חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
שרה מלכה. צילום: יונתן גל -ירושלים של שרה מלכה: המפיקה והמנהלת אומנותית של פסטיבל חוצות היוצר למעלה מ-40 שנים.
שרה מלכה. צילום: יונתן גל

למעלה מ-40 שנים שימשה שרה מלכה כמפיקה והמנהלת אומנותית של פסטיבל חוצות היוצר. במסגרת תפקידה היא ניהלה בנוסף לאומנים הישראלים, כ-100 אומנים מ-40 מדינות, מרחבי העולם – מאסיה, אפריקה, אירופה, דרום אמריקה, המזרח הרחוק ועוד. יחד עם ניהול פסטיבל חוצות, מלכה הייתה אמונה על הקמת וניהול אתרי התיירות בעיר העתיקה – טיילת החומות, הכיכר הרומית בשער שכם, הגן הארכיאולוגי העופל ומרכז דוידסון.

ספרי על עצמך בקצרה

שרה מלכה, ירושלמית כ-55 שנים, מתגוררת בשכונת אבו טור, מסיימת השנה את תפקידה כמנהלת אמנותית ומפיקה של פסטיבל חוצות היוצר, אותו ביצעתי למעלה מ-40 שנה.

מהי ירושלים עבורך?

ירושלים בשבילי היא העיר הקסומה ביותר בארץ, עיר היסטורית עם אוירה של חו"ל, יש בה אתרים ארכיאולוגים, אתרי תיירות, מוסדות תרבות וכל זה בשפע, ירושלים התברכה בקיץ עם פעילות אין סופית של אירועי תרבות ואומנות, תערוכות, ירידים, תיאטרון ומוסיקה, מגוון אדיר שעונה על הצרכים של אוכלוסיות רבות ושונות. אפשר להנות בקיץ מהאוויר הירושלמי הקריר והנעים, לבלות באירועים בשטח הפתוח בבריכת הסולטן ובפסטיבל חוצות היוצר, שהפך למסורת לעליה לרגל של כלל האזרחים במדינה ולתיירים השוהים בה.

עם מי היית שמחה לשבת לקפה?

עם האמנית "אנה טיכו", לשוחח אתה על האמנות בישראל בתקופה של לפני קום המדינה, הנוף הירושלמי שהיא מציירת, הבית המיוחד בו היא התגוררה עם בעלה רופא העיניים המפורסם וכן על קהילת האומנים והאומנות באותה תקופה.

מה המקום הכי מדהים בעינייך בעיר?

"מצפור יד אבשלום" מקום מדהים, עם תצפית לעבר נחל הקדרון, יד אבשלום וקברי בני חזיר שבעמק, ממול בצד אחד הנוף הקסום של כנסיית הבצלים וכנסיית גת שמנים,  ובצד השני קבר מרים והגיחון. אפשר ליהנות מאווירה שקטה, ולהרגיש שאתה נמצא בתוך ההיסטוריה של ירושלים.

ספרי על אנקדוטה מעניינת בקריירה שלך?

בתפקידי הקודם, כמשנה למנכ"ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים, עסקנו בפיתוח אתרי התיירות בעיר העתיקה, אחד הפרויקטים המאתגרים היה לפתוח מסלול נוסף לתעלת הגיחון, מסלול יבש ללא מים, שניתן יהיה ליהנות ממנו גם בחורף, לפני השיפוץ זחלתי יחד עם הארכיאולוגים לבדוק את המסלול, היה לי יתרון על רוב המשתתפים, בהיותי נמוכה, אבל יחד עם זאת זו הייתה חוויה מאתגרת ומרתקת לחוות את השלבים הראשונים של פרויקט לפני הפיכתו לאתר תיירותי.

 

40 שנות הפקה: שרה מלכה. צילום: דוד פזואלו
40 שנות הפקה: שרה מלכה. צילום: דוד פזואלו

כמה מילים על עתידה של ירושלים?

ירושלים הולכת לקראת התחדשות עירונית, זה מוביל לשינוי אורבני ברוב השכונות בעיר, יצוצו הרבה מגדלים חדשים במקום המבנים הישנים, קו הרקיע ישתנה, ירושלים תהפוך כמו כל עיר מודרנית בעולם, וקצת תאבד מהייחודיות שלה כעיר היסטורית. יחד עם זאת יחול שיפור בתחבורה הציבורית עם מספר מסלולים של הרכבת הקלה, והעומס על הכבישים יפחת. מרכז העיר יתעורר לחיים עם המעבר של בית ספר לאומנות בצלאל למרכז העיר.