חיפוש
Close this search box.

ספר חדש של לוחם בגדוד 890 של הצנחנים שמשון פאר (פירו): "חלונות חיים ומלחמה, מנחלאות לחווה הסינית"

הספר: חלונות חיים ומלחמה מנחלאות לחווה הסינית

ספר חדש של שמשון פאר (פירו): 'חלונות חיים ומלחמה מנחלאות לחווה הסינית'. "יומן שכתבתי בזמן אמת במלחמת יום כיפור ומיד לאחריה, בשיאו של הספר אני מתאר את הקרב על החווה הסינית מנקודת מבטו של לוחם בגדוד 890. בפרק הראשון בספר אני מספר את זיכרונות הילדות והנעורים שלי שהתרחשו בשנות השישים של המאה הקודמת, שם אני חושף בפניכם את הכי עמוק, הכי פנימי, הכי אישי ואינטימי שבחיי", כך מספר. שמשון, 69, יליד ירושלים. את ילדותו הוא העביר בנחלאות, התגייס לצנחנים, השתתף בקרב על החווה הסינית במלחמת יום כיפור. פאר, דמות מיתולוגית בגימנסיה העברית, בה עבד במשך  43, שם התחיל כמדריך של"ח, ובהמשך כמורה, מחנך, רכז משמעת, רכז טיולים וסגן המנהל. 

"עשרות שנים אני מתגלגל עם יומן המלחמה של מלחמת יום הכיפורים שנכתב בזמן אמת על קופסאות קרטון של מנות קרב, על גלויות ריקות של דואר הביתה ועל דפי נייר שהגיעו במקרה. סערת הרגשות בתום המלחמה הולידה יומן שנכתב ונשמר במגירה, עכשיו הגיע הזמן לפרסם אותו. לשחרר", מספר שמשון. ואם כבר לפרסם יומן מלחמה, אז גם חלונות חיים של ילדות ונעורים בשנות השישים.

"הקרב נמשך כל הלילה. עשרות טילי סאגר מעל ראשינו. פגזים מתפוצצים, השחר עולה, מפציע אור יום של קרב,יורים עלינו כל הזמן. כדורים פוגעים בתלולית העפר שלפנינו. איזה פחד! אנחנו נצמדים לקרקע שכם אל שכם. אתה פוחד, אחי? ופתאום נפגעת בראש..אחי, אל תירדם, אחי, תישאר איתי, תעזור לי לעזור לך". מתוך הספר שכתב שמשון.

שמשון פאר, כיום עם הספר חלונות חיים ומלחמה

על ספר זה כתב פרופ' אל"מ (בדימוס) זאב דרורי: "קראתי בעיון רב את ספר זיכרונותיך, דרך חייך. אכן אחרי כ-50 שנה מאז מלחמת יום הכיפורים, כאשר חוויות המלחמה וקרב החווה הסינית עדיין בליבך ונשמתך, לא ניתן שלא לשבת מרותק לאירועי המלחמה ותחושות הלוחם בשדה הקרב. אכן התיאורים והרגשות שהולכים עימך זה עשרות שנים השפיעו על דרכך בחיים. היית לאיש חינוך ובמשך שנים העברת את ערכיך לדורות של תלמידי גימנסיה רחביה בירושלים". כהיסטוריון מזה שנים ארוכות, האותנטיות הבאה לידי ביטוי בכל עמוד ועמוד בספרך היא בעלת משקל אישי והיסטורי לאותם הקוראים המנסים לעמוד על תחושות הלוחמים בשדה הקרב. אלו הניצבים מול המוות. אני מברך על הוצאת הספר ומאחל שנים של בריאות ונחת בחיק המשפחה והחברים".

תקציר כריכה אחורית של חלונות חיים ומלחמה