חיפוש
Close this search box.

גל גרינברג במועדון התרבות של אחוזת בית הכרם: על הקשר של לאונרד כהן לישראל וליהדות

מועדון התרבות של אחוזת בית הכרם בירושלים זכה השבוע לשמוע את סיפור חייו המרתק של לאונרד כהן ועל הקשר העמוק שלו ליהדות ולישראל. המרצה גל גרינברג סיפר למשתתפי בית הדיור המוגן, (בליווי תמונות ושירים), על חייו של כהן שנולד כאליעזר בן ניסן הכהן, "בן למשפחה אורתודוקסית שהיתה מאושיות הקהילה של מונטריאול בקנדה. משפחה שארון הספרים שלה הכיל גם את התנ"ך והגמרא אבל גם תרבות עולמית", סיפר גרינברג.

לישראל הוא הגיע עוד הרבה לפני שהתפרסם. בשנת 1961 הוא הגיע לתל אביב כמשורר די אלמוני ששהה, ככל הידוע, לפרק זמן קצר, בביתו של נתך זך. הוא הגיע שוב לישראל לפני מלחמת יום הכיפורים וכשהיא פרצה הוא רצה "לקחת רובה כדי להצטרף לכח הלוחם של צה"ל". היה זה אושיק לוי שהציע לו, במקום לצאת לקרב, להצטרף אליו יחד עם פופיק ארנון ועם חנה רובינא ולשיר לחיילי צה"ל במוצבים. 

לאונרדו כהן באחוזת בית הכרם-גל גרינברג-צילום מסר אחד (5)

לאונרד ביקר בישראל עוד מספר פעמים כשאחת מהן בהופעה ברמת גן בשנת 2009 הופיע בפני כחמישים אלף צופים שגם זכו בסיום המופע לברכת כהנים מרגשת מאוד. "הרושם שהותירה עליו ישראל בביקוריו השונים השפיע עליו מאוד לאורך כל החיים שלו", סיפר גל גרינברג. גם לאובדן אביו, בגיל מוקדם של חייו, בגיל 9, היתה השפעה בשיריו של כהן. כהן נפטר בשנתו בשנת 2016 והוא נקבר בחלקת המשפחה בבית הקברות 'שערי-שמיים' במונטריאול, לצד הוריו והורי הוריו.  

צילומים: מסר אחד

לאונרדו כהן באחוזת בית הכרם-גל גרינברג-צילום מסר אחד (7)