חיפוש
Close this search box.

נפתחה תערוכת הרכבות המחודשת בקרון 322 בתחנה הראשונה בהפעלתה של עיריית ירושלים

תערוכת עולם הרכבת בתחנה הראשונה תתקיים בין התאריכים כ"ד בכסלו-א' בטבת - 28/11-05/12 – הכניסה חופשית

במסגרת התערוכה, יחגוג קרון 322 ההיסטורי ששוקם וימשיך לפעול בסיוע העירייה, מאה שנה לבנייתו ומיצג הרכבות העדכני יכלול קטרים וקרונות בתנועה על המסילות, בנופים מרהיבים.

תערוכת הרכבות המחודשת נפתחה אתמול בקרון 322 בתחנה הראשונה על ידי ראש העיר משה ליאון. פרוייקט עליו נתן חסות לאחר שהיה על סף סגירה בעקבות פניית יוצר מיצג הרכבות, שמעון פוטרמן בבקשה כי עיריית ירושלים תיקח את האחריות להפעלת התערוכה, נענה ראש העיר, משה ליאון, לבקשתו, והעירייה התגייסה לשיקום מיצג התערוכה ולהמשך הפעלתו – לרווחת תושבי העיר ומבקריה

במסגרת התערוכה, יחגוג קרון 322 ההיסטורי ששוקם וימשיך לפעול בסיוע העירייה, מאה שנה לבנייתו ומיצג הרכבות העדכני יכלול קטרים וקרונות בתנועה על המסילות, בנופים מרהיבים.

תערוכת עולם הרכבת במתחם התחנה הראשונה תתקיים בין התאריכים כ"ד בכסלו-א' בטבת – 28/11-05/12 – הכניסה חופשית.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "ירושלים על המסילה – התגייסנו לחדש את תצוגת הקרון ההיסטורי ולאפשר את המשך הפעלתו. הרכבות בירושלים הן היסטוריה שהיא גם הווה ועתיד. ירושלים הכי מתאימה להוביל תערוכת רכבות כי היא הכי מתקדמת ברכבות.
כל תושבי העיר והמבקרים בה מוזמנים להגיע לתערוכה הנפלאה הזו ולכל אירועי החנוכה בבירה".

קרון מספר 322 הינו קרון היסטורי מימי המנדט הבריטי, שחזר למקומו המקורי במתחם התחנה הראשונה בירושלים. הקרון שוקל 35 טון, בגובה כ- 4 מטר, באורך כ- 20 מטר, מכיל 112 מקומות ישיבה על ספסלי עץ צפופים.
הקרון חזור לירושלים למיקומו המקורי ממוזיאון הרכבת בחיפה, והיה חלק מסדרה של 9 קרונות שיוצרו עבור רכבת המנדט הבריטי, כחלק מסדרת ההזמנות הראשונה של הרכבת לקרונות נוסעים חדשים לאחר הקמתה ב-1920. מרבית הקרונות מדגם זה שרדו אחרי קום המדינה ושירתו את רכבת ישראל עד לשנות ה-60. קרון מספר 322 הוסב באמצע שנות ה-50 למוצב שליטה קדמי של הרכבת, עם תחנת קשר אלחוט שהשתמשה באנטנה מתקפלת ענקית שהורכבה על גגו. לאחר שסיים תפקיד זה, הוסב הקרון לקרון מגורים בשטח, לצוות של רכבת ישראל ולאחר הוצאתו הסופית מהשירות, שימש כמשרדים במספר אתרים של הרכבת, עד שצורף לאוסף הציוד הנייד (קטרים וקרונות) הלאומי של מוזיאון הרכבת, ונשלח לשימור בירושלים.
ראש העיר ליאון מדליק נירות בפתיחת תערוכת הרכבות המחודשת 322 בתחנה הראשונה