חיפוש
Close this search box.

כיצד משפיעה המלחמה בעזה על הירידה באחוז המתחסנים כנגד השפעת בירושלים?

"לאור שיעור ההתחסנות הנמוך כנגד השפעת והעלייה בתחלואה בירושלים והסביבה, יוצאת קופת חולים מאוחדת במחוז ירושלים בקריאה לציבור בבירה להגיע ולהתחסן כנגד נגיף השפעת התוקף בין השאר את דרכי הנשימה, מדבק מאוד ועלול להביא לסיבוכים בריאותיים, השכיח שבהם דלקת ריאות, להוביל לאשפוזים ואף לגרום למוות", כך נמסר ממאוחדת

מנתוני הקופה עולה כי נכון לתחילת חודש דצמבר נרשמה בקרב מבוטחי מאוחדת במחוז, בדומה למגמה בירושלים, ירידה של כ-13,500 מתחסנים כנגד השפעת לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בתחילת דצמבר 2022 עמד מספר המתחסנים על כ-50,000 מבוטחים ומבוטחות, בעוד השנה התחסנו עד כה כ-36,500 במחוז ירושלים.  

"אחת הסיבות המרכזיות לירידה באחוז המתחסנים לשפעת בחורף הנוכחי היא המיקוד במלחמה בעזה", אמרה יאנה כץ, מנהלת הסיעוד של מאוחדת במחוז ירושלים, "אנשים יותר עסוקים וקשובים למתרחש בעזה ופחות מתפנים לחשוב על בריאותם ועל הצורך להתגונן מפני השפעת על ידי קבלת חיסון. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהשפעת לא עוצרת בזמן המלחמה, היא נמצאת כיום במגמת עלייה, והיא עלולה לגרום לסיבוכים מסוכנים ולמקרי מוות. בנוסף, בזמן חירום ובמצבי לחץ , המערכת החיסונית בגוף נחלשת , וזה עשוי להגדיל את הסיכוי להדבקות בנגיף. החיסון לשפעת מתחיל להשפיע ולהגן עלינו מפני הנגיף כעבור 10 ימים על כן ישנה חשיבות רבה לצאת ולהתחסן עוד היום ולשמור על בריאותינו ובריאות יקירינו". 

כץ מדגישה כי "החיסון לשפעת הכרחי וחשוב לכלל האוכלוסייה ובמיוחד לאוכלוסייה הנמצאת בסיכון, כדוגמת מבוגרים בגילאי 50 ומעלה, חולים במחלות כרוניות בכל גיל, ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 12, ונשים הרות בכל שלבי ההיריון וכן ב-3 החודשים הראשונים לאחר הלידה". 

במאוחדת מצביעים על סיבה נוספת לירידה באחוז המתחסנים – המערכת החורפית שהגיעה השנה באיחור ומשפיעה על שיעור המתחסנים. "בדרך כלל מגיעה כמות גדולה של מתחסנים למרפאות בתחילת נובמבר, לאחר מערכת גשמים וקור ואילו השנה עד עכשיו, לא הרגשנו חורף של ממש והיו מעט ימים גשומים" סיכמה כץ.  

יאנה כץ - מנהלת הסיעוד של מאוחדת במחוז ירושלים. קרדיט צילום - מאוחדת
יאנה כץ - מנהלת הסיעוד של מאוחדת במחוז ירושלים. צילום - מאוחדת
מתחסנים - מאוחדת - חיסוני שפעת
חיסוני שפעת מאוחדת ירושלים . קרדיט - טל שחר

עופר משולם, מנהל מאוחדת במחוז ירושלים: "אנחנו משקעים משאבים ומאמצים רבים לצמצום תחלואת השפעת במחוז ירושלים. השפעת יכולה להיות מחלה קשה עם סיבוכים מסוכנים, והחיסונים מהווים את הרפואה המונעת היעילה ביותר כנגדה. בנוסף, ההתחסנות מסייעת לצמצם את העומסים על מערכת הבריאות במהלך עונת החורף ומונעת אשפוזים, העלולים להיגרם כתוצאה מסיבוכי השפעת. הנגשנו את חיסוני השפעת בפריסה גדולה ברחבי המחוז לטובת מבוטחינו שיכולים להגיע ולהתחסן ביעילות, במהירות ובסמוך למקום מגוריהם. אני קורא לכולם להתחסן ולשמור על הבריאות" . 

ד"ר מנחם ביתן , מנהל רפואי מאוחדת במחוז ירושלים:" מחלת השפעת שכיחה מאוד. רוב האוכלוסייה נוטה לחשוב שזו מחלת חורף קלה שתחלוף גם ללא טיפול, אך המציאות שונה. בחלק מהמקרים ישנם סיבוכים קליניים המצריכים אשפוזים, שלצערנו הסתיימו בעונות קודמות אף במוות. החיסון כנגד השפעת חשוב כיוון שמונע ברוב המקרים את המחלה, וטומן בחובו מעט מאוד תופעות לוואי שאף הן קלות. כמו כן הוא גם מפחית כמעט לגמרי את התחלואה הקשה בקרב מי שחלה. לכן, עוד לא מאוחר. לכו להתחסן!".

הקופה מחסנת כנגד נגיף השפעת בכל מרפאותיה ברחבי ירושלים, מבשרת ציון, מעלה אדומים, בית שמש והסביבה בתיאום תור מראש דרך אתר מאוחדת או המוקד הטלפוני של הקופה ב- 3833*.