חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בכורה בתיאטרון מיקרו הירושלמי: "מטומטם כמו המלט"

ההצגה "מטומטם כמו המלט" תעלה ב 4 באפריל בתיאטרון מיקרו.

ההצגה "מטומטם כמו המלט" עלתה בתיאטרון מיקרו. הצגה זו היא עיבוד בימתי לספריו של רובן גונזלס גלגו, המשותק בכל גופו, ששרד גיהינום בבית יתומים סובייטי לנכים וכתב על זה ספרים אוטוביוגרפיים.

ספריו  של גלגו תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים. סיפורו של גלגו מלווה את אירינה גורליק, יוצרת ההצגה, כבר למעלה מ 20 שנה. לכן הופתעה כל כך לגלות שאותו סופר רוסי מתגורר בשנים אלו באשקלון עם אישתו השלישית.

לגורליק לא היה ספק כי סיפורו האישי של גלגו ירתק את הקהל הישראלי. ברית המועצות, שנות ה 70, הדיקטטורה הקומוניסטית בשיאה. הילד המשותק רובן נשלח על ידי סבו, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הספרדית הגולה, לבית יתומים סיעודי בניסיון להסתירו. זהו הבסיס לסיפורו האוטוביוגרפי המדהים של רובן גלגו. מהקשיחות של בית היתומים גדל רובן להיות האדם שהוא היום. דרך כדורגל ודרך שחמט, דרך אהבה ודרך שייקספיר, הפך רובן לסופר עטור פרסים שחי היום בישראל! לאחר שלל עיבודים לספריו במיטב התיאטראות ברוסיה, מביא תיאטרון מיקרו בפעם הראשונה את הסיפור יוצא הדופן הזה אל הקהל הישראלי, בעיבוד עשיר בהומור ובדמיון. 

 ככל שהתקדמה העבודה על ההצגה, התפתחה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. השיח האקטואלי שם דגש על ההיבט הפוליטי היסטורי שמצוי בהצגה. והצופים זוכים להצצה נדירה על המשמעויות הכואבות של השלטון הקומוניסטי בברית המועצות לפני כ 50 שנה. הקשיחות, האכזריות וביטול הפרט מחלחלים מהשלטון עד למיטות החוסים. היום, השאלות הקשות על המציאות של אז אקטואליות מתמיד. 

אירנה גורליק, מייסדת ובמאית ההצגה: "כשהקמתי את התיאטרון הירושלמי, הממשיך את התיאטרון שהיה בבעלות אבי ברוסיה, היה לי חשוב שיהיה זה תיאטרון עברי ירושלמי ולכן חקרתי והעמקתי במיתוסים היהודיים ובתרבות הירושלמית העשירה. נדמה שעם תחילת העבודה על היצירה הרוסית, ובה ביקורת רבה על התרבות הקומוניסטית, החלה רוסיה לככב לרעה במהדורות החדשות מסביב לעולם, וכולי תקווה שנשמע על סיומה של המלחמה האיומה והקשה עד שהמסך יעלה בהצגת הבכורה".

מאת: רובן גונזלס גלגו. עיבוד ובימוי: אירנה גורליק. מתרגם ושותף ליצירה: יפים ריננברג. בהשתתפות: יוסף אלבלק, גיא כהן, גבריאלה ליצ'מן ויפים ריננברג. משך: שעה ושלושים דקות ללא הפסקה. צילום: נטלי קוליקובה

 הבכורה תתקיים ביום שני 4.4.22 בתיאטרון מיקרו (במתחם תיאטרון ירושלים), רח' מרכוס 20, ירושלים.