חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המרכז החינוכי החדש בירושלים של מסע ישראלי החל לפעול בטור סיני בעמק הארזים

עמותת מסע ישראלי מרחיבה את פעילותה והשיקה השבוע את המרכז החינוכי שלה בירושלים. בכך, השלימה העמותה את מעברה למשכנה החדש – כפר מסע ישראלי. הכפר שוכן מעתה בחוות טור סיני ההיסטורית אשר ממוקמת בעמק הארזים.

במהלך עונת המסעות, כפר מסע ישראלי צפוי להלין את תלמידי התיכון, החיילים ואת חברי הארגונים בימים האחרונים של המסע אשר מתרכזים באזור ירושלים. משתתפי המסע יצאו לסיורים ופעילויות בירושלים ולאחר מכן ישובו ללון בכפר הפסטורלי. במהלך עונת הקיץ, הכפר יאכלס את חניכי מחנה הקיץ של מסע ישראלי. כמו כן, המרכז החינוכי יאפשר לרכז את פעילות המדריכים אשר מתקיימת לאורך כל ימות השנה וכן את קורס המדריכים של הארגון. החידוש הגדול הוא שמסע ישראלי תרחיב את פעילותה ותקיים השתלמויות ותוכניות העשרה למורים ולמנהלים במסגרת תוכנית גפן. במסגרת זו, במסע ישראלי יניקו לצוותי החינוך כלים וידע לחינוך לערכים ולקיום שיח עם תלמידיהם.

ישיבה של מסע ישראלי בטור סיני בירושלים. צילום: נתן ווייל
מעגל שיח עם צוותי חינוך בנושא היכולת של מסע ישראלי לאחות את הקרעים. צילום: נתן ווייל

אירוע השקה התקיים במעמד יו"ר ונשיא עמותת מסע ישראלי מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל' אליעזר שקדי, מייסד ומנכ"ל מסע ישראל אורי כהן וכן במעמד תורמים, מנהלי בתי ספר, אנשי חינוך וצוותי החינוך של מסע ישראלי בעבר ובהווה.

עמותת מסע ישראלי, ארגון חינוכי שנוסד לפני 18 שנים ושכן עד כה בשכונת תלפיות שבירושלים. מהותה של העמותה היא חיזוק חיבורם הערכי של בני הנוער למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, באמצעות מסעות שמתקיימים לאורך שישה ימים ברחבי הארץ. מרבית המסעות מתקיימים עבור תלמידי כיתות י"א-י"ב ובכך, העמותה חרטה על דגלה את קידום החינוך הערכי של בני הנוער בישראל, הן במסגרת המסעות והן במסגרת מחנה הקיץ. מסעות נוספים מתקיימים בשיתוף צה"ל, חברות עסקיות, ארגונים, עמותות וקהילות מהארץ ומהעולם.

העמותה השלימה את מעברה למשכנה החדש - כפר מסע ישראלי לחוות טור סיני. צילום: נתן ווייל
העמותה השלימה את מעברה למשכנה החדש - כפר מסע ישראלי לחוות טור סיני. צילום: נתן ווייל

הפדגוגיה הייחודית של מסע ישראלי זיכתה את הארגון בפרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים, בפרס ירושלים לחינוך לציונות וכן את מייסד ומנכ"ל הארגון, מר אורי כהן, בכבוד להשיא משואה ביום העצמאות ה-72 למדינת ישראל. בנוסף לאלה, 'מסע ישראלי' הוכר כארגון מייעץ לאו"ם בנושאי חינוך וזהות.

סיפורה של חוות טור סיני, בשטחה הוקם כפר מסע ישראלי, שזור בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל המפעל הציוני. החווה הוקמה בשנות ה-50 על ידי סימה וזאב טור סיני כאשר במטעי העמק נטעה משפחת טור סיני עצי פרי רבים ומגוונים וכן הקימה את מפעל המים "מפכים" לטיהור מי שפכים לצורך שימוש חוזר בחקלאות. מפעל זה היה הראשון מסוגו שהוקם אז במדינת ישראל. בשיא פעילותה, כללה החווה שטח של 1,200 דונם. כיום עומד שטח החווה על 31 דונם.

לאורך השנים שאפה משפחת טור סיני להנגיש את החווה לציבור הרחב והקימה בשטחה מלון בוטיק בבנייה ירוקה (הראשון בארץ) וכן מרכז אירועים וכנסים. אלה ימשיכו לפעול במקום בימים בהם לא מתקיימת פעילות חינוכית בכפר.

אורי כהן, מנכ"ל מייסד 'מסע ישראלי'. צילום: נתן ווייל
אורי כהן, מנכ"ל מייסד 'מסע ישראלי'. צילום: נתן ווייל

מייסד ומנכ"ל עמותת מסע ישראל אורי כהן: "אנו גאים ונרגשים להעביר את פעילותו לכפר מסע ישראלי וכן להשיק את המרכז החינוכי החדש. השיח העמוק והחיבור הערכי של תלמידי ישראל למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל עמדו בראש מעיינינו מתחילת דרכנו ודווקא בתקופה זו הם חשובים פי כמה. השפה של מסע ישראלי מאפשרת לנו לראות את האחר, להקשיב ולעשות טוב. כעת, כשהחברה הישראלית משוסעת ואנחנו לא כל כך מצליחים להקשיב לפחד ולכאב של האחר, דווקא עכשיו החברה הישראלית חייבת לעבור מסע ישראלי".

 

נשיא ויו"ר עמותת מסע ישראלי אליעזר שקדי: "בימים אלה, יש למסע ישראלי תפקיד מיוחד במינו - לרפא את השסע בעם ולדאוג שלא יהיה פה קרע." צילום: נתן ווייל
נשיא ויו"ר עמותת מסע ישראלי אליעזר שקדי: "בימים אלה, יש למסע ישראלי תפקיד מיוחד במינו - לרפא את השסע בעם ולדאוג שלא יהיה פה קרע." צילום: נתן ווייל

נשיא ויו"ר עמותת מסע ישראלי אליעזר שקדי: "מסע ישראלי זה הפרויקט הכי מדהים שיש בעולם הישראלי ובעולם היהודי בעת הנוכחית. בימים אלה, יש למסע ישראלי תפקיד מיוחד במינו – לרפא את השסע בעם ולדאוג שלא יהיה פה קרע."