חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כוחות החירום וההצלה נערכים לקראת מזג האוויר והשלג הצפוי

שלג בירושלים
שלג בירושלים בשכונת יפה נוף
ירושלים בשלג פתיחת צירי תנועה בירושלים בשכונת יפה נוף
לקראת מזג האוויר והשלג הצפוי בימים שלישי עד חמישי נערכים בעיריית ירושלים ובשירותי החירום וההצלה לסייע לתושבים ולטפל במפגעים ובסכנות. 
 

עיריית ירושלים: מאות כלים כבדים יפלסו את הדרכים

בסיור שערך ראש העיר ירושלים במרכז התחזוקה של עיריית ירושלים אמר משה ליאון כי מאות כלים כבדים יפלסו, במידת הצורך, את הדרכים, יפזרו מלח וידאגו לצירים פתוחים. "אני קורא ליהנות מהשלג, לשמור על הכללים והעיקר לכו להתחסן. אנחנו נדאג שכל מרכזי החיסונים יעבדו והגישה אליהם תקבל עדיפות עליונה".

עיריית ירושלים משה ליאון לקראת השלג

משטרה: יחידות החילוץ יופעלו

היערכות משטרת ישראל לקראת מזג האוויר הסוער והמלצות לציבור הנהגים ומשתמשי הדרך.  משטרת ישראל נערכת למתן שירות לציבור משתמשי הדרך, בכבישי הארץ ובצירים הראשיים בפרט במטרה לשמור על חייהם ובטיחותם של האזרחים. "יחידות החילוץ והמערך האווירי של המשטרה יופעלו בתוך זמן קצר במוקדים השונים ככל שיידרש, זאת במטרה להציל חיים ולאתר נעדרים. הערכות המשטרה כוללת גם תיאומים והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים בהם יידרש טיפול וסיוע מידי כתוצאה מפגעי מזג האוויר".

משטרה לקראת סופה בירושלים
על פי תחזית השירות המטאורולוגי, בין התאריכים 16-18/02/21 (ימים שלישי עד חמישי) צפוי להגיע לאזורינו מזג אוויר לא שיגרתי, סוער, כולל שלג באזורים הגבוהים. החל מיום שלישי יורגשו רוחות עזות, סופות רעמים ומשקעים ברחבי הארץ.
השלג צפוי לרדת משעות הלילה של יום שלישי ולהתחזק ביום רביעי, בעיקר בצפון הארץ, בירושלים ובפסגות במרכז. במערכת זו, צפוי מזג אוויר גשום וסוער עם משקעים משמעותיים, ולכן ייתכנו הצפות ושיטפונות במוקדים שונים ברחבי הארץ, קרה ורוחות חזקות.

משטרה בשלג משטרת ישראל נערכת למתן שירות מיטבי לציבור משתמשי הדרך, בכבישי הארץ ובצירים הראשיים בפרט, הכל במטרה לשמור על חייהם ובטיחותם של כלל אזרחי ישראל. כמו כן, יחידות החילוץ והמערך האווירי של המשטרה יופעלו בתוך זמן קצר במוקדים השונים ככל שיידרש, זאת במטרה להציל חיים ולאתר נעדרים. המשטרה תפרסם כל העת מידע אודות חסימות כבישים ושיבושי תנועה בעקבות מזג האוויר. מומלץ לציבור להיות קשובים לאמצעי התקשורת. כמו כן ניתן לקבל מידע אודות שינויים בהסדרי התנועה גם באמצעות מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל שמספרו 110. בכל אירוע חריג המצריך התערבות משטרתית מידית – יש לפנות ללא שיהוי למוקד החירום של המשטרה שמספרו 100. הערכות המשטרה כוללת גם תיאומים והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים בהם יידרש טיפול וסיוע מידי כתוצאה מפגעי מזג האוויר.

כיבוי אש: הלוחמים תרגלו התקנת שרשראות שלג

כבאות אש והצלהטפסר רוני קדם ראש אג"מ כבאות והצלה קרא לציבור לפעול באחריות, להימנע מנסיעות שאינן הכרחיות תוך הקפדה על שימוש באמצעי חימום תקניים ובטיחותיים בלבד . לוחמי האש והמפקדים יפעלו ככל שיידרש למתן מענה מיטבי, מציל חיים לאזרחים". קודם לסופה תרגלו הלוחמים התקנת שרשראות שלג על רכבי כיבוי ,טרקטורוני חילוץ ורכבי 4*4 ייעודים להצלה לצד אימון נהיגה מתקדמת של רכבי כיבוי בתנאי נגישות ועבירות חלקית. כן הועמדו בכוננות מבצעית משאיות חילוץ בעלות כושר עבירות מיטבי בתנאי שטח ומזג אויר קיצון.

המרכז הרפואי שערי צדק נערך לשלג הצפוי בירושלים

שערי צדק שלגכלל המכונים, המרפאות, חדרי הלידה וחדרי המיון יפעלו כסדרם ויתוגברו הצוותים כדי לתת מענה ולשמור על פעילות רציפה.
מערכי הלוגיסטיקה, מזון, מלאי תרופות וציוד הוכנו מראש ותוגברו.
מערכות הגיבוי לשעת חירום – חשמל, דלקים, מערכות מידע – נבדקו וערוכות לתת מענה לכל תרחיש. כבכל אירועי מזג אוויר קיצוני בירושלים, המרכז הרפואי שערי צדק ערוך לפעילות מלאה כדי לתת מענה לתושבים, למטופלים ולכוחות החירום וההצלה.

מיקומו המרכזי של המרכז הרפואי שערי צדק, בצירי התנועה הראשיים, מבטיח נגישות גם בתנאי מזג אוויר קשים לכוחות החירום וכן למטופלים. מטה החירום של שערי צדק מרכז את ההיערכות לקראת השלג הצפוי בהכנת כלל המערכים, ביצוע הסעות לעובדים ולצוותי הסיעוד והרפואה, תיאום פתיחת דרכי הגישה מול עיריית ירושלים, תיאום הפעילות מול מד"א וכלל גורמי ההצלה והחירום. מוקד שירות הלקוחות ערוך לטיפול בפניות התושבים ובמתן מידע לגבי פעילות המכונים והמרפאות. מערך הקורונה ממשיך בפעילות שגרה יחד עם מטה הקשר למשפחות המטופלים ותיאום הגעה וביקורים.

אנו קוראים לציבור להקפיד על כללי הבטיחות:

יש להימנע מהליכה בשלג, במדרכות רטובות או מכוסות קרח, בתנאי מזג אויר קשים ורוחות עזות. מומלץ ללכת עם נעלי הליכה בעלות אחיזת דרך טובה ולהאט את קצב ההליכה בשלג.
יש להקפיד על חימום החדר ועל חום גוף ולבוש מתאים אם יוצאים, במיוחד אצל תינוקות.
על ההורים והצוותים החינוכיים להיות ערים לכל ירידה בחום הגוף אל מתחת ל- 35 מעלות המתבטאת באפאתיות, בכי וישנוניות.

בכל מקרה חירום שדורש התערבות רפואית, יש להגיע למרכז הרפואי שערי צדק ללא דיחוי באופן בטוח ובמידת הצורך בסיוע כוחות החירום וההצלה.

מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין, "שלג בירושלים הוא תמיד חגיגה ומראה שכולנו אוהבים. אנא הקפידו על בטיחות אישית למניעת פציעות וכמובן הקפידו על כללי המרחק למניעת הידבקות בקורונה. אנו ערוכים באופן מלא לתת מענה מלא לתושבי ירושלים".

במרכז הרפואי הדסה ערוכים לקראת אפשרות לשלג בירושלים

הדסה בשלג צוותי בתי החולים של הדסה – בעין כרם ובהר הצופים נערכו בימים האחרונים לקראת מזג אויר סוער הצפוי בירושלים החל מיום רביעי, לרבות היערמות מסויימת של שלג. זאת לשם הבטחת המשך הפעלה תקינה של בתי החולים על ידי פינוי צירים, הסדרת הסעות, דאגה לאספקה והצטיידות וכן הבטחת הימצאותם בביה"ח של עובדים חיוניים.

להיערכות שותפים מנהלי בתי החולים, אחראי שעת חירום, אמרכלים, הנהלת שרותי הסיעוד, קציני הביטחון, והנהלת אגף הבינוי והאחזקה. כבכל אירוע של התראת שלג, גם אם הפעם מדובר באירוע קל, צוותי הרפואה והסיעוד נערכים מבעוד מועד לצורך בהארכת משמרות, צוותי שירותי המטבח ערוכים עם מלאי ומוצרים, בתי המרקחת, עובדי הבית, המחשוב וכן אגף התפעול – מוכנים לכל תרחיש המחייב התייחסות מיוחדת, בפינוי שלג מן הכניסות לבית החולים ועוד.

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין: "אנו מקווים כי ההיערכות שלנו לא תידרש להוכחה בשטח, וכי השלג – באם ירד, יהיה קל ושאינו משבש את עבודתנו. בכל מקרה, אנו בהדסה ערוכים ומוכנים ליממה סוערת, כפי שמתחייב מן האחריות שלנו לכלל תושבי ירושלים ולעובדינו. הצוותים בהדסה מורגלים ומכירים את ההתנהלות על בוריה".

שלג במורדות הדסה בשנת 2015, (צילום דוברות הדסה).

חברת חשמל: גנרטורים וציוד כבד לאזור ירושלים

חברת החשמל נערכת למזג האוויר הקיצון ולשלג בפסגות ההרים, וקידמה גנרטורים דיזל וציוד כבד לאזור ירושלים וגוש עציון. מחברת החשמל נמסר כי "כל זאת, במטרה לספק חשמל חלופי בזמינות גבוהה ליישובים באותם אזורים, במידה ותהיינה הפסקות חשמל בשל נזקי מזג האוויר בקווי החשמל. הגנרטורים יצאו מתחנת הכוח גזר, שם הם באחסון עד להפעלתם במקרי משבר וחירום".

לקראת סופה בירושלים גנרטורים חברת החשמל_640x426

מד"א עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפבולנסים ייחודים

מדא לקראת סופה בירושלים

 כחלק מהערכות מגן דוד אדום למזג האוויר הכשיר הארגון עשרות נהגי אמבולנס ופראמדיקים להפעלת 14 טרקטורונים חדשים, אשר מצטרפים בימים אלו למצבת הכלים המיוחדים של מד"א הכוללים עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפבולנסים ייחודים.  "הטרקטורונים המיוחדים הותאמו ואובזרו במיוחד עבור צרכי מד"א באורות אדומים, סירנה וציוד מיוחד אליו מתחברת האלונקה ומיועדים לפעול בתנאי שטח מורכבים ותנאי עבירות קשים" מסביר אלי בן שמחון, האחראי יחידת האופנועים והטרקטורונים במד"א. 

במסגרת ההשתלמות, הוכשרו הצוותים – הנהגים, החובשים והפרמדיקים בנושאי בטיחות, נהיגה בשטח משתנה והפעלת הטרקטורון בעת שינוע פצועים. ההשתלמות התקיימה במטרה להכשיר את הצוותים לפעול בצורה המקצועית, המהירה והבטוחה ביותר שניתן – גם בעת חירום ובתנאי שטח ומזג אוויר קיצוני.

מנכל מדא אלי בין מגן-דוד-אדוםמנכ"ל מד"א, אלי בין: "מגן דוד אדום ערוך ומוכן למזג האוויר הצפוי לפקוד את המדינה בימים הקרובים. בתקופה האחרונה הרחבנו באופן משמעותי את הכלים המיוחדים וביצענו הכשרות נרחבות לצוותים, על מנת לטפל במקרי חירום בכל תנאי השטח – בעיקר במזג אוויר סוער. אנו מאחלים המשך חורף בריא ומוגן".

זק"א -80 ג׳יפאים מיחידת הג׳יפים של זק״א

זק"א בשלג ירושלים לקראת סופה בירושלים

מוקד זק"א ויחידת הגיפים של זק"א השלימו היערכות זק"א לשלג, והבטיחו כי מוקד זק"א יאוייש בצוותים מתוגברים לקליטת פניות חירום ומשימות חריגות . כ-80 ג׳יפאים מיחידת הג׳יפים של זק״א יוזנקו למשימות שיופנו אליהם ממוקד זק"א באיזור ירושלים וכ-30 באיזור הצפון.

חיים ווינגרטן ראש אג״מ זק״א: ״הג׳יפאים צויידו במיטב ציוד חירום וחילוץ בכדי לסייע במצבי חירום ויעבדו בשיתוף פעולה עם כלל כוחות החירום והביטחון, בכל מקרה חירום הנובע מסגירת צירים ניתן יהיה להיעזר דרך פניה למספר הטלפון של מוקד זק״א הארצית 1220 (ללא כוכבית)״

משטרההנחיות משטרת ישראל לציבור וכללי בטיחות והתנהלות נכונה במזג האוויר הסוער:

🔹מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער.

 🔹רוחות חזקות עלולות להוביל לקריסת עצים, עמודים וכיו״ב, וכן להתעופפות של חפצים שונים. יש לדווח על כל מפגע מעין זה לרשויות בהקדם, וכן לקשור/לאבטח במרפסות ובגינות חפצים מסוכנים שעלולים לעוף כתוצאה מהרוחות ולהוביל לפגיעה בעוברי אורח.

 🔹 מומלץ לפנות לגורמים המוסמכים לפני יציאה לטיול בשטח לשם קבלת מידע חיוני ועדכני.

משטרה בשלג  לציבור הנהגים ומשתמשי הדרך:

🔹יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ולהאט משמעותית בעת כניסה לעקומות וביצוע פניות חדות.    

🔹יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה ולנהוג לאט ובזהירות בפרט כשיש קרה על הכביש עקב סכנת החלקה.

🔹כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גודל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים.

🔹 יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכבישעלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.

🔹יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.

🔹יש להימנע מכניסה לשלוליות שלא ניתן לאמוד את עומקן ולהיזהר משאר מפגעים על הכביש.

🔹יש להימנע מחציית מקורות מים וממקומות עם זרימת מים חזקה.

🔹שימו לב להולכי רגל בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזורי מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.

🔹הקפידו על תדלוק הרכב והיערכותם מזון ושתיה, תרופות ומטען לטלפון הנייד לצורך שהות ממושכת ברכב.

🔹 בטרם הכניסה לרכב: חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש. יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם פגומים. יש לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים לנהג, וכן לנקות את פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים- על מנת לראות ולהראות בהתאם.

כבאות והצלהלהלן המלצות כיבוי אש והצלה לציבור כדי לעבור את המערכת הנוכחית בשלום:

  • יש להקפיד על נהיגה בטוחה וזהירה מחשש להחלקה מסוכנת ולהימנע מנסיעות שאינן הכרחיות במזג האוויר הסוער. 
  • אין לחצות כבישים מוצפים, מקורות מים זורמים או ערוצי נחלים העשויים להפוך למלכודות רכב קטלניות. 
  • יש להשתמש באמצעי חימום תקניים ובטיחותיים לחימום ביתי ולהימנע מתנורי סלילים העלולים לגרום להתלקחות מהירה. 
  • יש להרחיק (3 מטרים) את אמצעי החימום מחומרים דליקים. כבו את המכשיר בזמן שאתם יוצאים מהחדר או ישנים. 
  • בשל הצפי לרוחות חזקות קשרו והדקו חפצים מסוכנים העלולים לעוף ולגרום לפגיעות מיותרות.

 בכל מקרה של סכנה או אירוע חריג חייגו מיד למוקד חירום 102 והזעיקו את לוחמי האש. האזינו והתעדכנו מעת לעת באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות להנחיות כבאות והצלה לישראל.