חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לציון יום האישה הבינלאומי הוקרנה באו"ם בניו-יורק היצירה על שי-לי עטרי וינר של "אורות באפלה". כך סיפרה דנה דבורין, היוזמת והמנהלת האמנותית של אחד מהפרויקטים המשמעותיים, שנוצרו מתחילת המלחמה.
לא מיותר לציין  עד כמה זה מחמם לשי-לי את הלב ומרגש אותה לדעת שהטראומה שחוותה, ושחוו רבות אחרות, מצליחה ״לעבור הלאה״ ומאפשרת לאנשים להבין, ולו במעט, את העוצמות הסופר אנושיות (עד כדי כוחות על), שנדרשו, על מנת לשרוד את הזוועות של הטבח, ב-7 באוקטובר.
הסיפור של שי-לי, יהב ושייה, הינו השתלשלות אירועים, שבסיסו היה הקשר יוצא הדופן, שרקמה במשך 13 שנים, עם בן זוגה, חברה הטוב ביותר, השותף שלה ליצירה, במאי קולנוע מוכשר, בעלה ואב צעיר (ומאוהב) לשייה התינוקת. קשר שנתן מקום אמיתי לכל אתגר, חוויה ויצירה. ובסופו, יהב וינר ז״ל, הקריב את חייו, כך ששי-לי, האמא הכי לביאה ואמיצה, שנתקלתי בה עד כה, הצליחה לברוח עם שייה, והגנה עליה במשך 27 שעות, ממחבלי חמאס מתועבים, שניסו לצוד אותן כמו טרף.
פרויקט ״אורות באפלה״, מספק פרשנות אמנותית, תוך כדי הנצחת סיפור הגבורה של נשים ב־7 באוקטובר, שבעל כורחן הפכו ללוחמות, שנלחמו על חייהן, חיי ילדיהן ואהוביהן.

בסמיכות ליום האישה הבינלאומי, ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ( FIDF) אירח משלחת מיוחדת של נשים שהגיעה מארה"ב, ובראשה יו"ר המשלחת ליז ווינטר. המשלחת כללה 30 נשים מעוררות השראה מהקהילה היהודית האמריקאית, כדוגמת המשפיענית והאקטביסטית ליזי סבצקי. הנשים נפגשו עם לוחמות, ביקרו פצועי מלחמה בשיבא, סיירו בנחל עוז, בבארי ובאתר פסטיבל הנובה וסיימו את ביקורן המרגש בכותל.

המשלחת המיוחדת של 30 הנשים בכותל המערבי. צילום: אורי שמש, FIDF
המשלחת המיוחדת של 30 הנשים בכותל המערבי. צילום: אורי שמש, FIDF
"סרנדה לאישה", הרצאתה המוסיקלית של ד"ר אסנת גולדפרב ארזואן לנשות הגיל השלישי באחוזת בית הכרם
"סרנדה לאישה", הרצאתה המוסיקלית של ד"ר אסנת גולדפרב ארזואן לנשות הגיל השלישי באחוזת בית הכרם

אירועי יום האישה באחוזה

אירועי יום האישה הבינלאומי צויינו באחוזת בית הכרם במספר אירועים בהם "סרנדה לאישה", הרצאתה המוסיקלית המרתקת של ד"ר אסנת גולדפרב ארזואן

שבחנה את השינוי ביחס כלפי נשים בזמר העברי, משוביניזם לפמיניזם. המהפך המגדרי דרך הזמר הישראלי, החל מזמר שלוש התשובות  ("אם צריך אקרצף רצפות, ואהיה בעינַי כמלכה"), (נתן אלתרמן בשירתה של רבקה זוהר), ועד יאללה, לך הביתה מוטי-  (קובי אוז בשירתה של שרית חדד). כמו כן נערך ערב שירים עם הזמרת יעל לוגסי.

הדיירות וגם הדיירים קיבלו בסיומו של אחד האירועים – פרח יפהפה לציון היום החשוב.

אשת השנה לשנת 2024- רס"ן במיל' אוריה ברוכי כהן
אשת השנה לשנת 2024- רס"ן במיל' אוריה ברוכי כהן

יום האישה הבינלאומי בכנסת: אשת השנה לשנת 2024- רס"ן במיל' אוריה ברוכי כהן

לרגל יום האישה הבינלאומי נערך בכנסת אירוע מיוחד של חה"כ מיכל וולדיגר ותנועת אמונה ובו נבחרה ברוכי כהן לאשת השנה של תנועת אמונה לשנת 2024. באירוע השתתפו גם יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה פנינה תמנו שטה, ח"כ מתן כהנא, ח"כ אלי דלל, ח"כ שרון ניר וח"כ לימור סון הר מלך.

רס"ן במיל' אוריה ברוכי כהן, החליטה ב-7 באוקטובר, חודש לאחר לידה בנה הרביעי, להתגייס למילואים במערך הנפגעים של צה"ל שם שירתה כקצינה במשך שנים (בין היתר- ראש מדור מאושפזים במהלך מבצע צוק איתן). מאז היא משמשת כסגנית מפקדת בבתי החולים בדרום, כאשר במסגרת תפקידה אחראית על קצינות הנפגעים שפועלות בבתי החולים ועל הליווי של משפחות פצועי צה"ל. ברוכי כהן גדלה בקרית ארבע והיתה פורצת דרך כשבחרה במסלול השירות הצבאי.

ברוכי כהן, בת 35, הינה פורצת דרך גם באזרחות כאשר לפני כשנתיים הפכה לאישה הצעירה ביותר בישראל שנבחרה לעמוד בראש מועצה דתית – במועצת שדות נגב. מאז מובילה מהפכה במועצה בתחום שירותי הדת, בדגש על השירות לנשות היישובים כשבין היתר שמה דגש על נושא הטבילה והמקוואות.

ברוכי כהן, תושבת כפר מימון שבעוטף עזה, פונתה מביתה יחד עם משפחתה בראשית המלחמה למלון בירושלים, כשרק לאחרונה שבו לביתם בעוטף. מאז ראשית המלחמה, ברוכי כהן מתמרנת בין שירות המילואים והדאגה לפצועים, לבין המשך תחזוק וקידום שירותי הדת במועצת שדות נגב ובין המשפחה-  בעלה שגויס למילואים במערך הנפגעים וארבעת ילדיהם.

מקבלת אות הוקרה באירוע מיוחד של חה"כ מיכל וולדיגר ותנועת אמונה ובו נבחרה ברוכי כהן לאשת השנה של תנועת אמונה לשנת 2024.
אות הההוקרה באירוע מיוחד בכנסת בו נבחרה ברוכי כהן לאשת השנה של תנועת אמונה לשנת 2024.

 

בדברי הועדה נכתב: על מעורבותה העמוקה בחברה הישראלית ותרומתה המיוחדת בתקופת מלחמת חרבות ברזל, על היותה דוגמה והשראה לשילובן של נשים בעמדות מפתח במסגרת שרותי הדת, על היותה מודל השראה חברתית וערכית לאשה הדתית לאומית בקידום סוגיות חברתיות, על היותה אשת משפחה ציונית דתית שנשזרו בה תורה עם דרך ארץ ועל חכמת אדם כי תאיר פניה. על כל אלה מצאה ועדת האות את הגב' אוריה ברוכי כהן, מקור השראה לנשים רבות, כראויה להוקרה וּלאות אשת השנה.

יו"ר אמונה יפעת סלע: "זו השנה ה-16 שאמונה בוחרת את אשת השנה שלה- נשים דתיות פורצות דרך בתחומים שונים. השנה היה לנו ברור כי הבחירה תהיה באישה שפעלה בחזית ובעורף בחודשי המלחמה הארוכים. הגיעו לשולחננו עשרות הצעות של נשים מדהימות שכל אחת ראויה ופורצת דרך בתחומה. בסופו של דבר החלטנו לבחור באוריה שמהווה מודל מעורר השראה לנשים רבות, ובמלחמה הראתה ששום דבר לא יעמוד בפניה. בשירות המילואים במערך הנפגעים, בהמשך הפעילות כראשת המועצה הדתית ובבית עם המשפחה הפרטית עם בעל מגויס ותינוק קטן רחוק מהבית ממנו פונו עם פרוץ המלחמה. ביום הזה כולנו מצדיעים לה."

אוריה ברוכי כהן: "עוד מהיותי נערה אני יודעת שאם אני רוצה ויכולה – אז אעשה זאת, בלי שתקרות כאלה ואחרות יגבילו אותי. כך גם בתפקיד הנוכחי כממונה על המועצה הדתית וכך גם במילואים במלחמה. זו השליחות שלי ושלנו בעת הזו, לקחת חלק במאמץ הלאומי בזמן המערכה. בנוסף, אמנם רק אני מקבלת את התואר, אך יחד איתי צריכות להיות עוד עשרות אלפי נשות מילואים, גם הן גיבורות בחזית וגיבורות בעורף."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *