חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סקר קרן אייסף לקראת פתיחת שנת הלימודים: כ- 42% מההורים באזור ירושלים לא יכולים לסייע לילדיהם במימון תואר אקדמי

גלית כספי כהן - צילום שרון מלכי
גלית כספי כהן - צילום שרון מלכי

יוקר המחייה המאמיר מרחיק את הצעירים הישראלים מהאקדמיה. לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית, בחנה קרן אייסף באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, עד כמה ההורים הישראלים מסוגלים לסייע לילדיהם במימון התואר האקדמי. הממצאים מעידים על התרחבות הפערים כלכלים-חברתיים ועל חשש כי לימודים באקדמיה יתאפשרו לבעלי אמצעים בלבד.

במהלך הסקר שנערך בחודש אוקטובר האחרון בקרב מדגם מייצג של 522 ישראלים מעל גיל 18, נמצא כי 42% מההורים באזור ירושלים העידו שלא יוכלו לסייע לילדיהם במימון התואר האקדמי, כאשר 41% מכלל ההורים בישראל העניקו תשובה דומה. בהשוואה לפי אזורים נמצא כי 43% מההורים באזור הדרום, כ 41% מאזור הצפון וכ 38% מאזור המרכז– השיבו בצורה דומה. כאשר בוחנים את הממצאים לפי השכלת ההורים, מוצאים כי גם 34% מההורים שהם בעלי השכלה אקדמית מתקשים בסיוע לילדיהם, וש- 49% מההורים עם השכלה תיכונית העידו כי שלא מסוגלים לסייע במימון התואר. בבחינה על פי מגזרים נמצא כי 45% מההורים הערבים העידו כי לא יכולים לסייע לילדיהם במימון התואר לעומת 39% בקרב ההורים היהודים. גם כמעט מחצית מההורים הדתיים העידו שלא יוכלו לעזור לילדיהם במימון התואר.

"אנחנו דוהרים לכיוון של חברה מקוטבת עם פערים כלכליים גדלים, בה לימודים גבוהים יהיו רק לבעלי אמצעים," אמרה גלית כספי כהן, מנכ"לית קרן אייסף. "אמנם יוקר המחייה עלה לכותרות בהקשר של מוצרי יסוד כמו מזון ודיור, אבל אם יש משהו שבעזרתו אפשר לשנות את הסטטוס הכלכלי של אדם ולצמצם פערים חברתיים וכלכליים, הוא החינוך לו זוכה אדם ובתוכו גם הזכות ללמוד לימודים גבוהים. לצערנו, הסקר מוכיח הלימודים באקדמיה בישראל הופכים אפשריים לבעלי אמצעים בלבד, וזה מצב מסוכן לחברה הישראלית המקוטבת ממילא. אם רוצים לייצר שינוי חברתי אמיתי, חייבים לאפשר לכל החלקים בציבור את היכולת לרכוש השכלה גבוהה שבעזרתה יוכלו לשנות את מסלול חייהם."

אייסף, הקרן הבינלאומית לחינוך, פועלת מזה 45 שנים לקידום מצוינות וצמצום פערים חברתיים בישראל, באמצעות פיתוח מנהיגות ומלגות סיוע לצעירים מבטיחים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, במיטב המוסדות האקדמיים בישראל, מתואר ראשון ועד פוסט דוקטורט. צעירים אלה הם הראשונים במשפחותיהם הפונים להשכלה גבוהה, שהצליחו לפרוץ תקרות זכוכית, הגיעו לאקדמיה ולאחר מכן השתלבו במשרות בכירות בכל ענפי המשק. מאז 1977 מייסדי הקרן, אדמונד י. ספרא, לילי ספרא ז"ל ונינה ווינר בשיתוף עם המוסדות האקדמיים ותורמי ושותפי קרן אייסף בארץ ובחו"ל, תרמו רבות למען עתידם של צעירי הפריפריה והחברה הישראלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *