חיפוש
Close this search box.

משרד ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים מקדמים תיירות פנים בירושלים: יום תרבות קולינריה וקסם ירושלמי' ברחבי העיר

'יום תרבות קולינריה וקסם ירושלמי'  החל דרך שוקרייה, בית לתרבות קולנרית ירושלמית, תערוכת הקפה המצליחה של מוזיאון האיסלאם, במוזיאון ליהדות איטליה והסתיים בהכרזה על הנגשה של סמטאות העיר העתיקה 

משרד ירושלים ומורשת יחד עם הרשות לפיתוח ירושלים קיימו בשבוע שעבר סיור מיוחד תחת השם 'יום תרבות קולינריה וקסם ירושלמי' במספר אתרים ברחבי העיר. הסיור עבר דרך שוקרייה, בית לתרבות קולנרית ירושלמית, שנפתח לאחרונה ברחוב המלך ג'ורג' 37, ובתערוכת הקפה המצליחה של מוזיאון האיסלאם שכלל גם מפגש עם מנהל המוזיאון גלעד לביאן, אבישי ירקוני ובהדרכה מקצועית של ז'נייה. סיור נוסף נערך במוזיאון ליהדות איטליה החופן בתוכו סיפורים היסטוריים מהמאות הקודמות. הסיור בהדרכת דניאל ניב, אוצר התערוכה "עניין משפחתי". היום כולו נערך בהובלת הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים, אילנית מלכיאור, ועם צוות ממשרד ירושלים ומורשת הסתיים במפגש במסעדת מיצלה עם מנכ"ל משרד ירושלים נתנאל איזק שעסק בהתמודדות של ירושלים בעקבות הקורונה.

 

 שוקריה

שוקרייה היא בית לתרבות קולינרית ירושלמית ברחוב המלך ג’ורג’ במרכז העיר של ירושלים, בניהולם של בני הזוג אברהם ואודיה, שף ושף קונדיטורית, שעסקו בקולינריה בעשור האחרון-  במסעדות ירושלמיות טלביה, אנה וסמדר.

"אנחנו מביאים חומרי גלם, מאכלים ותרבויות שונות. כל אלו יוצרים יחד חוויה קולינרית תרבותית אותנטית וייחודית מאין כמוה. עכשיו- אנחנו מוכנים לחזור לבשל, לאפות ולארח אתכם אצלנו", אומרים השניים.

 

קפה מזרח ומערב -מוזיאון האיסלאם

התערוכה: "קפה – מזרח ומערב" בוחנת את הקפה כתופעה דתית כלכלית, תרבותית וחומרית. היא נפתחה בחודש יולי והוארכה, בשל הצלחתה עד 30.5.2022. את התערוכה, שאותה אוצרת יהל שפר, מלווה ספר הקפה המכיל עשרות מאמרים המספרים את סיפורו של הקפה מזוויות שונות המלווים במאות צילומים מרהיבים של מוצגי התערוכה השונים. בתערוכה מנסים להבין את התופעה של הקפה הנחשב למשקה הנחשק, המסתורי והפופולרי ביותר בעולם כאשר יותר מ- 500 מיליון כוסות נלגמות ממנו מידי שנה. היא עוברת דרך האימפריה העות'מאנית – אימפריית הקפה שבזכותה נפוץ הקפה בעולם כולו. במאה ה-17 השכילה האימפריה העות'מאנית להשתמש בקפה ובהילת המסתורין האוריינטלית שאפפה אותו ככלי ביחסים הדיפלומטיים שכוננה לגל של ״תורכ-מאניה (הערצה לכל מוצר שהגיע מתורכיה)״, שבעקבותיו נעשה הקפה התורכי לאופנה שזלגה מהאצולה אל רחובות הערים והובילה לפתיחתם של בתי הקפה האירופיים הראשונים.  התייחסות מיוחדת ניתנת לכלים ומכונות מקצועיות וביתיות להכנת הקפה – מאז ועד היום לא חדל להתפתח תחום הכנת הקפה: טכנולוגיות קלייה, מזיגה וחליטה, כלי הגשה, בתי ממכר ובתי קפה ומקצוע ההכנה וההגשה של הקפה. כמו כן היחס שבין קפה ונשים- הנתפסים כיום-יומיים ודמוקרטיים, אך בתי הקפה הראשונים היו מרחבים גבריים. בעולם הערבי וברחבי האימפריה העות'מאנית נאסרה הכניסה לבתי הקפה על נשים, אך אישה יכלה להתגרש מבעלה בעילה שלא סיפק את צרכי הקפה שלה. 

מוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש.א

מוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש.א. נכון נפתח לקהל בשנת 1983 והקמתו נועדה לאסוף, לשמר ולהציג פריטים השייכים לחיים היהודיים באיטליה מתקופת הרנסנס ועד ימינו. העלאת הפריטים מאיטליה לישראל התרחשה לאחר מלחמת העולם השנייה, בשנות החמישים והשישים כמבצע הצלה אשר מנע למעשה את הריסתם ואובדנם בשל עזובה שלאחר חורבן הקהילות היהודיות-איטלקיות.

הפעילות הונעה על ידי ד"ר שלמה אומברטו נכון ואחרים מבני חברת יהודי איטליה בישראל, בשיתוף עם ראשי הקהילות באיטליה, הייתה בהבאתם של ארונות קודש שהוצבו בבתי כנסת שונים בארץ, והמשכה בהצלת מאות פריטים, המהווים את אוסף המוזיאון.

המוזיאון כולו, ובכללו בית הכנסת, מוקדשים לנכסי התרבות של הקהילות היהודיות באיטליה ומהווה בכך אמצעי חשוב ללימוד, להכרה ולשימור זכרן ומורשתן העשירה של קהילות אלו. באוצרותיו נמנים תשמישי קדושה, חפצי בית, מסמכים ותעודות היסטוריות, מתקופת הרנסאנס והבארוק ועד ימינו. ייחודיותו של המוזיאון היא, שהוא היחיד מסוגו בעולם המציג אוסף של כלל הקהילות היהודיות באיטליה. זכויות התמונות שמורות למוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש.א. נכון 

לאחר עשור: הונגשו 6 ק״מ בסמטאות העיר העתיקה בירושלים והותקנה מערכת הנגשה חדשנית לעיוורים

במהלך הסיור נמסר מהמשרד לירושלים ומורשת כי לאחר עשור של עבודות ובהשקעה של למעלה מ-22 מיליון שקלים, הושלמה הנגשת הקילומטר השישי בסמטאות העיר העתיקה בירושלים. ההנגשה מתבצעת בהובלת משרד ירושלים ומורשת בשיתוף משרד התיירות, עיריית ירושלים, רשות העתיקות, הרשות לפיתוח ירושלים ובביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ״י). עבודות הנגשה נוספות בביצוע פמ״י יימשכו בחודשים הקרובים.

הסמטאות הונגשו למתניידים על כסאות גלגלים ולעגלות, שעתה יוכלו לעבור בין האתרים ההיסטוריים והלאומיים הרבים בעיר העתיקה בנוחות ובבטחה. כן הושטחו ירידות תלולות  והוספו מאחזי יד בסמטאות התלולות של העיר העתיקה. לראשונה הונגשה העיר העתיקה גם לעיוורים, ויושמה אפליקציה ייעודית בשם Step Hear המנחה את המבקר העיוור בעיר העתיקה בין 60 עמדות שונות, בהן ניתן מידע ותוכן ייחודי המאפשר ומעצים את הביקור בעיר ההיסטורית.

הנגשת העיר העתיקה היא חלק ממהלך רחב לחיזוק אגן העיר העתיקה והפיכתה לאבן שואבת למבקרים מכל רחבי העולם. לאחרונה הועברה גם החברה לפיתוח הרובע היהודי לאחריות משרד ירושלים ומורשת, וכעת עובדים במשרד על בניית תוכנית אסטרטגית כוללת לעיר העתיקה, לפיתוח אתרי התיירות ההיסטוריים תוך שמירה על ייחודיותה של העיר העתיקה בירושלים.

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: ״העיר העתיקה בירושלים הפכה לאחת הערים העתיקות המונגשות ביותר בעולם. הנגשת ששת הקילומטרים הייתה מורכבת מאוד, והיא מעשירה את חווית הסיור והבילוי של התיירים בעיר העתיקה. משרד ירושלים ומורשת בראשותי פועל באופן נרחב לאפשר לכל אחד להגיע לסמטאות ההיסטוריות של ירושלים וליהנות מהעושר התרבותי והדתי של העיר״.

ראש העיר ירושלים משה ליאון: ״אני רואה חשיבות עליונה בהנגשת המרחב הציבורי והמבנים שבאחריות העירייה, ובראש ובראשונה העיר העתיקה ואתריה ההיסטוריים והדתיים״.

זכויות תמונה: החברה לפיתוח מזרח ירושלים