חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ח״כ לשעבר, ניצב בדימוס משה מזרחי: "חוק ההמלצות – תקלה אמיתית"

"כל החוקים האלו נועדו לחלץ את רוה״מ מצרותיו". על הניסיון להוריד שכרו של המפכ"ל: "חרפה שאני לא זוכר כמותה"

משה מזרחי. צילום: אחוזת בית הכרם
משה מזרחי (משמאל). צילום: אחוזת בית הכרם

ניצב בדימוס משה מזרחי, ח״כ מפלגת העבודה לשעבר, התארח במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם בהנחיית איש התקשורת, אליהוא בן און. בדבריו התייחס ל׳חוק ההמלצות׳ שעבר בשבוע שעבר בקריאה ראשונה בכנסת: ״לאחר כל חקירה משמעותית עוברת אל הפרקליטות משאית ובה 150 או 200 ארגזי חומר. עשרות ומאות אלפי מסמכים. אם החומר יועבר לפרקליטות  כפי שהוא, אין סיכוי שיצליחו להתמודד עם זה״.

מזרחי הסביר כי מתוך התיקים הנחקרים המועברים לתביעה, 80% מכתבי האישום מוגשים על ידי התביעה המשטרתית. ״20% הנותרים עוברים לפרקליטות. במרבית התיקים, בעיקר בפרשות ציבוריות, בפשע המאורגן, או בפשיעה חמורה. המשטרה מעבירה לפרקליטות את סיכום החקירה  ובו חיצים המצביעים על הראיות מתוך ים החומר הקיים. הסיכום מאפשר להבין האם קיימת תשתית להגשת כתב אישום. ׳חוק ההמלצות׳ מבקש להפסיק את העברת תמצית החקירה ובמקומה יועבר סיכום אמורפי. לפרקליטות לא יהיה מושג על מה מבוסס החומר. תקלה ענקית. חוקים אלו נועדו לחלץ את רוה״מ מצרותיו. אם החוק יעבור צריך להבין כי גם במקרים של חקירות נגד אישי ציבור בהם המשטרה לא תמצא לנכון להגיש כתב אישום, התיקים ימתינו שנים עד שיתייחסו אליהם בפרקליטות והציבור לא ידע אם נבחריו זכאים או לא״.

עוד התייחס מזרחי לניסיון להוריד את שכרו של המפכ״ל: ״בעבר הייתי עד להצעות חוק אנומליות. הצעת החוק הזו היא הזויה. תמיד היה לחץ שלטוני על המשטרה, אך זה חסר תקדים. אני לא זוכר מסע הזוי מעין זה נגד מערכת אכיפת החוק כפי שקורה בבית המחוקקים. מנצלים לרעה את הכלים המדינתיים של כנסת ישראל כדי לפגוע במשטרת ישראל. בין היתר, היה ניסיון להעביר את החשב העצמאי של משטרת ישראל למשרד הפוליטי, להוציא את רוה״מ מכלל האפשרות לחקור אותו בזמן הקדנציה שלו ותוסיפו לזה שהמשטרה לא תמליץ יותר בנוגע לתיקים שמתנהלים בפרקליטות ואז מגיע הספין האנומלי הזה של שכר המפכ״ל. השכר נקבע באופן בלתי תלוי כמו שופטי עליון והרמטכ״ל, שיש חשיבות לעצמאות שלהם. זו חרפה שאני לא זוכר כמותה. זהו ניסיון ללחוץ על המפכ״ל, לאיים עליו״.

בתשובה לשאלה האם הוא חושב שח״כ דודי אמסלם עושה את זה על דעת עצמו או שהוא שליח, ענה מזרחי: ״בוודאי, אלה הם שליחי ההוצאה לפועל. אם רוה״מ היה רוצה הוא היה מפסיק את זה מזמן, אבל העדר ממשיך לבעוט בלי רסן״.

*הדברים נאמרו בטרם עבר החוק בקריאה ראשונה בכנסת.