חיפוש
Close this search box.

פרויקט הדגל של משרד התרבות, הרמת מסך 2021, מגיע למרכז מחול שלם בירושלים

הרמת מסך-ליאור תבורי. צילום יאיר מיוחס - סטודיו zooz

פרויקט הרמת מסך הוא במה ייחודית שנוסדה ומנוהלת על ידי המחלקה למחול במשרד התרבות. הפרויקט מעניק הזדמנות יקרת ערך ומקצה משאבים, במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים להציג עבודות בכורה כשהם משוחררים מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע 

"הרמת מסך", פרויקט הדגל של משרד התרבות, המהווה את הבמה העיקרית ליוצרי מחול, מתקיים זו השנה ה –32.הפרויקט יתקיים השנה בין התאריכים 15- 25 בדצמבר,בתל אביב, ירושלים, באר שבע, כפר בלום וגעתון. הפרויקט יגיע לעיר ירושלים בין ה22-23 בדצמבר.

פרויקט הרמת מסך המתקיים מדי שנה הוא במה ייחודית שנוסדה ומנוהלת על ידי המחלקה למחול במשרד התרבות. הפרויקט מקצה משאבים, במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים להציג עבודות בכורה כשהם משוחררים מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע ומעניק הזדמנות יקרת ערך שאין לה אח ורע בארץ ובעולם.

המעטפת המקצועית, המלווה והתומכת מספקת קרקע פורייה שמתוכה צמחו יוצרים ויוצרות בולטים וחשובים במחול הישראלי שהשפיעו באופן משמעותי על המעמד והמוניטין של המחול הישראלי ברחבי העולם ביניהם: איציק גלילי, אמיר קולבן, אנסמבל בת- שבע, הלל קוגן, להקת המחול ורטיגו – נעה ורטהיים ועדי שעל, נעה דר, נעה צוק, ניב שינפלד, עידו תדמור, ענבל פינטו, רננה רז, ורנה שיינפלד, שרון אייל, ורועי אסף.

על הניהול האומנותי הופקדו השנה עודד גרף ודנה רוטנברג, שבחרו מתוך כ- 60  יוצרים שהציגו את עבודתם, 10אשר יעלו את עבודות הבכורה שלהם במסכים השנה:  ליאור תבורי , שקד מוכיח, אנאבל דביר,  גלעד ירושלמי, אוליביה קורט מסה, רבקה לאופר ומתאוס ואן רוסום, אורי שפיר, אנדראה מרטיני, עומרי דרומלוביץ', מירב דגן וסתיו מרין.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "משרד התרבות והספורט גאה לפתוח את מיזם הרמת המסך בשנתו ה-32, ושמח על חזרתו למתכונתו. כמו בכל שנה אני מחכה בציפייה רבה לעבודות הבכורה של היוצרות והיוצרים המוכשרים, ומזמין את כולם לקחת חלק במיזם הנהדר שיחרוש את הארץ מבאר שבע עד כפר בלום במחול מרהיב ואיכותי".

"בעוד אנחנו כיחידים וכחברה מנווטים את עצמנו החוצה מתקופה שכמוה לא ידענו מעולם, אל עבר עתיד בלתי ידוע, אנחנו מוצאים את עצמנו נאחזים במוכר ובו בזמן נאבקים בו. היצירתיות והדמיון הופכים לכלים החשובים ביותר שיש לנו במציאת דרכים חדשות, בלתי מוכרות, לנווט במרחב. והיצירה – מפלט ועוגן", אומרים המנהלים האמנותיים של הפרויקט, עודד גרף ודנה רוטנברג."זוהי לנו השנה השנייה בה אנו מלווים את היוצרות והיוצרים של פרויקט הרמת מסך בתהליכי יצירתם, אבל למעשה השנה הראשונה לעשות זאת במסגרת מופעים חיים על הבמות. ובעוד אנו חוזרים אל המתכונת ה״רגילה״, אין לנו אלא להתבונן בה בעיניים חדשות".

השנה, יתקיים לראשונה במסגרת הרמת מסך, פרויקט ״מסך לאחור״ בשיתוף פעולה עם שני בתי ספר – המסלול להכשרת רקדנים והסדנה למחול בגעתון. לפני ובין מופעי המסכים בתל אביב, סטודיו אורה יהפוך למוזיאון חי של קטעי סולו מתוך יצירות עבר מ״הרמת מסך״ לדורותיו, בביצוע דור העתיד. 

מפגש זה בין עבר ועתיד יעמוד גם בבסיס האירוע המסכם של הפרויקט בו יציעו היוצרים והיוצרות ״קריאת עתידות״ למחול, כל אחד ואחת מהם מנקודת מבטו.

"אנחנו נרגשים וסקרנים, ומחכים לראותכם הצופים איתנו שוב באולם, כשהחושך יורד ואנחנו לרגע נדיר – בהווה החי, שאין שני לו, זה שנמתח בין עבר לעתיד", מוסיפים גרף ורוטנברג.

גם השנה יוענקו במסגרת הפרויקט פרסי משרד התרבות והספורט למחול האמנותי המוענקים מדי שנה ליוצרים ומבצעים על הישגיהם בקטגוריות שונות בתחום המחול. השנה יוענקו פרסים בקטגוריות הבאות: פרס מפעל חיים במחול, פרס ביצוע ללהקות, הרכבים קאמריים ו/או יחידים ופרס ליוצרים בעשור הראשון ליצירתם.

 

הרמת מסך- גלעד ירושלמי. צילום יאיר מיוחס - סטודיו zooz
הרמת מסך-שקד מוכיח. צילום יאיר מיוחס - סטודיו zooz
הרמת מסך- גלעד ירושלמי. קרדיט יאיר מיוחס - סטודיו zooz
הרמת מסך- גלעד ירושלמי. צילום יאיר מיוחס - סטודיו zooz

מסך 1: בכורות מאת: אנאבל דביר * ליאור תבורי * שקד מוכיח.

ירושלים – מרכז מחול שלם במתחם הפרסה – מרכז לאמנות המופע
23/12, יום חמישי, 20:30

מסך 3
בכורה מאת: מירב דגן וסתיו מרין

ירושלים – מרכז מחול שלם במתחם הפרסה – מרכז לאמנות המופע
22/12, יום רביעי, 20:00

מסך 4
בכורות מאת: אורי שפיר * גלעד ירושלמי * רבקה לאופר ומתאוס ואן רוסום
ירושלים – מרכז מחול שלם במתחם הפרסה – מרכז לאמנות המופע
22/12, יום רביעי, 21:00

הרמת מסך- אנדראה. צילום יאיר מיוחס סטודיו ZOOZ
הרמת מסך- אנדראה קוסטנזו מרטיני. צילום יאיר מיוחס סטודיו ZOOZ
הרמת מסך- ליאת תבורי. יאיר מיוחס - סטודיו zooz
הרמת מסך- ליאור תבורי. יאיר מיוחס - סטודיו zooz

מחיר כרטיס: 50 ₪ ,  הטבות מיוחדות לתלמידי מחול