חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לקראת החזרה אל בית הספר: ירושלים במקום ראשון בהיפגעות ילדים במהלך שנת לימודים

אור ירוק ילדים חוצים מעבר חציה
בירושלים נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער בתאונות דרכים.

החופש הגדול כבר לקראת סופו ובעוד כשבוע תחל שנת הלימודים. ילדים ובני נוער רבים ישובו ב-1 בספטמבר אל ספסל הלימודים וכך גם הסכנה של היפגעות בתאונות דרכים בדרך אל בית הספר ובחזרה ממנו עולה. מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בשנת הלימודים הקודמת, תשפ"ב (חודשים ספטמבר 2021-יוני 2022) נפגעו 1,332 ילדים ובני נוער בגילאי 5-19 בתאונות דרכים. מבין הנפגעים בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"ב), 12 ילדים ובני נוער נהרגו בתאונות דרכים.

מפילוח הנתונים לפי ערים וישובים בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"ב) עולה כי בירושלים נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער בתאונות דרכים. תל אביב-יפו ממוקמת במקום השני ועיר השלישית במספר הנפגעים בחודשי שנת הלימודים תשפ"ב היא חיפה.

עשרת הערים המובילות בהיפגעות ילדים ובני נוער במהלך שנת הלימודים תשפ"ב:
 • ירושלים –148 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, אחד נהרג ו-23 נפצעו קשה.
 • תל אביב-יפו –109 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, אחד נהרג ו-12 נפצעו קשה.
 • חיפה – 60 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, ארבעה נפצעו קשה.
 • פתח תקווה –57 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, חמישה נפצעו קשה.
 • נתניה – 43 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, ארבעה נפצעו קשה.
 • אשדוד – 40 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, שלושה נפצעו קשה.
 • בני ברק – 39 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, תשעה נפצעו קשה.
 • חדרה – 30 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, ארבעה נפצעו קשה.
 • אשקלון – 28 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, שלושה נפצעו קשה.
 • באר שבע – 25 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"ב בתאונות דרכים, אחד נפצע קשה.
אור ירוק הגעה לבית הספר
ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: לילדים אין את היכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש.
אור ירוק החזרה לבית הספר

מנכ"ל עמותת אור ירוק, עו"ד יניב יעקב: "רגע לפני שמתחילה עוד שנת לימודים מוטלת על הרשויות המקומיות משימה מצילת חיים – לשפר את תשתיות הבטיחות בסביבת בתי הספר וכלל מוסדות החינוך. חשוב ביותר לצבוע את מעברי החציה ליד בית הספר ולהתקין פסי האטה כדי לצמצם את הסכנה של ילדים להיפגע בתאונות דרכים. הרשויות חייבות לוודא שהדרך אל בית הספר בטוחה עבור הילדים וסביבת בית הספר מהווה עבורם אזור סטרילי לכל אורך השנה, כך שגם אם ילד יתפרץ לכביש, מהירות נסיעת כלי הרכב תהיה כזאת שתאפשר לנהג לעצור בזמן ולמנוע את הפגיעה בילד. צביעת מעברי החציה, התקנת פסי האטה, יצירת מפרץ הורדה בטוח וסילוק מפגעי בטיחות מהדרך הן פעולות פשוטות וזולות שיכולות למנוע את הנפגע הבא ולהציל חיים".

אור ירוק הגעה לבית הספר
ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל עם הילדים הליכה במסלול הבטוח ביותר, ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.

טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר ובחזרה

 • ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: לילדים אין את היכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש. לילדים קשה לקשר את רעש המכונית עם הימצאותה בקרבתם.
 • ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל עם הילדים הליכה במסלול הבטוח ביותר, ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.
 • ללמד חציה נכונה: להדריך את הילד לחצות רק כשהאור ברמזור ירוק וכן לא לחצות בין כלי רכב חונים, שכן שדה הראייה במקרה זה קטן גם לילד וגם לנהג, שמתקשה להבחין בילד. 
 • כללי רכיבה בטוחה: במידה והתלמיד מגיע לבית הספר באופניים יש לוודא כי הוא רוכב אך ורק עם קסדה מתאימה למידתו ורכוסה היטב בכדי להגן עליו מפני פגיעות ראש במקרה של נפילה או תאונת דרכים.
 • בטיחות ברכב הפרטי: גם כאשר לוקחים את הילד ברכב הפרטי לבית הספר יש לוודא כי הוא יורד מהרכב רק מהצד של המדרכה וכמובן שהוא חגור בחגורת בטיחות ובמושב מתאים במשך כל הנסיעה, אפילו אם זוהי נסיעה קצרה ביותר.

מרכז ההדרכה של עמותת אור ירוק

על מנת לסייע בהגברת הבטיחות בקרב הילדים ולצמצם את מספר הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים, הקימה עמותת "אור ירוק" מרכז הדרכה דיגיטלי ובו זמינים לאנשי החינוך ולכלל הגולשים מגוון של מערכי הדרכה המותאמים לטווחי גיל שונים ולקהילות שונות.

במרכז ניתן למצוא הדרכות בתחומי הבטיחות בדרכים המציעות מערכי שיעור ולומדות אינטראקטיביות המסייעות הן לגורמים המחנכים והן לאדם הפרטי לרכוש ולהרחיב ידע בתחומי הבטיחות בדרכים. בין השאר מציע מרכז הידע וההדרכה של עמותת אור ירוק תכנים המלמדים ילדים בגיל הגן את כללי החציה הבטוחה והישמרות מפני סכנות הדרך, ילדים בגילאי בית ספר יסודי יוכלו ללמוד כיצד לבחור מקום למשחק בטוח ורכיבה בטוחה על אופניים וכן תכנים הרלוונטיים לנהגים צעירים, לחיילים, לאזרחים ותיקים ולאוכלוסיות נוספות. מרכז ההדרכה חינמי וזמין לכל משתמש.

לינק למרכז ההדרכה: https://www.oryarok.org.il/trainingcenter