חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחנך מתחם התיאטרון החדש של תיאטרון אספקלריא בגן הפעמון

היום, ( יום שני, י"ב באייר 20 במאי), התקיים בגן הפעמון טקס לקביעת המזוזה וחנוכת מתחמו החדש של תיאטרון אספקלריא. עד היום לתיאטרון אספקלריא, שהוקם על ידי חגי לובר בשנת 1999 כתיאטרון חלוצי ופורץ דרך בתחומו העוסק ביצירה יהודית מתוך הזדהות ואהבה, לא היה בית קבע ולכן החליטה עיריית ירושלים בראשותו של משה ליאון, להעניק לתיאטרון את משכנו החדש,  כדי שיוכל להמשיך ולעסוק ביצירה היהודית. תיאטרון אספקלריא יוצר שפה תיאטרונית חדשה – ישנה, בנויה על העבר מחד ופני עתיד מאידך.

שר האוצר בטקס לקביעת המזוזה וחנוכת משכנו החדש שלתיאטרון אספקלריא בגן הפעמון
שר האוצר בטקס לקביעת המזוזה וחנוכת משכנו החדש שלתיאטרון. צילום: מוקי שוורץאספקלריא בגן הפעמון. צילום: מוקי שוורץ

הטקס מהווה יריית פתיחה לחנוכת הבית למתחם אספקלריא שיכלול את משרדי התיאטרון אך גם יהווה, לבקשת חגי לובר, את "בית האחים" – מרכז מבקרים שכל מי שיבוא בשעריו ידבר אחדות, וישמע את סיפוריהם של גיא שמחי ז"ל, בנו של תא"ל במילואים דדי שמחי, שנהרג ב 7 באוקטובר בהתקלות מחבלים בקיבוץ רעים. יהונתן לובר ז"ל, בנו של חגי לובר, שנהרג ברבות בדרום רצועת עזה במלחמת 'חרבות ברזל' וסיפורה של לוחמת נועזת.

שר האוצר בטקס לקביעת המזוזה וחנוכת משכנו החדש שלתיאטרון אספקלריא בגן הפעמון
שר האוצר בטקס לקביעת המזוזה וחנוכת משכנו החדש שלתיאטרון. צילום: מוקי שוורץאספקלריא בגן הפעמון. צילום: מוקי שוורץ

יו"ר הציונות הדתית ושר האוצר, בצלאל סמוטריץ' אמר בטקס " אנחנו במופע תיאטרון, תיאטרון אבסורד בהאג שמוציא צווי מעצר נגד ראש ממשלה ושר ביטחון של מדינה שנלחמת על בטחונה במקום להניה וסינוואר ודף.  אני מרגיש זכות גדולה להיות פה בטקס קביעת המזוזה בתיאטרון אספקרליא שיוצר יצירה יהודית וישראלית ועכשיו בבית הקבע בירושלים הבירה. התיאטרון צומח כבר חצי יובל והיכולת של חגי להצמיח עוד ועוד יצירות אפילו מתוך השכול ונפילתו של יהונתן זה שיעור חשוב לכולנו בימים המורכבים של המלחמה. אני כאן ואנחנו נמשיך להיות איתכם למען היצירה היהודית, יחד עם ראש עיריית ירושלים נמשיך בע״ה לתמוך ולהצמיח יצירות מכל גווני הקשת התרבותית. שיהיה בהצלחה ובמזל טוב"

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "עיריית ירושלים רוחשת הערכה רבה ליצירה הצומחת בין כותלי אספקלריא, וגם למענה אשר ביכולתו של התיאטרון להעניק למגוון אוכלוסיות העיר – מחילוני ועד חרדי, מילדים ועד מבוגרים, ומה יותר סמלי מכך שמייסד המוסד המחבר הזה, הוא חגי לובר, שבנו יהונתן לובר ז״ל נפל בעזה, אותו חגי שקורא מעל כל במה לאחדות בחברה הישראלית. התיאטרון הנפלא שקובע היום את משכנו החדש הוא נדבך נוסף בעשייה תרבותית ואמנותית בכל רחבי העיר, אותה אנו מקדמים ומעודדים. בהצלחה לאספקלריא – ולכולנו.״

 תא"ל במילואים, דדי שמחי, אביו של גיא שמחי ז"ל, לוחם בסיירת צנחנים שנהרג בהתקלות עם מחבלים בקיבוץ רעים ב 7 באוקטובר: "עם ישראל ברגע היסטורי בקנה מידה תנכ"י, בנקודה בה אנו נמצאים מחייבת את העם לאחדות כי להתמודד עם כל האתגרים העצומים שיש לנו אנו נצליח וננצח כי העם הזה מאוחד בדיוק כמו הפרוייקט של חגי שרוצה להראות את שני הלוחמים יהונתן וגיא ביחד עם הלוחמת עדן איך היו מאוחדים ברצון שלהם לנצח וכך צריך להיות כל עם ישראל".

חגי לובר – מייסד תיאטרון אספקלריא, שבנו יהונתן לובר ז"ל נפל בקרבות בדרום רצועת עזה, ומאז קורא חגי לאחדות בעם ואף פועל באופן אקטיבי לעצירת ההפגנות האלימות ולשיח המפלג ולאחדות בחברה הישראלית: "בשמחת תורה, תיאטרון אספקלריא התגייס כדי להשמיע קול מחבק ומנחם. הופענו בפני מאות מפונים, משפחות חטופים ומשפחות שכולות על מנת לחזק את רוח העם. הלכנו בדרכם של מוסדות תרבות וארגונים אזרחיים שהתגייסו כולם למען עתיד טוב יותר לעם הזה".