חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מטר על מטר פסטיבל ירושלים לשירה, ב'מקום לשירה', בגינה הקהילתית ובבתי תושבים בשכונת מחנה ישראל, ירושלים

מקום לשירה. צילום יונתן בוגר
מקום לשירה. צילום יונתן בוגר

"מטר על מטר – פסטיבל ירושלים לשירה #14" יתקיים השנה בימים שלישי עד חמישי, 28-26.7.2022 בשעות הערב בירושלים. ב'מקום לשירה', בגינה הקהילתית ובבתי תושבים בשכונת מחנה ישראל, ירושלים

אירועי הפסטיבל מבקשים לעורר להשראה ולמחשבה על שירה, כאומנות של פנאי, נחת רוח, פשטות ואהבת הקריאה. הפסטיבל מורכב מאירועים נושאיים שנבחרו בהתאם לכך: שפת הפרחים, אדמה, הכרת תודה, חלומות, נייר, מכתבים והתכתבויות ושפות. אלו נושאים שהשירה עוסקת בהם והם קשורים בקשר עמוק אליה, ובכל זאת מצויים בשולי הדיון התרבותי.

במרכז הפסטיבל ולכבוד השנה ה-14 יתקיים אירוע אהב"ה, זה"ב ובג"ט המוקדש כולו לצורת הסונטה, המוגבלת ל-14 שורות שיר.

הפסטיבל מתקיים השנה, כמו בשנותיו הראשונות, בבתים של תושבים ובגינה הקהילתית של שכונת מחנה ישראל בירושלים. בפתיחת הפסטיבל יוענק הפרס ע"ש חיים גורי לשירה עברית לשנת 2022 למשוררים עמוס נוי ויונית נעמן. בסיום הפסטיבל ייערך אירוע חגיגי לציון 20 שנה להקמת 'מקום לשירה'. פסטיבל "מטר על מטר" נושא מסר של מקומיות, קרבה ואינטימיות המתקיימת בין השירה ובין אוהביה.

השתתפות בהרשמה מראש באתר 'מקום לשירה'. www.poetryplace.org מספר המקומות מוגבל. כרטיס כניסה לאירוע בודד: 20 ₪ ֎ כרטיס ל-3 אירועים: 50 ₪ ֎ כרטיס לכל אירועי הפסטיבל: 120 ש"ח

תכנית הפסטיבל:

26.7.22 שלישי בשעה 18:00          היברו יוניון קולג', דוד המלך 13 ירושלים

הענקת הפרס ע"ש חיים גורי לשירה עברית לשנת 2022 למשורר עמוס נוי ולמשוררת יונית נעמן

דברים: ד"ר גלעד מאירי (יו"ר ועדת השיפוט), יעל גורי, תהלה שמש – אגף התרבות, עיריית ירושלים

הזוכים: עמוס נוי, יונית נעמן

מוזיקה: עומר קורן

מנחה: נועה שקרג'י

פרס מקום לשירה ע"ש חיים גורי לשירה עברית לשנת 2022 מוענק השנה למשוררת יונית נעמן ולמשורר עמוס נוי. זו השנה השנייה שבה מחולק הפרס שניתן עבור שירה פורצת דרך, למשורר או משוררת שתרמו לעשייה הספרותית בארץ ופרסמו לפחות שני ספרי שירה. הפרס הוא על סך 30,000 ש״ח ויחולק הפעם לשניים בין הזוכים.

חברי ועדת הפרס הם ד"ר גלעד מאירי (יו"ר), ד"ר ננה אריאל, ד"ר עמרי הרצוג, יעל גורי ורן יגיל.

26.7.22 שלישי בשעה 19:30          גינת אור, זמנהוף 6 ירושלים

שפת הפרחים – מחווה ספרותית לשפת הרגשות הנשכחת של התקופה הויקטוריאנית

שפת הפרחים היא שפה עתיקה שהתפתחה במהלך התקופה הויקטוריאנית, ואפשרה לקודד רגשות שלא מקובל היה לבטאם מילולית באמצעות העברת פרחים. בשפה זו, לכל פרח או צירוף פרחים הייתה משמעות. לעיתים הפרחים ניתנו כזר, לעיתים כתמונה, ולעיתים שם הפרח הוזכר בשיר או מכתב. במפגש יספר פרופ' אמוץ דפני על שפת הפרחים וייקראו משיריהן המשוררות רחל חלפי, חוה פנחס כהן, ענבל קליינר, והמשורר יונדב קפלון.

26.7.22 שלישי בשעה 21:00          בית משפחת עשת, זמנהוף 12 ירושלים

הכרת תודה – הזדמנות להכיר את הפנים הנדירות והיקרות של שירה שמשתחררת מפיתול הסבל, ומכירה תודה על החסד.

עבור רבים ורבות השירה נחשבת לטקסט שעוסק בחסר – שברון לב, פצע או כאב. אך לא רבים ורבות יודעים שהשירה היא גם אתר של הכרת תודה ואושר. במפגש הכרת תודה נתרכז באפיק האיתן, גם אם הפחות פופולרי, של האפשרות להכיר תודה בשירה על כל מה שישנו. יקראו משיריהם: אורית גידלי, מרב זקס פורטל, טינו מושקוביץ,ונמרוד שיין.

27.7.22 רביעי בשעה 18:00             מקום לשירה, המערבים 9 ירושלים

שירה ונייר

מחירי הנייר האמירו ביותר מ-100% בעקבות התקלה בספינת מכולות הענק במפרץ סואץ במרץ 2021. האם ההתייקרות הזו נושאת בשורה לגבי עתיד הנייר? וכיצד שינוי זה יכול לשנות את היצירה הספרותית?

רק משוררים מעטים עוד כותבים את שיריהם על נייר, ואילו הרוב כבר עברו לאפליקציית notes או לכל הפחות למעבד התמלילים. במקביל, מאז נתקעה ספינת מכולות הענק במפרץ סואץ במרץ 2021, האמירו מחירי הנייר ביותר מ-100 אחוזים. האם אנו עדים להיעלמותו של הנייר? המפגש יספר את סיפורו של מדיום זה דרך שלוש נקודות מבט: של המשורר והאשורולוג פרופ' נתן וסרמן, של אסף ברטוב – מקים פרויקט בן יהודה, ושל החוקרת והסופרת ד"ר ננה אריאל שהקימה יחד עם בן זוגה את "דפוס בית" – הוצאה זעירה לספרים ידניים. את המפגש תנחה האומנית והאוצרת מורן שוב רובשוב.

המפגש יתקיים בבית מקום לשירה, המציג בימים אלו תערוכה של ציטוטים על ספרים וספרות מתוך הספר על כפות המנעול מאת ש"י עגנון, אותה אצרה מורן שוב רובשוב.

27.7.22 רביעי בשעה 19:30             ביתה של דליה זומר, המערבים 10 ירושלים

אהב"ה, זה"ב ובג"ט: אירוע סונטים

השנה ה-14 לפסטיבל מטר על מטר מרימה לסונט, צליל קטן גדול, 14 שורות של יופי, ארוס וריכוז.

הסונט או הסונטה היא צורה ספרותית עתיקה, לכל הפחות בת 700 שנה. פירושה של המילה "סונט" באיטלקית היא שיר קטן, והסונטה היא אכן ייצור חמקמק וזעיר, שנסע ב-700 שנים האחרונות ברחבי תבל: מאיטליה, לספרד, לפורטוגל, לצרפת, לגרמניה, ולאנגליה; בתקופות שונות היא צפה ושוב נעלמה בזכותם של אוהביה: פרנצ'סקו פטררקה, ויליאם שייקספיר, אנטוניו דה טמפא; ואצלנו – עמנואל הרומי, אפרים לוצאטו, וכמובן – לאה גולדברג. לכבוד השנה ה-14 לפסטיבל, נקדיש מפגש לכבודה של הסונטה, בהשתתפותם של אוהבי הסונטה העברית ומחדשיה העכשווים, המשוררים: אורי פרסטר, גלעד מאירי, ליאור שטרנברג ושחר מריו מרדכי

מנחה: רות אשור

27.7.22 רביעי בשעה 21:00             בית משפחת עשת, זמנהוף 12 ירושלים

חלומות בשירה – מסע קצר אל המתנות הנדיבות, המופלאות והמשונות של התודעה והאופן שבו המתנות האלה הן עצמן שירה.

חלום הוא מצב תודעה אלטרנטיבי אקסטטי, טבעי, בעל אופי פיוטי מובהק ומעורר השראה. הפיוטיות שלו נובעת בין השאר מהשילוב הקיים בין נרטיב אישי ו/או קולקטיבי, לאניגמה ולתחושה מטאפיזית מיסתורית של נבואת אמת. אופני עיצוב השיר החלומי בשירה העברית העכשווית טומנים בחובם לא רק את המימדים הקמאיים הללו, אלא אף שפה סימבולית, פרוידיאנית-יונגיאנית, אשר מעניקה מערכת קודים פרשנית משוכללת, כמעט קטלוגית, לשיר החלום. במפגש נשמע שירים חלומיים ושירי חלום אותנטיים מהמשוררות טל ניצן, מיתר מורן ושבא סלהוב. נועה שקרג'י תישא דברים על "ספר החלומות של אלוהים" מאת גבריאלה אלישע והמשורר ד"ר גיא פרל, ינחה את האירוע וידון בשפה הפואטית של החלומות מנקודת מבטו היונגיאנית.

28.7.22 חמישי בשעה 17:00 מקום לשירה, המערבים 9 ירושלים. אירוע לזכרו של עמינדב דיקמן

מחוות קטנות לספרי התרגום המופלאים של פרופ' עמינדב דיקמן

משתתפים: פרופ' רפי וייכרט, ד"ר יהושבע סמט-שינברג, ד"ר ניר רצ'קובסקי

מנחה: רות אשור

28.7.22 חמישי בשעה 18:00           הגינה הקהילתית

אדמה זו. הזדמנות להאזין לקול האדמה מתוך שירי אוהביה וכואביה.

מבין ארבעת היסודות, האדמה היא היסוד השקט. לכן זה תמיד היה אתגר פואטי מרתק להעניק ליסוד הדומם קול אמין ורלוונטי לתקופתו. השירה העכשווית מתארת את האדמה באמצעות שילוב רב דורי ורב שכבתי הכולל סימבוליקה מסורתית, פסטורלה, פריזמות אידיאולוגיות כגון, אקולוגיה, סכסוכי אדמה בני זמננו ועוד. המשוררים ארז ביטון, שחר מריו מרדכי, יוסף עוזר והמשוררות ציפורה הלר-אלאור, ואעידה נסראללה ידובבו בשיריהם את האדמה שעליה הם עומדים, שאליה הם שולחים שורשים ושממנה הם גדלים.

מנחה: רותם עטר

28.7.22 חמישי בשעה 19:30           מקום לשירה, המערבים 9 ירושלים

התכתבויות

שירים הן לעיתים האפשרות היחידה להתכתב עם מי שלא ניתן לשוחח עימו עוד או בכלל. שירים הם לעיתים הנוכחות המלאה של מי שלא מעז להגיד. השיר והמכתב חולקים ביניהם כמה וכמה נקודות דמיון: גם שיר וגם מכתב ממוענים למישהו – אמיתי או מדומיין, גם שיר וגם מכתב מבטאים לא פעם אינטימיות וקרבה, גם שיר וגם מכתב מייצרים תקשורת, אך גם מעידים על היעדר נוכחות בתקשורת הזו, ובמיטבם – גם השיר וגם המכתב מסעירים, משמחים ומנחמים. במפגש יקראו משירי המכתבים שלהם נעם נגרי, לאה פילובסקי, רוני סומק טל קנוהל שחר וסמי שלום שטרית.

מנחה: מורן שוב

28.7.22 חמישי בשעה 21:00          מקום לשירה, המערבים 9 ירושלים

חגיגת 20 שנה למקום לשירה

מקום לשירה מתבגר בכבוד וחוגג עשרים שנות פעילות בשירים, ברכות ומעט הומור עצמי.

מקום לשירה הוקם לפני עשרים שנים ב –  14.5.02 במינהל קהילתי לב העיר על ידי משוררי קבוצת כתובת. ערב סיום הפסטיבל יוקדש ליום ההולדת העגול ובו נציין 20 שנות יצירה, הקמת ופיתוח תשתיות, שינוי מדיניות ספרות ואהבה עמוקה לקהילה. נחגוג על ידי קריאת שירה, איחולים, חלומות, יין, מכירת ספרים מספרי ההוצאה וסטנדאפ על שירה

מזמנים להרמת כוסית חגיגית עם חיים גולדגרבר, משה דביר, שי דותן, דורית ויסמן, אריאל זינדר, שירלי יצחקי, צרויה להב, גלעד מאירי, רותם עטר, אורי עמדי, ליאור שטרנברג, נועה שקרג'י

סטנדאפ שירה: אילת-השחר פרידלנד

מנחה: נועה שקרג'י

מטר על מטר. צילום יונתן גובר
מטר על מטר. צילום יונתן גובר