חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"פורשים ומסייעים" – פעילי המרכז העירוני לפרישה אפ 60+ מתגייסים למען המפונים הוותיקים השוהים במלונות

"פורשים ומסייעים" – פעילי המרכז העירוני לפרישה אפ 60+ מתגייסים למען המפונים הוותיקים השוהים במלונות

עם פרוץ הלחימה התארגנו עשרות תושבים וותיקים ירושלמיים, הפעילים במרכז העירוני לפרישה, במטרה לסייע לתושבים וותיקים השוהים במלונות. רבים מהם שפרשו לאחרונה דיברו על הצורך בעשייה משמעותית והביעו רצון לקחת חלק במערך הסיוע בתקופת הלחימה. וכך, במסגרת הרצון שלהם לתרום, הגיעו רבים למלונות, קיבלו הדרכה ונפגשו עם עשרות אזרחים וותיקים מפונים השוהים במלונות.

"הם הגיעו מתוך נכונות לתמוך, להקשיב ולהציע עזרה לתושבים וותיקים אשר מצאו עצמם בעיר לא מוכרת, ללא מעגלי תמיכה וללא סדר יום. בעזרת ליווי הצוות המקצועי של אפ 60+ והמתכללים העירוניים, יצרו המתנדבים קשר אישי עם המפונים, ליווי אותם לפעילויות וסיורים שיזמה עיריית ירושלים ברחבי העיר, ואף הקימו פרלמנטים משותפים הנפגשים פעם בשבוע בבתי קפה", נמסר מדוברות עיריית ירושלים. החיבור החזק שנוצר בין המתנדבים למפונים העצים את תחושת הסולידריות והשותפות ויצר בניהם חברות ויחסי קרבה הדדיים.

מרי פנרי, מתנדבת: "כל מפגש מאוד מרגש אותי. אני מקשיבה, נותנת להם כוח והם נותנים לי בחזרה כוח". ומתנדבת נוספת עליזה סלמן סיפרה עד כמה המפגשים עם המפונים עושים לה טוב. "זה נותן לי משמעות, אני מרגישה שאני תורמת ונתרמת כל פעם מחדש", אמרה.

איתנה גרגור, מתנדבת: "הקשר עם המפונים מעורר בי המון אמפטיה ושמחה. אני מבינה יותר לעומק את האתגרים בפניהם הם עומדים ומעריכה את החוסן והחוזק שלהם. זה מבליט אצלי את הצורך בתמיכה ובליווי שלהם".

המרכז העירוני לפרישה אפ 60+ הוקם לפני כ- 5 שנים בשותפות בין עיריית ירושלים, המשרד לשוויון חברתי, ג'וינט אשל ומנהל קהילתי גינות העיר, במטרה לסייע לפורשים למצוא את עצמם מחדש. הוא ממוקם בשכונת קטמון ברחוב הפלמ"ח 53 במבנה ירושלמי מרווח, שעבר לפני כשנתיים שיפוץ נרחב ומותאם למתכונת השירות. המרכז מציע לירושלמים שפרשו לאחרונה, או ניצבים לפני פרישה, מעטפת לניהול תקופת החיים החדשה ולהזדמנויות הרבות שלצידה. זאת באמצעות מגוון פעילויות הכוללות ליווי אישי, סדנאות לניהול תקופת החיים החדשה, קורסי מחשב, סדנאות להתנהלות כלכלית, סדנאות לקידום אורח בריא, אימון ושיפור הזיכרון ועוד.

מאות תושבים נהנים כיום ממערך מורחב של פעילויות, הרצאות, קבוצות וליווי פרטני וקבוצתי, כל זאת בעלות מסובסדת ובאמצעות אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

פורשים ומסייעים למפונים מהדרום. צילום: עיריית ירושלים

מעיריית ירושלים נמסר: "התגייסות הפורשים למען המפונים היא הזדמנות ייחודית לתרום לקהילה, למצוא משמעות נוספת בחיים ולהרגיש תורמים ומועילים בתקופה מורכבת זו. פעילותם זו, אפשרה להשתמש בידע ובניסיון האישי ולעזור לאנשים בני גילם, שחווים תקופה קשה ומאתגרת, להשתלב במקום מגורים חדש. תקופת הפרישה מציבה אתגרים במישור האישי, הזוגי, החברתי והכלכלי, וההצלחה לנהל תקופה זו היא קריטית ועשויה להשפיע ולעצב את המשך תקופת החיים. מאות תושבים פורשים כבר קיבלו מענה במסגרת אפ 60+. רבים מהם הכירו חברים חדשים, השתלבו בקבוצות חברתיות והתחילו פרק חדש ועתיר בעניין ובעשייה משמעותית. ירושלמים השוקלים פרישה, נמצאים במהלך פרישה, או לאחר פרישה, מוזמנים להגיע למרכז וליהנות משפע הפעילויות שהוא מציע".