חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מנקים מהשטח: הקבוצה 'הסודית' של תושבי בית הכרם ויפה נוף לניקיון השכונה בשיתוף עיריית ירושלים

בסקר מקוון ונרחב שנערך בנושא מצב הניקיון בשכונה השתתפו  200 אנשים שהציגו את הנושאים הבוערים בשכונה. הסתבר כי מפגעי צואת הכלבים היו ונותרו מפגע משמעותי אליו התייחסו הנשאלים, לאחר מכן הועלו הנושאים נוספים לטיפול כגון: הניקיון בסביבת פחי האשפה, טיפול במוקדי לכלוך שכונתיים ייחודיים, החלפת פחי הצפרדע בשכונה בפחים מוטמנים/ פחים רגילים.

נקיון בירושלים לפני נקיון
לפני
אחרי נקיון
אחרי
לפני
הקבוצה הסודית בבית הכרם אחרי הנקיון בבית הכרם
אחרי

לאחר שנים של תלונות על נקיון בבית הכרם ויפה נוף החלה לפעול בשנה האחרונה קבוצה של עשרות תושבים בשיתוף עם עיריית ירושלים ששמה לה למטרה לדאוג לנקיון שוטף, יעיל ומהיר בשכונות. 

"הקבוצה של 'מנקים את בית הכרם' נפתחה בווטסאפ לפני כשנה אחרי הרבה שנים שהיו תלונות על ניקיון", מספרת גלי טייג ברין, עובדת קהילתית במינהל הקהילתי בית הכרם. היא החלה לפעול בעקבות פניה מהמחלקה לעבודה קהילתית בעיריה בה נאמר לה שראש העיר הגדיר את הניקיון כיעד עירוני בו צריך להתמקד, אומרת טייג.  על מנת לפעול בשיתוף עם הציבור נערך סקר מקוון ונרחב בנושא מצב הנקיון בשכונה ובו השתתפו  200 אנשים שהציגו את הנושאים הבוערים בשכונה. הסתבר כי מפגעי צואת הכלבים היו ונותרו מפגע משמעותי אליו התייחסו הנשאלים, לאחר מכן הועלו הנושאים הבאים: הנקיון בסביבת פחי האשפה, טיפול במוקדי לכלוך שכונתיים ייחודיים, החלפת פחי הצפרדע בשכונה בפחים מוטמנים/ פחים רגילים, נקיון מעברים להולכי רגל, נקיון השטחים הציבוריים הפתוחים, מתחמי ומתקני המחזור והסדרת פינות לפינוי.

בעקבות הסקר נערכו פגישות של נציגי העיריה ביחד עם מנהל הרובע ששון שבו ופעילים בשכונה, במטרה ללמוד ממקור ראשון מה מפריע להם.  בשלב הבא נפתחה כבר קבוצת ווטסאפ שהחלה לפעול ובה תושבי השכונה ונציגי העיריה בהם אילן גדליהו המשמש כמ"מ מפקח נפת מערב תברואה ירושלים, יועץ ראש העיר, דניאל לוי, ג'אסן מהגננות, וגלעד בן ארוש מהפיקוח והאכיפה. המטרה של הקבוצה נועדה להציף את הבעיות ולקבל מענה מיידי  בכל אחד מאזורי השכונה השונים. כך למעשה במשך שנה שלמה הצליחה הקבוצה ליצור מהלכי נקיון מהירים ולא פחות חשוב תחושה אמיתית של יכולת לשנות וליצור אמון הדדי בין העיריה לתושבי השכונה. 

טייג: "יש לנו עדיין לפתור את בעיית הצואה של הכלבים באמצעות פרוייקטורים ובשיתוף פעולה מלא עם המנהלים העירונים"

 "יש לנו עדיין בעיות לפתור, כולל בעיית הצואה של הכלבים ואנחנו מנסים אותן באמצעות פרוייקטורים לנושא זה ובשיתוף פעולה מלא עם המנהלים העירונים ושי משה מיעד עירוני.", מסכמת טייג את פרויקט הנקיון החשוב שיכול לשמש כדוגמא לפעילות גם בשכונות נוספות בעיר. "ההדדיות בינינו היא כזו שכאשר אנשי התברואה מזהים בעיה הם יוצרים איתנו קשר, ואנחנו  מיידעים את התושבים בשכונה במטרה לפתור אותה במהירות. כך היה לדוגמא אחרי יום העצמאות כשקיבלנו תמונות של עגלות אשפה שעלו באש בגלל שזרקו פנימה פחמים בוערים, דאגנו מייד לטפל בבעיה במטרה לפתור אותה בהקדם האפשרי".

תוצאות הסקר המלא (מדף עמדה של תושבי בית הכרם )

 1. מפגעי צואת כלבים – מדובר במפגע עירוני הגדל והולך לצערנו ושקיים במדרכות, בגנים ציבוריים, כיכרות, שטחים פתוחים ועוד. עד להחלת מדיניות אכיפה וענישה של בעלי הכלב בהתאם לדנ"א של הכלב ע"פ שבבים כמו בחלק ממדינות אירופה, על העיריה להגביר את האכיפה ע"י הפקחים הסובבים באופן יומיומי בשכונה. יש לתגבר את מתקני ה"קקיות" לאיסוף צואת הכלבים ולדאוג כי יהיו מלאות בשקיות עבור בעלי הכלבים שיצאו ללא שקית ייעודית מביתם. הצבת שילוט מתריע והוספת מצלמות להתראה יסייעו אף הם לדעתנו בצמצום ומיגור התופעה שהפכה לצערנו ל"מכה" שכונתית.
 1. תגבור הנקיון בסביבת הפחים– פרט לבקשה מעובדי הנקיון לדאוג לניקיון סביבת הפחים הגדולים בסמוך לבתים ולדאוג לפינויים בתדירות המתאימה לקצב מילויים, נדרש כי יבוצע ריקון תקופתי של שאר הפחים הקטנים יותר המפוזרים בגנים, כיכרות ובתחנות האוטובוס וליד הספסלים במדרכות. בין היתר נדרש לדעתנו לבצע החלפת פחים עם מכסים או ללא דוושת פתיחה תקינים הגורמים לאנשים להשליך את האשפה שלהם מחוצה להם. נדרש להציב שילוט על מועדי פינוי הפחים בכדי שאנשים ימנעו מהשלכת פסולת גדולה כמו ריהוט/ מכשירי חשמל גדולים, שיישארו ללא פינוי מספר ימים.
 1. תגבור הטיפול במוקדי לכלוך שכונתיים ייחודיים– נדרשת התייחסות מיוחדת מצד גורמי הטיפול בעיריה למוקדי הצטברות אשפה ולכלוך ייחודיים בשכונה כמו באתרים הבאים:
 • מתחמים מסחריים- בכיכר דניה, גבעת בית הכרם, רמת בית הכרם ועוד.
 • תחנת הדלק והמרכז המסחרי ברחוב סמדר.
 • באזורים הסמוכים למוסדות החינוך השונים- מכללת עזריאלי ודוד ילין, בתי"ס השונים בשכונה.
 • מתחמי תחנות אוטובוס ורק"ל.
 1. החלפת פחי הצפרדע בשכונה בפחים מוטמנים/ פחים רגילים – ברחבי השכונה קיימים מספר פחי צפרדע שמהווים מוקדי לכלוך קבועים ולא אסתטיים. נדרש פתרון מערכתי עבורם ולדעתנו המרתם בפחים מוטמנים תשפר את הנקיון והנראות בסביבתם. (ליד הסופר בכיכר דניה, מכללת דוד ילין, בסמוך למתנ"ס ) אולם כל פתרון אחר ע"י העיריה תתקבל בברכה.
 1. נקיון מעברים להולכי רגל– בבית הכרם מספר לא קטן של מעברים להולכי רגל המקשרים בין רחובות שונים שבהם מכונת הטיאוט לא מסוגלת להיכנס ולנקותם ( מעבר הקב"ק, מעלות סילמן, מעלות הברושים, מדרגות בין רחוב כרמון לרחוב השחר, חיבור בין משה קול לרחוב מרה ובין רחוב מרה לרחוב שרייבום ועוד) . בקשתנו להכליל מעברים הללו למסלול הנקיון השוטף בצורה תקופתית כמו בשאר חלקי השכונה.
 1. נקיון השטחים הציבוריים הפתוחים – מעבר לריקון שוטף של הפחים המפוזרים בגנים וטיפול במפגע צואת הכלבים בהם, נדרש להתייחס לשצ"פים השונים בשכונה כחלק מתכנית הנקיון השגרתית של עובדי הנקיון (לדוגמה בכל השטח הסובב את מתחם זיו, השטח הצמוד לאחוזת רובינשטיין ועוד).
 1. מתחמי ומתקני המחזור- יש לבצע תוספת של מתקני מחזור ולדאוג לפנותם בתדירות המתאימה לקצב מילואם בכדי שלא יהוו מפגע במקום להועיל ויחטיאו את מטרת הצבתם מלכתחילה. בנוסף נדרש להציב שילוט עם הסברים על תוכן כל פח+ טלפון לפניה בעת הצורך לגורם האחראי. יש לדאוג לנקיון שוטף בסביבת מרכזי המחזור הגדולים כמו ליד מתנ"ס זיו לדוגמה וליד מתחם הדיור המוגן ברמת בית הכרם.

8. הסדרת פינות לפינוי גזם- על העיריה להסדיר מספר פינות בשכונה לשם כך וליידע בשילוט והסברה את כלל התושבים לגביהם כולל מועדים לאיסוף הגזם בכדי למנוע את המצב הנוהג כיום של השלכתו בצידי המדרכות בסמוך לפחים או בכל מקום אחר שיאווה בליבו הגנן או התושב.