חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מועדון התרבות של אחוזת בית הכרם: על משפחות האצולה הירושלמיות והרמט"כלים שגרו בסמטת אתיופיה

שם המשפחה רוביצוב הוחלף לרבין והתינוק נהיה לימים לא אחר מאשר רמטכ"ל צה"ל וראש ממשלת ישראל יצחק רבין.
טלחניה באחוזת בית הכרם האצולה הירושלמית
אחוזת בית הכרם: טל חניה מספר על האצולה הירושלמית והישראלית

השבוע השתתפו דיירי אחוזת בית הכרם בהרצאה מרתקת על משפחות ודמויות מיוחדות מקרב "האצולה הירושלמית" והאזינו לטל חניה, מורה דרך ירושלמי ודוקטורנט באוני' העברית. הוא חלק איתם סיפורים בליווי תמונות על עורך הדין שנותר ללא עבודה ונהיה, לימים נשיא בית משפט העליון ועל עורכת הדין הראשונה בארץ ישראל. הוא סיפר על הסמטה הירושלמית בה גדלו שני רמטכ"לים ותוך שהוא שוזר את אותם בסיפורה של ה'מדינה שבדרך' ומדינת ישראל. בין המשפחות עליהן סיפר: סוקניק-ידין, זמורה, ידלין והכהן.

רחוב אתיופיה: שני הרמט"כלים של צה"ל
רחוב אתיופיה: שני הרמט"כלים של צה"ל

אחד הסיפורים המעניינים בהרצאה הוא סיפורה של משפחת הכהן – מרדכי (בן הלל) ושפרה, ולהם שבעה ילדים שהתגוררה ברחוב אתיופיה מספר 9. מרדכי היה בין המנהיגים הבולטים של היישוב היהודי לאחר מלחמת העולם הראשונה.  בפסח 1920 ביקרה את המשפחה אחייניתו של מרדכי בשם רוזה. בזמן שפרצו מאורעות תר"פ. רוזה נזכרה בפוגרומים שהיו ברוסיה, ולא הייתה מסוגלת לשבת בנחת בשעה שבעיר העתיקה התחוללו פרעות נגד יהודים, היא לבשה מדי אחות רחמנייה, והצליחה להיכנס לעיר העתיקה. כששהתה בעיר העתיקה הכירה בחור בשם נחמיה רוביצוב שהגיע לא"י משיקגו במסגרת הגדודים העברים ובמסווה של רופא בתוך באמבולנס של הדסה התגנב לעיר העתיקה על מנת להגן על היהודים. לימים רוזה ונחמיה התחתנו ועברו להתגורר בחיפה. לפני לידת בנם הבכור, החליטה רוזה ללדת בירושלים ועברה לגור אצל הדוד שלה מרדכי בן הילל עד הלידה. התינוק נולד בירושלים בבית חולים שערי צדק ואת הימים הראשונים של התאוששות, העבירה היולדת בבית ברחוב אתיופיה עם התינוק יצחק שנקרא על שמו של אביה של רוזה.

שם המשפחה רוביצוב הוחלף לרבין והתינוק נהיה לימים לא אחר מאשר רמטכ"ל צה"ל וראש ממשלת ישראל יצחק רבין. חגיגת בר המצווה של יצחק נערכה בבית של הדוד מרדכי שהעניק לו (ליצחק), מתנת בר מצווה, תפילין עם תנ"ך). באותה סמטה (רחוב אתיופיה) בה יצחק גדל כתינוק, גדל ילד בשם יגאל סוקניק, לימים יגאל ידין – הרמטכ"ל, אשר יתחתן עם  כרמלה הנכדה של מרדכי הכהן.

מועדון הרצאות אחוזת בית הכרם מתקיים בבית הדיור המוגן בשכונת רמת בית הכרם.