חיפוש
Close this search box.

שניות מאסון כבד: הושגה שליטה על השריפה רחבת ההיקף ברחוב סורוצקין בירושלים

השריפה התפתחה במהירות בקומפלקס של שישה בניינים ברחוב סורוצקין ולכדה בתוכה עשרות רבות של משפחות עם ילדים קטנים. כוחות רבים מכבאות והצלה חילצו לכודים רבים תוך השתלטות על השריפה העצומה.  באירוע פעלו 18 צוותי כיבוי-חילוץ והצלה ומנופי חילוץ. ממד"א נמסר שכ- 30 מהדיירים שחולצו הגיעו אליהם לטפול. משערי צדק נמסר כי למרכז פונו 4 נפגעים משאיפת עשן 3 במצב קל ו-1 במצב בינוני. מהדסה נמסר כי להר הצופים הגיעו ליחידת הטראומה אם ובתה בת ה-14 אשר נפגעו קלות.  ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הגיע למקום, והנחה את אגפי העירייה לסייע בכל הנדרש על מנת להחזיר את חיי התושבים לשגרה מלאה. בתום האירוע נמסר הושגה שליטה בשריפה ונפתחה חקירה לבירור נסיבות פרוץ השריפה.

הבוקר, סמוך לשעה 4 לפנות בוקר הוזנקו צוותי כיבוי והצלה מתחנות ירושלים לשריפה רחבת היקף שהתפתחה במהירות בקומפלקס של שישה בניינים ברחוב סורוצקין בירושלים ולכדה בתוכה עשרות רבות של משפחות עם ילדים קטנים, בזמן שאלו נמו את שנתם במיטותיהם. על פי דיווח של דוברות כבאות והצלה לישראל-מחוז י-ם, 

הצוותים הראשונים שהגיעו למקום, דיווחו על אש אדירה ועל מספר רב של רכבים, מחסנים ודירות העולים באש. עוד דיווחו הצוותים, כי בחלונות הבתים עומדים דיירים בהם נשים וטף הזועקים לעזרה כשחלקם אף מנסים לקפוץ מהחלונות. למקום הוזנקו באופן מיידי כוחות רבים מכבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים וכן צוותים מהיחידה המרכזית של כבאות והצלה לישראל יחידת "להבה". הם פעלו לחילוץ הלכודים הרבים שהיו בבתים אפופי האש והעשן, תוך שהם עוברים דרך "קירות" של אש ועשן וסיכון חיים גדול במטרה למנוע אסון המוני במקום. במקביל עסקו הצוותים בהשתלטות על השריפה העצומה, מניעת התפשטותה לכלל הבניינים ושריפתם, סריקה אחר לכודים, כיבוי החניון בו בערו רכבים רבים, ניתוק מקורות אנרגיה לבניין למניעת פגיעות חשמל וגז.  סה"כ נמסר כי במקום פעלו 18 צוותי כיבוי-חילוץ והצלה, 52 לוחמי אש ומתנדבים מתחנות מחוז ירושלים, מנופי חילוץ של כבאות והצלה צוותים מהיחידה המיוחדת של כבאות והצלה לישראל. בתום האירוע נמסר ע"י מפקד תחנת "האומה" סגן טפסר אלי אדרי כי כי הושגה שליטה בשריפה ונפתחה חקירה לבירור נסיבות פרוץ השריפה.

טפסר ניסים טויטו מפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים: "מקצועיותם עוז רוחם ואומץ ליבם של לוחמי האש, מנעו אסון כבד מאוד הבוקר בירושלים. השריפה הזו אוצרת בתוכה מספר רב של תרחישי איום מורכבים. בניינים ישנים ללא אמצעי הגנה מודרניים, צפיפות אוכלוסין גדולה, דירות מגורים ומחסנים מאולתרים וכן סיכונים רבים נוספים. אלו תרחישים ומקומות המוכרים לנו היטב מההיערכות המוקדמת שלנו, מהאירועים הרבים בירושלים, וכן מההיכרות הטובה שיש לנו עם האוכלוסייה המקומית. "משמעת אזרחית והקפדה על כללי הבטיחות הבסיסיים, וכן התקנת גלאי עשן, הם הערובה הטובה והאפקטיבית ביותר למניעת שריפות וצמצום הנזקים שלהם. אנו פונים לציבור ולראשי הקהילות בירושלים, הקפידו והורו על קיום הנחיות בטיחות מצילות חיים אלו בכדי שלא נגיע לאירועים מסכני חיים נוספים כאלו"

ממד"א דווח כי בשעה 03:51 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים, על שריפה בחניון של קומפלקס בנייני מגורים (מחוברים) בני 5 קומות, ברחוב הרב סורוצקין בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי לדיירי הבניין המחולצים ע"י הכבאים, חלקם לאחר ששאפו עשן ואחד לאחר שנחבל כשקפץ מהקומה הראשונה. כולם במצב קל.  חובש בכיר במד"א דובי ציינוירט סיפר: "הגענו למקום עם כוחות גדולים מאוד של אמבולנסים ניידות טיפול נמרץ, חובשים על אופנועי מד"א וכונני מד"א,  כשהגענו, ראינו עשן סמיך יוצא מהבניינים ושריפה פעילה בחניית הבניין, אנשים עמדו בחלנות במרפסות ועל הגג וסימנו לנו, כוחות הכבוי החלו לכבות את האש ולחלץ את הדיירים הלכודים, גבר כבן 30 קפץ מהקומה הראשונה ונחבל באורח קל, כ- 30 מהדיירים שחולצו הגיעו אלינו".

מבית החולים שערי צדק נמסר כי למרכז הרפואי שערי צדק פונו הלילה 4 נפגעים משאיפת עשן מהשריפה שפרצה ברחוב סורוצקין. 3 במצב קל ו-1 במצב בינוני. מהדסה נמסר כי להר הצופים הגיעו ליחידת הטראומה החדשה בבית החולים, פונו במהלך הלילה אם ובתה בת ה-14 אשר נפגעו קלות מהשריפה. מצבן של השתיים קל, מטופלות בשעות אלה בחמצן כשהן בהכרה מלאה. 

מעיריית ירושלים נמסר כי ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הגיע מיד עם אור ראשון למקום, והנחה את אגפי העירייה וגורמי המקצוע לעמוד לימין הכבאים והתושבים ולהתחיל באופן מיידי עבודות ניקיון ותחזוקה בבניינים שניזוקו. עבודת פינוי התושבים נמשכת גם היא. צוותי העירייה נמצאים ועובדים במקום על מנת להחזיר את חיי התושבים לשגרה מלאה.

צילומים: מוטי פריד, סנדי סופר ודוברות עיריית ירושלים