של הורים מפני החיסון, במאוחדת הדגישו כי מאחר והחיסון קיים עשרות שנים, והוא ניתן לעשרות מיליוני ילדים בכל העולם במשך עשרות שנים, הוא יעיל ובטוח, והביא למיגור הפוליו במקומות בהן התפרצה המחלה בשנות החמישים.

מקופת חולים מאוחדת נמסר כי "הקופה, ערוכה לחסן את מבוטחיה בכל טיפות החלב ובמרפאות במחוז ירושלים וברחבי הארץ . בטיפות החלב ניתן להתחסן עד גיל 6, ובמרפאות בגילאים 7-17. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד מאוחדת 3833* או להתייעץ עם אחות טיפת חלב או אחות המרפאה".

 

דר רוני פרבר- קופת חולים מאוחדת_800x533
ד"ר פרבר: "חיסון הפוליו הוא היעיל ביותר "

ד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור באגף הסיעוד של מאוחדת מציין כי "רוב הנדבקים (90-95%) אינם מפתחים כל סימני מחלה או מפתחים סימנים קלים לא ספציפיים כגון חום, חולשה, חוסר תאבון וכאב גרון. כ-4-8% מהנדבקים מפתחים דלקת קרום המוח וכ-1% מהנדבקים מפתחים את הצורה המדאיגה ביותר: מחלה שיתוקית. המחלה נמשכת כ- 2-5 ימים וחולפת. השיתוק מופיע בשכיחות גבוהה יותר בגפיים התחתונות ויכול להיות מלווה בכאבי שרירים חזקים. כמו כן ייתכן שיתוק של שרירי הנשימה וצורך בהנשמה (דבר שהוביל בשנות החמישים למונח "ריאות ברזל" לאנשים שנפגעו באופן הזה מהנגיף ונדרשו להנשמה כרונית).

ד"ר פרבר הוסיף כי "אין טיפול לפוליו, אך ניתן להתגונן מפניו בצורה קלה ופשוטה ע"י קבלת חיסון. החיסון כנגד נגיף פוליו הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת ההדבקה בנגיף ולהגנה מפני המחלה. החיסון קיים משנות ה-50, הוא יעיל ובטוח, והביא למיגור הפוליו במקומות בהן יש הקפדה על כיסוי חיסוני גבוה יחסית. שילוב שני החיסונים חשוב בכדי למגר את המחלה ולהגן גם על האדם עצמו וגם על סביבתו".