חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוכרזו הזוכים בפרסי חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי 2023

שלושה פרויקטים זכו בפרסי חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי 2023

 12 פרויקטים השתתפו השנה במחזור ה-11 של חממת סם שפיגל לקולנוע. יוצרות ויוצרים מהארץ והעולם מאיטליה, יוון,  צפון מקדוניה, צרפת/בלגיה, הונגריה שוודיה וישראל הציגו את הפיצ'ר העלילתי הראשון או השני שלהם, בפני בכירים מתעשיית הקולנוע, מפיקים, מנהלי פסטיבלים וראשי קרנות קולנוע. הפרסים הוענקו בטקס פרסי "ימי התעשייה" של פסטיבל הקולנוע בירושלים, שנערך על גג המשכן החדש של ביה"ס סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה במרכז העיר

בפרס הראשי של חממת סם שפיגל לקולנוע 2023 בסך 50,000 דולר, תרומת קרן ברכה זכה הסרט Children of the Monkey – תסריטאים תומאסו לנדוצ'י ודמיאנו פמפרט, במאי: תומאסו לנדוצ'י מפיק: אנדריאה קלבוצ'י, איטליה.

הזוכים האיטלקיים בפרס הראשי של חממת סם שפיגל צילום יוסי צבקר - סם שפיגל
הזוכים האיטלקיים בפרס הראשי של חממת סם שפיגל צילום יוסי צבקר

הסרט מביא למסך הגדול את סיפורו של דריו, אב לילד מוגבל, היוצר קשר חזק עם בנו של אחיו. חבר השופטים בראשות  קירסטן ניהוס, מנכ"ליתMedienboard Berlin-Brandenburg Film Fund  ציין בנימוקים לבחירה כי: "הסרט הוא תיאור מודרני של אבהות, של נקודת המבט הגברית בנושא טיפול אנושי, ושל המורכבות בבחינת גבולות האהבה והנדיבות." 

ריטה בורודיאנסקי קריסטין ניהוס, אסנת סרגה, קרדיט צילום יוסי צבקר
ריטה בורודיאנסקי קריסטין ניהוס, אסנת סרגה, קרדיט צילום יוסי צבקר

פרס היוצר המבטיח של חממת סם שפיגל לקולנוע 2023 בסך 20,000 דולר תרומת קרן ברכה, הוענק לסרט Checkpoints מאת ריטה בורודיאנסקי. מפיקה: אסנת סרגה, ישראל.

הסרט משרטט פורטרט של נערה המגיעה לשרת במעברים של טול כרם, כדי לקבל מענק מהצבא ולברוח ממערכת יחסים הרסנית. בנימוקי חבר השופטים נכתב כי "זהו סיפור אנרגטי על העצמה נשית ויציאה לחופשי. הוא מביא למסך את סיפורה של אישה מרקע מאתגר, שמצליחה להפיק את המיטב ממצבה, במציאות פוליטית שאינה מזמנת לה אפשרויות רבות". 

יוצרי הסרט גלות עוז צירלין ודור לוי יוצרי הסרט EXILE עם מור אלדר הוכרזו הזוכים בפרסי חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי 2023
יוצרי הסרט גלות עוז צירלין ודור לוי יוצרי הסרט EXILE עם מור אלדר

פרס החזון האמנותי של פקטורי 54, בסך 8000 דולר, הוענק השנה לסרט Exile מאת עוז צירלין, מפיק דור לוי, ישראל.

הסרט משלב שלושה סיפורים על שלושה גיבורים, שמנסים למצוא גאולה במציאות הישראלית. יפעת אירני, בעלים ומנכ"לית שותפה של קבוצת אירני, המפיקה אסנת הנדלסמן קרן ויו"ר חבר השופטים, קירסטן ניהוס ציינו בנימוקים לבחירה כי "זהו פרויקט המתאר מציאות אפלה המוכרת ליוצר באופן אינטימי, והוא מפנה זרקור לעבר חיים שלעתים קרובות אנו מתעלמים מהם. חבר השופטים התרשם מהחזון האמנותי, היכולת, הפתיחות, והצגת הנושא ברגישות רבה ובאנושיות". 

נועה רגב, יפעת אירני, אסנת הנדלסמן קרן
נועה רגב, יפעת אירני, אסנת הנדלסמן קרן

חבר השופטים של חממת הקולנוע סם שפיגל לקולנוע 2023 : יו"ר חבר השופטים קירסטן ניהוס (גרמניה), המנהל האמנותי של פסטיבל טרייבקה פרדריק בויאר (צרפת), המפיקה והיזמית מהרט מנדרפרו (ארה"ב/אתיופיה) עורך התוכן הראשי ZDF הולגר שטרן (גרמניה), המפיקה ג'ולייט שרמק (צרפת), המפיקה אסנת הנדלסמן קרן (ישראל), יפעת אירני (ישראל).

חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי היא יוזמה ייחודית של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה שעבר לאחרונה למשכנו החדש, בניין בן 7 קומות בקמפוס האומנויות במרכז ירושלים. החממה המציינת 11 שנים לקיומה, ביססה את מעמדה כגורם אמנותי משמעותי בפסטיבלי הקולנוע המובילים בעולם. פרויקטים שפותחו בחממה זכו בפרסים היוקרתיים ביותר, בהם פרס האוסקר ללאסלו נמש עבור "הבן של שאול", פרס "מצלמת הזהב" ופרס הסרט הטוב ביותר ל"מורינה" של אנטונטה קוסיאנוביץ' בפסטיבל סן סבסטיאן.  

מור אלדר מנהלת החממות ודנה בלנקשטיין כהן מנהלת סם שפיגל עם זוכי פרסי החממה לקולנוע צילום יוסי צבקר
מור אלדר מנהלת החממות ודנה בלנקשטיין כהן מנהלת סם שפיגל עם זוכי פרסי החממה לקולנוע צילום יוסי צבקר

 את חממת הקולנוע וחממת סדרות הטלוויזיה של סם שפיגל מנהלת מור אלדר שנכנסה השנה לתפקיד. אלדר היא מנהלת תוכן מנוסה, בעלת ניסיון של למעלה משני עשורים בניהול בכיר בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל.

דנה בלנקשטיין כהן צילום יוסי צבקר
דנה בלנקשטיין כהן צילום יוסי צבקר

דנה בלנקשטיין-כהן, מנהלת סם שפיגל ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה: "ביה"ס סם שפיגל וחממת הקולנוע מטפחים מספרי סיפורים שקולם צריך להישמע, ויוצרים הזדמנויות ליוצרי קולנוע להגיע לקהל רב ומגוון. אני מברכת את הכישרונות המיוחדים ופורצי הדרך בין משתתפי מחזור 11, על הדרך והמסע שעשו, בהובלתה של מור אלדר, מנהלת חממות סם שפיגל, ומודה מקרב לב לחבר השופטים הבינלאומי של החממה, לכל השותפים שלנו והתומכים על האמון הרב בדרך שאנו צועדים בה כבר 11 שנים."

חממת הקולנוע של סם שפיגל מתקיימת בתמיכת קרן ברכה; קרן ברכה, קרן רוטשילד, פקטורי 54,  קרן ירושלים, משרד החוץ, קרן הקולנוע הישראלי, שגרירות הונגריה בישראל, קרול שוסטר פולקוף, וקרן העיזבון של סם שפיגל.