ללא כל הודעה מוקדמת, מחלקת האשרות בסניף המרכזי של ירושלים נסגרה היום

מחלקת אשרות של רשות האוכלוסין וההגירה אשר ממוקמת בסניף המרכזי בירושלים נשארה היום סגורה ללא כל הודעה מוקדמת זאת בזמן שכל שאר המחלקות נפתחו ועובדות כרגיל.

עו"ד גל בוז'יקובסקי מהמחלקה המשפטית של "מכון ירושלים לצדק"  שהגיע היום במסגרת עבודתו למחלקת האשרות הופתע שהמחלקה סגורה.

"כל מי שמגיע מופתע לגלות שהשומרים מונעים מאנשים להיכנס, ללא כל הודעה מוקדמת וללא כל הודעה כתובה ברשת האינטרנט…. הסניפים היחידים שמראש הודיעו שהם סגורים הם סניפים בערים חרדיות וגם אחת בקרית גת – משרד הפנים ברח' שלומציון המלכה לא היה ברשימת אלה שסגורים ובטח שלא רק מחלקת אשרות". 

עוד נמסר מעו"ד בוז'יקובסקי שעורכי דין נוספים המטפלים בלקוחות רבים הגיעו היום (יום חמישי) וזאת במסגרת תורים שנקבעו ללקוחותיהם זה מכבר וגם כאלו שמעוניינים לבדוק האם יש החלטה בבקשתם והם לאו. 

יצוין בנוסף שזמני ההמתנה של המבקשים ושל אלו הנחשבים "קהל היעד" שלשירותם קמה ופועלת מחלקת אשרות הם ארוכים ובלתי סבירים כדבר שבשגרה.  לחלקם אף לא ניתן מענה במשך חודשים רבים ושנים ולחלקם לא נקבעים תורים אעפ"י שדרך הזמנת התור מפורסמת באתר הרשות. 

"זו דוגמא להחלטה שמפלה באופן פסול ומבלי להניד עפעף בין אזרחים ואחרים הזכאים לקבלת השירות מהמשרד הממשלתי – אפליה שהיא על רקע שיקולים זרים. מי שנמצא בשלבי קבלת אזרחות או כאלה המבקשים לעלות כחלק מהיותם זכאים לפי חוק השבות – זכותם נשללת וזאת אעפ"י שמבעוד מועד נקבעו להם תורים". 

"אתה מגיע ללשכה שבד"כ בימי חמישי בבוקר פתוחה ומונעים ממך להיכנס בשל רצונך הטבעי להגיע למחלקת אשרות. כשאתה טוען כי יש לך תור מבעוד מועד שהם בעצמם קבעו לך, הם בשיא חוצפתם אומרים לך שניסו לתפוס אותך אך לשווא. פרקטיקה ידועה ומוכרת, יש לציין". 

אחת הבעיות, שגם בישראל 2023 אי אפשר להירשם בתור למחלקת אשרות. כעו"ד שמגיע לבדוק כל מיני תיקים של לקוחות שלו. אי אפשר לקבוע תורים כלל וכלל למחלקת אשרות גם למי שצריך אותם והוא לא עו"ד אלא רק בכתיבת מייל. אין לדעת אם יחזרו אליך בכלל עם תור ואם כן חוזרים אליך פעם ב 4 חודשי, אומר עו"ד גל בוז'יקובסקי מהמחלקה המשפטית של "מכון ירושלים לצדק"