נשיא המדינה העניק תעודת הוקרה לניצול השואה איציק יעקובי במסגרת המיזם "פרח לניצול"

נשיא המדינה ריבלין מעניק פרח לניצול שואה אחוזת בית הכרם
נשיא המדינה ראובן, רובי, ריבלין העניק תעודת הוקרה לניצול השואה איציק יעקובי, מימין, קצין חינוך ראשי תא"ל אופיר לויוס.

נשיא המדינה העניק תעודת הוקרה לניצול השואה איציק יעקובי במסגרת המיזם "פרח לניצול", פרויקט הוקרה המשותף לקרן לרווחת לנפגעי השואה בישראל, חיל החינוך והנוער בצה"ל ובית לוחמי הגטאות למורשת השואה והמרד. ההענקה התקיימה בבית הדיור המוגן אחוזת בית הכרם והשתתף בה גם קצין חינוך ראשי תת אלוף אופיר לויוס.

 

שורד השואה איציק יעקובי בן התשעים, יליד הונגריה, עלה ארצה בשנת 1947 לאחר ששרד את אושוויץ ומטהאוזן, היחיד ממשפחתו. הוא התגייס לגבעתי, ובקרבות על נגבה איבד את ראייתו בעין אחת. לאורך חייו, עבד בתפקידים ציבוריים שונים בין היתר כעוזרו של בן גוריון ופעל רבות לחידושה ולפיתוחה של ירושלים.

הנשיא הביע את הערכתו הרבה לאיציק ואמר: "אין מילים שיוכלו ללכוד את עומק הכבוד וההוקרה שיש לי ולכל העם בישראל כלפיך איציק. אתה משתייך לדור של נפילים. דור של אנשים שקמו מאפר השואה, כנגד כל הסיכויים, והקימו בית – פרטי ולאומי בארץ ישראל. אתם הנחתם את היסודות של הבית של כולנו. אתם סללתם את הדרך שבה אנו צועדים, ולאורה אנו מעצבים את המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו.״

"שדרת הזיכרון שבין יום השואה ליום הזיכרון, שוכנת בקודש הקודשים של ישראל ושל הישראליות. הערך שמחבר ביניהם הוא ערך הגבורה. אתה סמל לגבורה יהודית ואנושית,״ אמר הנשיא והודה לאיציק על תרומתו הרבה עם עלייתו ארצה בקרבות לתקומת המדינה, בנייתה ופיתוחה של ירושלים.

"אתה מופת והשראה לכולנו. ביום הזה, אנחנו מבקשים לעשות את המעט שביכולתנו לעשות, ולומר לך כמה שאנחנו מעריכים ומוקירים אותך. תודה,״ חתם הנשיא.

איציק הודה לנשיא ואמר בהתרגשות: "אני מתרגש מאוד שהגעת לכאן, לא דמיינתי שאזכה לשבת במעמד
הזה.״

הנשיא אמר לאיציק שההתרגשות הגדולה היא שלו ושרגעי המפגש איתו מחזקים וממלאים השראה.