חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעצבים מציאות בירושלים

ראש מינהל קהילה בעיריית ירושלים, גיל ריבוש: "ראש העיר שם את קידום המעמד היצירתי בירושלים בראש סדר העדיפויות, מתוך הבנה שעיר יצירתית זו עיר חפצת חיים שמתחדשת ומצליחה". הכנס העירוני שנערך במרכז הכנסים משכנות שאננים, העניק למעצבים ויוצרים ירושלמים כיווני חשיבה, ידע וכלים על עולם היזמות והעבודה של מחר

גיל ריבוש. צילום: מט"י ירושלים

למעלה ממאה מעצבים, אמנים ויוצרים לקחו חלק בכנס "מעצבים.מציאות" שנערך במרכז הכנסים משכנות שאננים. הכנס נערך על ידי הרשות העירונית לתעסוקה, בשיתוף מט"י ירושלים, בצלאל ו'רוח חדשה', בהנחיית איש התקשורת אליהוא בן און. במסגרת הכנס הרצו מומחים מן השורה הראשונה בתחום העיצוב והיזמות, בתוכם ראש המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה בצלאל, ארז גביש.

ראש מינהל קהילה בעיריית ירושלים, גיל ריבוש שנכח בכנס, אמר כי "ירושלים שייכת למי שנלחם עליה, פועל בה ונותן לה את הצבע. חברה אזרחית תוססת וסצנה יצירתית זה דבר קריטי. המעמד היצירתי והכלכלה היצירתית זה אחד מבסיסי המדיניות העירונית. ראש העיר שם את קידום המעמד היצירתי בירושלים בראש סדר העדיפויות, מתוך הבנה שעיר יצירתית זו עיר חפצת חיים שמתחדשת ומצליחה. יש לנו תשתיות נהדרות להכשרת מעצבים, אך פרנסה זה לפעמים קצת יותר קשה ואנחנו רוצים לראות בסופו של דבר שאנשים לא רק לומדים ומבלים פה אלא משתקעים, מקימים משפחה ומתפרנסים בעיר בכבוד. לכן, חשוב מאוד שיתוף הפעולה שאנו מנסים לייצר כדי לתת את הכלים ולענות על הצרכים של האוכלוסייה ולשם כך, כל הארגונים חוברים יחד לעריכת כנסים ותכניות עבודה מסוג זה. אתם הלקוחות של העירייה והתפקיד שלנו זה לעזור לכם כמה שיותר".

גולן טובי. צילום: מט"י ירושלים

מנכ"ל מט"י ירושלים, גולן טובי אמר בכנס: "פגשתי פעמים רבות במעצבים מוכשרים שנושא היזמות רחוק מהם מאוד. בהכשרתם הם קיבלו כלים מצויינים מתחום היצירה אך הם אינם יודעים כיצד למכור, לשווק, לתמחר ולהתפרנס מהעיסוק שלהם. לאורך השנים פיתחנו לא מעט כלים לאמנים ובשנים האחרונות אנו מפעילים תכנית ייחודית הנקראת 'מאיץ עסקי לאמנים ומעצבים', יחד עם עיריית ירושלים". גולן סיפר על המאיץ העסקי שנפתח בימים אלו בשיתוף עם המחלקה ללימודי חוץ של בצלאל, שם יקבלו המשתתפים את כלל הכלים בהקמה וניהול עסק בתחום האומנות. התכנית עתידה להיפתח פעם נוספת בחודשים הקרובים, לאור הביקוש הגדול.

בין הנושאים שעלו בכנס: תפיסות חדשניות ליצירת יתרון תחרותי בעיצוב, זיהוי הזדמנויות למעצבים ויוצרים בעולם, עולם העיצוב של היום ומחר, כישורים, יזמות וקריירה וחשיבה עיצובית וחדשנות בסביבת עבודה חדשה. במהלך הכנס שמעו המשתתפים תובנות ועצות מעשיות מבעלי עסקים מובילים בתחום, אשר סיפרו על האתגרים וההצלחות שלהם. בין היתר אמר ארז גביש למעצבים כי חשוב מאוד לשמור על קשרים טובים עם מעצבים ויזמים אחרים. "היכרויות אישיות יביאו איתן הזדמנויות עסקיות ממקומות לא צפויים". ועוד אמר כי עבודת הסיום של הסטודנטים לעיצוב, המקבלת חשיפה, אינה צריכה להיות סיכום של הלימודים, אלא התחלה של הקריירה. "אני מציע לסטודנטים לבחור בנושא בו ירצו לפתח את הקריירה שלהם כי פרוייקט הגמר יוכל להוות מקפצה תעסוקתית עבורם".

ריבה גרושביץ. צילום: מט"י ירושלים
ארז גביש. צילום: מט"י ירושלים

ריבה גרושביץ, מעצבת, בעלי Biz My Design אמרה למעצבים כי עליהם לשנות את תפיסת העבודה הרווחת. "כשיצאתי מבית הספר לעיצוב, הסתכלתי ימינה, הסתכלתי שמאלה, ואף אחד לא חיכה לי. התחרות מול מוצרים זולים המיובאים מחו"ל גדולה והיקף המעצבים ענק. בשביל להצליח בתחום, צריך לתת ערך אחר ללקוח". ריבה הציגה למעצבים רעיונות ייחודיים של מעצבים אשר הצליחו לפרוץ קדימה בזכות חשיבה עסקית יצירתית.

 סמנכ"לית מט"י ירושלים, מיכל וולך: "מט"י ירושלים עוסק בכל מה שקשור לפיתוח יזמות עסקית. עולם התעסוקה של היום מורכב ומאתגר ודורש פתרונות יצירתיים במיוחד בעיר כמו ירושלים. יוצרים רבים, צעירים ומוכשרים עוזבים את העיר בתקווה למצוא פרנסה וזו אבדה קשה לעיר. יזמות עסקית היא אלטרנטיבה תעסוקתית רלוונטית לצעירים ובעיקר ליוצרים ומעצבים. אנו מאמינים כי אם היו יודעים שהם יכולים להתפרנס כאן וכי יש להם את הכלים לעשות זאת, היו בוחרים להישאר בירושלים. הכנס חשף בפני המשתתפים כלים ורעיונות יצירתיים בכדי לקדם מגמה זו ומט"י מספק תמיכה, הכשרה, ידע, ליווי מתמשך לכול אותם יוצרים הבוחרים במסלול העסקי".

מנהל הרשות העירונית לתעסוקה בעיריית ירושלים, חיים עמר: "כנס זה מהווה נדבך נוסף בשיתוף הפעולה לאורך השנים עם מט"י ירושלים, לטובת אוכלוסיית העיר. מטרת כנס העיצוב והיזמות היתה לסייע לאומנים להשתלב בעולם העבודה בירושלים. המעמד היצירתי בירושלים הינו אחד היעדים העירוניים של ראש העיר ועיריית ירושלים. ידוע כי בירושלים יש את הריכוז הגדול ביותר בישראל של בתי ספר לתחומי האמנות והעיצוב. יחד עם זאת, למרבה הצער, חלק גדול מבוגרי בתי הספר מוצאים את עתידם מחוץ לעיר. אנו רואים לנכון לפעול יחד עם מט"י ירושלים, בית הספר 'בצלאל' ו'רוח חדשה', כדי לחשוף את האפשרויות התעסוקתיות והעסקיות בירושלים בפני הון אנושי איכותי זה. אני מאמין כי תכני הכנס העשירו את המשתתפים בכלים אפקטיביים לפתיחת עסקים וליצירת מקומות תעסוקה בתחומי האמנות והעיצוב בירושלים".

מנהלת אקסלרטור טולבוקס, רוח חדשה, אביטל בלס: "אני שמחה ומברכת על שיתוף הפעולה עם הרשות העירונית לתעסוקה ומט"י ירושלים. כנס העיצוב מהווה נדבך נוסף בפעילות הענפה של רוח חדשה לקידום מעצבים ויוצרים בירושלים".