חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אירוע לחיזוק משתתפי תוכנית השיקום של בית המשפט הקהילתי

עיריית ירושלים, באמצעות אגף הרווחה ובית המשפט הקהילתי – קיימו לאחרונה אירוע למשתתפי תכנית השיקום של בית המשפט הקהילתי במטרה לתמוך ולחזק ולהוקיר את את דרכם ואת האתגרים אותם הם חווים. באירוע לקחו חלק עשרות מוזמנים שנהנו מערב עשיר עם  פעילות יצירה ושי שהוענק לכל אחד מהם.

האירוע התקיים במרכז הצעירים בשכונת מורשה והשתתפו שני שופטי בית המשפט, קצינות המבחן, צוות המעטפת המקצועי, סנגורים ותובעים הלוקחים חלק בתוכנית.

מערכת המשפט מתמודדת עם עוברי חוק המתקשים לצאת ממעגל הפשיעה ולהשתקם. לרוב, מדובר בנאשמים בעבירות פליליות כגון סמים, רכוש, אלימות ואיומים, אשר ללא תהליך שיקום משמעותי צפויים לעונשי מאסר בפועל. התוכנית מציעה הליך שיקומי מקיף, בפיקוח צמוד של בית המשפט, לאנשים הנמצאים בהליך פלילי  אשר ביצעו עבירות חוזרות על רקע של נסיבות חיים קשות ובעיות כלכליות וחברתיות, כגון התמכרות לסמים או לאלכוהול, חיים בעוני, הדרה חברתית, אבטלה ועוד. התנאי הבסיסי להשתתפות הוא לקיחת אחריות על מעשיהם בתחילת ההליך, גילוי מוטיבציה לשינוי משמעותי בחייהם ואקטיביות בהליך השיקום.

מודל העבודה מבוסס על סמכותו של בית המשפט בהליך הפלילי, על עבודת צוות ייחודית של כלל השותפים בהליך הפלילי ועל שותפות עם מערכת הרווחה והקהילה. במסגרת המודל נבנית עבור כל נאשם תכנית התערבות פרטנית ייחודית  ומוצמד לו עובד סוציאלי/קצין מבחן, שמלווה אותו באופן צמוד ובין היתר, מתווך בינו ובין השירותים המקומיים.

תכנית השיקום של בית המשפט הקהילתי

בירושלים למעלה מ- 100 משתתפים פעילים בתוכנית, המעידים כי ההזדמנות שניתנה להם שינתה את מסלול חייהם מהקצה לקצה. חלקם מספרים על מהפך שעברו ועל כך שבניגוד לכל הסיכויים שבו להאמין בעצמם וביכולתם לנהל חיים נורמטיביים. רבים מהם מתארים מציאות חיים חדשה של תקווה ולקיחת אחריות:

  • "בזכות האמונה שהמערכת נתנה בי וההרגשה שאני כמו כולם, חיי נראים היום הרבה יותר טוב ועם בטחון לעתיד יותר טוב".
  • "אין עוד מדינה בעולם שיש לה תכנית שיקום כל-כך מוצלחת ועוד במסגרת הליך פלילי בבית המשפט".
  • "הדבר שהכי עזר לי להתקדם זו התמיכה הרגשית והנפשית והאוזן הקשבת, שיכולתי לדבר על כל דבר שהפריע"".

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "אנו מאמינים שלכל בן אדם מגיעה הזדמנות נוספת ובמקביל אף דוגלים בשיתופי פעולה רב מערכתיים במטרה לסייע בשיקומם ובשילובם של אוכלוסיית עוברי החוק. התוכנית מעניקה תקווה לחיים נורמטיביים והצוות המקצועי מלווה את הנאשמים ואת בני משפחותיהם באינטנסיביות כדי להבטיח את התנאים הראויים להצלחת התהליך. הצלחתם הצלחתנו!".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *