חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רוצים להשפיע : השרים וחברי הכנסת בישורת האחרונה מול בני הגיל השלישי באחוזת בית הכרם בירושלים

השרה שקד באחוזת בית הכרם
שרת המשפטים, איילת שקד

לקראת הבחירות לכנסת ה 21 הגיעו נציגי המפלגות השונות לבית הדיור המוגן, אחוזת בית הכרם להשמיע את עמדותיהם בפני מאות הדיירים בתחומים החברתיים, כלכליים, ביטחוניים ומדיניים. בין חברי הכנסת והשרים, שרת המשפטים איילת שקד, ח"כ יעל גרמן, לשעבר שרת הבריאות, ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, חברת הכנסת מירב מיכאלי מהמחנה הציוני ומירב כהן, מועמדת כחול לבן לכנסת.

שרת המשפטים היוצאת, איילת שקד, "ימין חדש"  סיפרה למשתתפים על תחילת דרכה בפוליטיקה"הלב שלי תמיד היה בפוליטיקה ואחרי ההתנתקות ב 2006, כשהייתי פעילה בליכוד, החלטתי שאני רוצה להיכנס לפוליטיקה, נתניהו היה אז יו"ר האופוזיציה, עם 12 מנדטים, פוליטיקאי חלש ודחוי באופוזיציה, אף אחד  לא חשב שהוא יהיה ראש ממשלה. אבל אני האמנתי בו לאורך כל הדרך. סידרו לי אצלו ראיון עבודה, והתקבלתי, לא בגלל הכישורים שלי, אלא כי לא היה ביקוש רב לתפקידים בכנסת. 

"ב 2012 נפתלי בנט ואני, החלטנו להיכנס יחד לבית היהודי. נבחרנו בפריימריז, עבדנו קשה, היינו 6 שנים בבית היהודי, שנים  מוצלחות. אמנם לא היו לנו הרבה מנדטים בקדנציה הראשונה והשנייה אך בהחלט הצלחנו להשפיע. בקדנציה האחרונה, בנט כשר חינוך עשה  רפורמות חשובות. כמות התלמידים בכיתות הצטמצמה מ 40 ל 28 בממוצע. רפורמה בלימודי המתמטיקה , כשהוא נכנס למשרד רק 8,000 תלמידים מכל הארץ סיימו חמש יח' מתמטיקה והיום 18 אלף. הקפיצות הגדולות היו דווקא בערים בפריפריה, אט ובהסכמה עם חלק מהמסגרות במגזר החרדי התחלנו להכניס לימודי ליבה. אני חושבת שכרגע הכי חשוב למדינת ישראל  הוא שילוב החרדים  בשוק העבודה .הדבר יקרה רק אם יכניסו את התכנים הרלוונטים עוד בזמן הלימודים בבית הספר. 

משרד המשפטים חולש על  תחומים רבים, אחד המשרדים החזקים ביותר בממשלה. שמתי לעצמי מטרה לגוון את מערכת המשפט. לפני הגעתי, המערכת  הייתה די הומוגנית. רציתי למנות בבית המשפט שופטים שמרנים יותר. במערכת המשפט ישנה את הגישה האקטיביסטית והליברלית והגישה השמרנית יותר, הוויכוח בין האסכולות קיים בכל העולם וגם אצלנו. אני שייכת לזרם השמרני יותר. הייתה לי הזדמנות למנות 334 שופטים, זה מספר גבוה מאוד. לפני שנכנסתי, לא היו שופטים מהעדה האתיופית, לא היו שופטים חרדים, היום הם קיימים. אני חושבת שמערכת המשפט צריכה לייצג את כל גווני האוכלוסייה,היום הדבר קיים. בנוסף מיניתי 6 מתוך 15 שופטים לבית המשפט העליון. כמו כן, התמקדתי  בצמצום רגולציה  ועצירת החקיקה. בישראל יש 2 דברים לא כל כך טובים, הראשון הוא כמות עו"ד לנפש, במדינת ישראל יש הכי הרבה עורכי דין לנפש. אנו מדינה של 8 מיליון תושבים מתוכם 60 אלף עו"ד פעילים.  הכמות הזו  יוצרת עומס על מערכת המשפט. הבעיה השנייה היא שכנסת ישראל היא הכנסת שמחוקקת הכי הרבה חוקים  בעולם.  חברי כנסת  עסוקים בחקיקה, 90% מהחקיקה מיותרת.  כיו"ר ועדת השרים לחקיקה ניסיתי והצלחתי לעצור חצי מהחוקים, יש כמובן חוקים טובים ונחוצים אבל יש כאלה שהם מיותרים.

כאשר ראש הממשלה החליט לצאת לבחירות, השר בנט ואני החלטנו להקים מפלגה חדשה למרות שאנו  אוהבים את הבית היהודי. לא הצלחנו להביא קהל חילוני גדול לבית היהודי, וזו הייתה הסיבה העיקרית להקמתה של מפלגת "הימין החדש". זו מפלגה המשלבת בין דתיים וחילוניים ובתוכה גם 50% נשים. אנחנו  מקווים להצליח בבחירות ולהוביל הנהגה משותפת של דתיים וחילוניים, גם הנהגה נשית, עם מצע מדיני של ימין מדיני וכלכלי, עם רגישות חברתית ושמרנות משפטית.

אנו מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית. עשינו את הניסיון בעזה, ניסיון שנכשל. נסוגנו עד הסנטימטר האחרון ופינינו יישובים, זה "תרם" רק בטרור, מנהרות וטילים, אין לנו כוונה לעשות את הניסיונות האלה שוב ביהודה ושומרון. אנו בין המפלגות הבודדות שמתנגדות להקמתה של מדינה פלסטינית. התוכנית שלנו היא להחיל את החוק הישראלי על שטחי C שמהווים כ60% מיהודה ושומרון,  יש שם 450 אלף ישראלים ו100 אלף פלסטינים. להציע לאותם פלסטינים תושבות או אזרחות כמו במזרח ירושלים, וששטחי A ו B יהיו חלק מהפדרציה  עם עזה וירדן. אני חושבת שאפשר לצרף חלקים מיהודה ושומרון לחלק מאותה פדרציה. נכון שזה נשמע היום מופרך, אך דברים משתנים, פתרון כזה הוא אפשרי וצריך הרבה סובלנות. בנוגע לעזה הנושא מאוד מורכב. אין לממשלה  אינטרס להיכנס ולכבוש את עזה כיוון שאין לה  אינטרס לנהל את חיי היום יום שלה. שלטון החמאס בעזה יודע שהאופציה של כיבוש קיימת, ואם ממשלת ישראל תחליט, היא ודאי יכולה לכבוש את עזה. נשאלת השאלה, איך מתמודדים עם ארגון טרור ששולט בעזה? מה שצריך לעשות באופן כללי הוא להחליש את הארגון הזה כמה שניתן בהזדמנויות שונות. כאשר יש עימות מולם אפשר להכניס כוח אווירי ולא חיילים רגליים. דבר נוסף שצריך לזכור הוא העבודה שהגופות של החיילים והאזרחים שלנו עדיין נמצאות בידי החמאס. אנחנו הבהרנו להם באופן חד משמעי שאנחנו לא נאפשר שיקום נרחב ברצועה, מבלי שהם יחזירו לנו את החיילים והאזרחים שיש לנו אחריות כלפיהם. חמאס יודע שבמידה והם היו מסכימים להחזיר לנו את הגופות, היינו מוכנים יחד עם הקהילה הבינלאומית, להקים פרויקטים הומניטריים רחבים ברצועה, אך לצערנו הם לא מסכימים לתנאים האלה".

איך אתם מתכוונים לשבת עם מפלגה שמכונה "טרוריסטים" – עוצמה יהודית, בכנסת?

אנו מאמינים במדינה יהודית ודמוקרטית, ישראל היא דמוקרטיה מאוד חזקה, ישראל שייכת למועדון אקסקלוסיבי של 21 מדינות בעולם שהוקמו כדמוקרטיות. אני חושבת שבדמוקרטיה חזקה אפשר להכיל גם קצוות גם מהימין וגם מהשמאל אבל בסופו של דבר, בית המשפט העליון פוסל מפלגות שחותרות תחת קיומה של מדינת ישראל. הח"כ בן ארי כבר ישב פעם בכנסת ובית המשפט העליון לא פסל אותו. אני באופן אישי לא חושבת שהם יהיו בממשלה". 

 

אליהוא בן און וח"כ רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמן, כולנו

יו"ר סיעת "כולנו", ח"כ רועי פולקמן סיפר על פעילותו כחבר כנסת חדש במשך 4 שנים, בהן הצליח לחוקק חוקים רבים, ונבחר כפרלמנטר מצטיין. קודם לכן הקים פולקמן את עמותת הסטודנטים "רוח חדשה" ונבחר ע"י ניר ברקת לשמש כראש אגף אסטרטגיה ומדיניות בעיריית ירושלים. ח"כ פולקמן סיפר על תחושותיו הקשות לאחר שאיבד את אמו נעמי ז"ל לפני כחודשיים בתאונת דרכים קשה, לאחר שהגיעה לסייע במטה "כולנו" בתל אביב. " בדרך כלל לא שיתפתי אותה בחיים המקצועיים שלי,  הייתי לא מעט שנים פעיל ציבורי גם פה בירושלים. הפעם הראשונה שהכנסתי אותה לחיים הפוליטיים שלי, הייתה  בשבועות האחרונים, כשהיא ביקשה לבוא לעזור למפלגה שלי, מפלגת "כולנו". ח"כ פולקמן התייחס לאג'נדה של מפלגת "כולנו": "אנחנו ימין חברתי, מה שהיום אין בימין. כיום יש ימין מאוד קיצוני וקפיטליסטי. אם רוצים מפלגה לאומית שהיא חברתית, יש היום בכנסת ישראל מפלגה אחת כזו והיא מפלגת "כולנו". אם הציבור רוצה להוביל דרך שהיא לאומית, חברתית וממלכתית, הוא יצביע לנו. הציעו ליו"ר המפלגה כחלון, לא מעט צירופים בשבועות האחרונים, אך כחלון מוביל מהפכה. הצטרפתי אליו כי אני מאמין בדרך שהוא מוביל כיוון שהיא דרך ייחודית, אנחנו לא באנו בשביל כיסא בכנסת, הגענו על מנת להוביל דרך". 

האם לדעתך משה כחלון עדיין יכול להוביל מהפכות ושינויים בתחומים עליהם הוא מופקד?

"היכולת לעשות שינוי במקומות ששנים לא נגעו בהם, כמו שעשינו בסלולר, היה ה'די.אן. איי' של העשייה שלנו בכנסת. בקדנציה שלנו, השוק של הכבלים נפתח לתחרות, היום אפשר לקבל כבלים ב 150 ש"ח, זה לא קרה משמים,  פתחנו את שוק הכבלים. תחת המשמרת שלנו אנו מטפלים גם בבנקים, הכרחנו את חברות האשראי למכור את ההחזקות שלהם על מנת שיהיה זול יותר לקבל, ותהיה תחרות גדולה יותר בין הבנקים. כמו כן גרמנו לכך שיהיו ירידות במחירים בתחומי הביגוד והחשמל. בשונה משרים אחרים, כחלון אמר שהוא רוצה להיות שר אוצר על מנת להוביל שינוי חברתי שיוביל לשוויון הזדמנויות וכך אנשים יצליחו במדינת ישראל", אמר פולקמן. 

האם אתה מאמין שאם לא יהיו חיבורים בין הגושים לאחר הבחירות, יצאו שוב לבחירות?

"אני חושב שזו שאלה היפותטית. בגוש מרכז שמאל יהיו 3 מפלגות בינוניות, כרגע לא מסתמן איום על עוצמתה של מפלגת הליכוד. אנו נדרוש בכל הרכב ,קווים לאומיים ברורים, אנו רוצים לראות ממלכתיות, ללא פגיעות בשומרי הסף ובשלטון החוק. אנו רוצים להיות מסוגלים להוביל קו חברתי ערכי. יכולים להיות כל מיני הרכבים בקואליציה. יכולים להיות עוד שינויים יש גם נושאים משפטיים שעל הפרק".

מהי העמדה של כולנו בנושא כתב האישום במידה ויהיה אחד כזה לראש הממשלה נתניהו?

"אנו המפלגה היחידה בקואליציה שאמרה בצורה ברורה שאם יוגש כתב אישום לאחר שימוע, ראש הממשלה צריך לצאת לנבצרות. יש נורמות מדיניות, אני מעריך את ראש הממשלה ואת תרומתו למדינת ישראל ואני מקווה שלא יהיה כלום, ולמרות זאת ראש הממשלה לא צריך להתנהל בבוקר בכנסת  ובערב בבית משפט. לא צריך להפוך את השיח הפוליטי בישראל לשיח שתלוי באדם אחד בלבד. . אנו מפלגה 'בגיניסטית' ממלכתית, לא הייתם תופסים אותנו, אפילו  פעם אחת במהלך 4 השנים, תוקפים  את המפכ"ל ו את הרמטכ"ל ושאר שומרי הסף, למרות שאנו מהמחנה הלאומי. היום זה  אופנתי לתקוף את כולם ואנו הראנו שאפשר גם להראות מנהיגות אחראית שמתנהלת בממלכתיות.

יעל גרמן באחוזת בית הכרם
שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן "במשך שש שנים בקואליציה, ובאופוזיציה. נשארנו נאמנים לערכים שלנו ולא סטינו מהם. אנו מיצגים את מרבית האזרחים שרוצים חיים שלווים, חיים של ביחד, ללא חיכוכים וללא שסעים. לאורך כל חיי אני מאמינה במה שאני עושה, ועושה את מה שאני מאמינה בו, אנו נלחמים בעד שיוויון בנטל, מאמינים בתחבורה מצומצמת בשבת. לאחר מספר שנים מתסכלות ומתישות באופוזיציה. הקואליציה הורידה כל חוק חשוב שרצינו להעביר. רצינו להעביר חוק המאפשר לכל אדם מעל גיל 65 הכנסה ראויה  ויכולת לחיות בכבוד. אין ספק שהסכום שביטוח לאומי נותן היום לא מאפשר חיים בכבוד. 2300-2500 שקלים בחודש לבודד, קשה לומר כיום שזוג יכול לחיות חיים ראויים.  ניסינו לקבוע מהי הכנסה ראויה שאיתה ניתן לחיות בכבוד, העלות של חוק שכזה למדינה כ 2.5 מיליארד שקלים בשנה. הקואליציה נתנה 10 מיליארד שקלים לטובת הסכמים קואליציוניים, לישיבות הוסיפו מיליארד ורבע שקלים. אז אם יש כסף להסכמים קואליציוניים ויש כסף למטוס פרטי לראש הממשלה ולפריימריז של חברי הכנסת אז יש כסף גם להעביר לציבור שזקוק לו באמת. כל אחד מאתנו עבד ושילם מיסים רבים, אז מדוע לא מגיע לנו לקראת הגיל השלישי לחיות בכבוד? בסופו של דבר החוק הזה ירד ולא הסכימו להעבירו כמו שהבטיחו לנכים שכר מינימום חודשי והחוק עבר את הקריאה הטרומית אך לבסוף לא יצא לפועל, הבטיחו ולא קיימו".

ח"כ מירב מיכאלי באחוזת בית הכרם
ח"כ מירב מיכאלי, המחנה הציוני

חברת הכנסת מירב מיכאלי, המחנה הציוני שיתפה את הדיירים בפעילותה הציבורית, וסיפרה שהיא גאה להיות נכדתם של ישראל קסטנר ונחמיה מיכאלי מזכירה האחרון של תנועת מפ"ם.

"במדינת ישראל, מדינת העם היהודי, כל מי ששותף לבנייתה רוצה שיהיה מקום אחד ליהודים שבו אנחנו הרוב. מקום שבו אנחנו קובעים על עצמנו. המדינה חייבת להיות מדינה מערבית דמוקרטית ולא מדינה אורטודוקסית, כזו שאינה מפלה בין היהודים, והמאפשרת להם חופש דת ליהודים. יותר מחצי מיליון נשים אינן יכולות להתחתן פה כי החוק נותן את המפתחות לרבנות הראשית ולבתי הדין הרבניים והם שקובעים לכולנו."

ח"כ מיכאלי סיפרה על כך שהיא משתפת פעולה בכנסת עם חברות כנסת וחברי כנסת שאינם נמנים על המחנה שלה, "שיתפתי פעולה עם ח"כ שולי מועלם בנושאים חברתיים, בעניינים של פגיעה מינית וגירושין וכך גם עשיתי עם משה גפני בנושא חוק ריכוזיות, אבל לא עם ח"כים כמו סמוטריץ' שבעיניי הם כוחות חשוכים, גם איילת שקד למשל מובילה מהלכים שלוקחים אותנו למקומות חשוכים.

לדברי ח"כ מיכאלי, אין זה נכון היה להתאחד עם מרץ . "לא היה יעיל להתאחד. המחקרים הראו שלהתאחד יקטין את מספר המנדטים למחנה שלנו, בצורה מפורשת, ושמבחינה תועלתנית למי שרוצה להחליף את נתניהו זה לא היה יעיל להתאחד עם מרץ".

מירב כהן באחוזת בית הכרם
מירב כהן מועמדת כחול לבן

מירב כהן ממפלגת 'כחול לבן', מספר 17 ברשימה, שהתארחה הבוקר באחוזת בית הכרם סיפרה על פעילותה בתחומים החברתיים ופעילות להגנת זכויות הצרכנים, ובאחרונה בעיקר בהגנה ובפעילות למען בני הגיל השלישי אל מול חברות מסחריות המנסות ל'עקוץ' ולעשוק אותם. כהן סיפרה שתרצה לשמש כחברת כנסת בוועדת  העבודה והרווחה, וכיו"ר הוועדה כדי לממש את משנתה החברתית. כהן שימשה בתפקידיה הקודמים כחברת מועצת העיר ירושלים, וכמנכ"ל של ארגון "אמון הציבור.

אחוזת בית הכרם, דיור מוגן יוקרתי מרשת אחוזות רובינשטיין לאוכלוסיה הבוגרת, בשכונת רמת בית הכרם בירושלים. הבית מציע דירות במספר גדלים, חברה נעימה ואיכותית, צוות מסור ואוהב, מתקני ספורט משוכללים, הרצאות מרתקות, מגוון עצום של פעילויות יומיומיות, שירותי בריאות ורפואה צמודה ועוד.