ראש העיר ירושלים ב'ועידת ערים מתחדשות': "המטרה שלי היא להגיע לבניית עשרת אלפים יח"ד בשנה"

ראש העיר ירושלים משה ליאון ב'ועידת ערים מתחדשות': "המטרה שלי היא להגיע לבניית עשרת אלפים יח"ד בשנה". צילום ארנון בוסאני
ראש העיר, ליאון: "על כל ציר הרכבת הקלה אנחנו הולכים לבנות בניינים של 30 קומות". צילום: ארנון בוסאני

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ומנכ"ל העירייה, איציק לארי, השתתפו בוועידת "ערים מתחדשות" של מרכז הבנייה הישראלי, המתקיימת בירושלים.

ראש העיר, משה ליאון הציג את תכניות הבנייה המרכזיות בירושלים ואת המדיניות אותה הוא מוביל. "העתיד של הנדל"ן הוא בירושלים", הוא אמר. "ירושלים היא בירת ההזדמנויות של מדינת ישראל. מי שמחפש הזדמנויות – ימצא אותן כאן. המטרה שלי היא ירושלים חזקה. אני רוצה להגיע לבניית עשרת אלפים יח"ד בשנה, עם הרבה התחדשות עירונית ומתחמי תעסוקה".

ראש העיר משה ליאון התייחס גם לדמוגרפיה בעיר. "בירושלים יש פוטנציאל דמוגרפי ענק – ואנחנו רוצים להגדיל את הפוטנציאל הזה. ההזדמנויות שלנו הן רבות. אחת מהן נמצאת בשכונת תלפיות, שתעבור מהפך ענקי, עם כ-8,300 יח"ד ואזורי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ושטחים ציבוריים".

בנוגע למדיניות שלו בכל הנוגע להתחדשות עירונית אמר: "הכוכב של ירושלים הוא ההתחדשות העירונית, שמאפשרת לנו לבנות עוד יחידות דיור. אני, כראש עיר, עושה הכל כדי לא לגעת בשטחים ירוקים והדרך לעשות זאת היא באמצעות התחדשות עירונית. על כל ציר הרכבת הקלה אנחנו הולכים לבנות בניינים של 30 קומות. אנחנו מדברים כיום על 90 פרויקטים של פינוי בינוי, 32 אלף יח"ד בתהליך, 7740 יח"ד מאושרות, 1651 בהליכי רישוי ו-534 בביצוע. כדי להשלים את המעגל ולהביא תושבים לגור בירושלים, עיריית ירושלים מפתחת תוספת של מיליון מ"ר תעסוקה ברחבי העיר ומקדמת מהפכה של ממש במערכת החינוך, בתרבות ובפנאי".

מנכ"ל העירייה איציק לארי התייחס לנושא ההתחדשות העירונית בירושלים. "פינוי ובינוי והתחדשות עירונית הם העתיד והם ניצול מצוין של הקרקע", הוא אמר. "היום בירושלים אנחנו יודעים לתת פתרון שלם לתושבים – פתרונות דיור, תעסוקה, תחבורה, חינוך, שטחים ציבוריים".

המנכ"ל לארי: "גילינו בתקופת הקורונה, ועוד לפני כן, שהתושב רוצה שטחים ירוקים ליד הבית שלו. על ידי בנייה לגובה אנחנו בעצם משאירים שטחים ירוקים וגם מוצאים פתרון לעובדה שאין מספיק שטחים חומים במרכז ירושלים. אנחנו מקדמים בתוכניות שלנו עירוב שימושים, כמו למשל בפרויקט הכניסה לעיר, שם יהיו גם מתחמי תעסוקה וגם יח"ד תומכי תעסוקה".

איציק לארי
"ירושלים עוברת מהפכה בכל המישורים, מהפכה שתומכת ביזמים ובמשקיעים בעיר", אמר מנכ"ל עיריית ירושלים, איציק לארי. צילום: ארנון בוסאני

אמש, ביום הראשון של הוועידה לקחו חלק בכירי עיריית ירושלים, בהם מנכ"ל העירייה, איציק לארי, מ"מ ראש העיר ירושלים וראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מהנדס העיר, יואל אבן, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי ומנכ"ל חברת מוריה, גלעד בר אדון.

"אין ספק שהעיר ירושלים עוברת מהפכה בכל המישורים, מהפכה שתומכת ביזמים ובמשקיעים בעיר", אמר מנכ"ל עיריית ירושלים, איציק לארי. "איכות החיים בירושלים מתחילה בניקיון. ירושלים היא העיר הכי נקייה בארץ. לפי מדיניות ראש העיר אנחנו משדרגים את הפארקים ואת פני העיר, מהלך שהגברנו מאוד בתקופת הקורונה".

המנכ"ל לארי התייחס גם למהפכת התשתיות שעוברת העיר "ירושלים  משנה את פניה מבחינה תחבורתית והפכה את משבר הקורונה להזדמנות לקידום פרוייקטי תשתיות רבים. בקרוב ירושלים תעמוד בשורה אחת עם ערים מתקדמות בעולם בכל הנוגע לתחבורה ירוקה ושבילי אופניים. אנחנו משדרגים את כל הכניסות לעיר וכבר בעוד כשנה הכניסות לעיר יהיו שונות לחלוטין ונוחות הרבה יותר.

"אנחנו בונים בימים אלה מיליון מ"ר למתחמי תעסוקה בכל רחבי העיר. לשמחתי זה נעשה על ידי מיטב החברות בארץ, חברות שלא היו פה מעולם –  ואין הבעת אמון גדולה מזו לכלכלה בעיר".

מ"מ ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אליעזר ראוכברגר אמר: "ירושלים היא עיר מיוחדת, אבל גם מורכבת. אנחנו עושים מהפכה של ממש בתחומים רבים בעיר וזו ברכה לכולם. צריך להמשיך לעשות למען העיר, לקדם תהליכים. יש כאן היום המון יזמים שבאו לירושלים כי הם מבינים מה קורה כאן ומה שנעשה כאן".

מהנדס עיריית ירושלים, יואל אבן, התייחס לפרויקטים הגדולים שמקודמים בעיר. "הפרויקטים האלה הם לב ליבה של ירושלים והמטרה שלנו היא לחזק את העיר", הוא אמר. "היקפי הפיתוח בירושלים הם חסרי תקדים. הצפי הוא שבעוד כעשור יהיו כאן כמיליון וחצי תושבים ולכן אנחנו מקדמים תוכניות שיכללו יח"ד, מתחמים ציבוריים, מתחמי תעסוקה, חינוך, תרבות ועוד".

במהלך הפאנל הציג מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים את עיקרי תוכנית האב החדשה לתלפיות, אחת מתוכניות הדגל של עיריית ירושלים שתשנה את פני השכונה מאזור תעשייה לאזור עם עירוב שימושים, עם אלפי יח"ד, מתחמי תעסוקה, מבנים ציבוריים ושטחים ירוקים.

מנכ"ל חברת מוריה גלעד בר אדון התייחס למהפכת התשתיות שעוברת על העיר וסקר את הפרויקטים שנמצאים בימים אלה שבשלבי תכנון וביצוע, שיהפכו את ירושלים לעיר מתקדמת, ירוקה ונגישה.

"הצפי הוא שבעוד כעשור יהיו כאן כמיליון וחצי תושבים". צילום: ארנון בוסאני