חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למ"ס: ירושלים במקום הראשון במאזן ההגירה השלילית

בין הסיבות הנפוצות שבגללה עוזבים את העיר: התחרדות, מרחק מהילדים, אין ים  

פרויקט צרפתי במבשרת ציון של חברת צרפתי שמעון קרדיט הדמייה וויו פוינט

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ירושלים מובילה את טבלת מאזן ההגירה השלילית, כאשר ב- 2019 נכנסו לעיר 11,857 תושבים חדשים ועזבו אותה  20,097 תושבים. כלומר, בשנה זו הצטמצמה אוכלוסיית העיר ב- 8,240 תושבים. למקום השני הגיעה אשדוד, בפער גדול מהבירה, עם פיחות של 2,835 תושבים ב- 2019. במקום השלישי ניצבת חיפה, שאוכלוסייתה פחתה ב- 2,326 תושבים. למקום הרביעי הגיעה באר שבע, עם פיחות של 2,307 במספר התושבים בתחומה ואת החמישייה הראשונה סוגרת בת ים, שאוכלוסייתה הצטמצמה ב- 2,019 תושבים במהלך שנת 2019.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק, המשווקת 90 פרויקטים למגורים לרחבי הארץ : "הנתונים מצביעים על מגמה בולטת שאנחנו מרגישים גם בשטח. אם בעבר ירושלמים היו עוזבים את העיר לטובת מגורים בערים הסמוכות, כמו מודיעין, בית שמש, מבשרת ציון וכדומה, הרי שהיום אנחנו רואים שהירושלמים מתרחקים עוד יותר מאזור ירושלים ומגיעים גם לערי המרכז. זה קורה בעיקר בקרב משפרי דיור בגילאים בוגרים יותר – 50 ומעלה".

"הסיבות להגירה השלילית מירושלים מגוונות, אבל אפשר להצביע על כמה סיבות מרכזיות שגורמות לירושלמים לעבור לערי המרכז: ראשית, המחירים בירושלים גבוהים. היום מחיר ממוצע לדירה חדשה בת 4 חדרים עומד על 2.3 מיליון ₪. באשקלון, לשם השוואה, אפשר לרכוש דירת 4 חדרים חדשה במחיר של כ- 1.6 מיליון ₪.

רוני כהן מנכל חברת אלדר שיווק, צילום - ישראל כהן
רוני כהן מנכל חברת אלדר שיווק, צילום - ישראל כהן

לזוגות צעירים קשה לרכוש דירה ראשונה בירושלים וגם לשפר דיור זה משהו שהוא לא אפשרי לכולם. שנית, השינוי באופי האוכלוסיה בבירה. ככל שהעיר מתחרדת, כך האוכלוסיה הדתית לאומית והאוכלוסיה החילונית לא מוצאות את עצמן בעיר. שלישית, ככל שיותר צעירים עוזבים את העיר, כך גם ההורים בעקבותיהם, עוזבים ועוברים לגור קרוב לנכדים. והסיבה האחרונה היא שמצמצמי דיור בגילאים בוגרים מחפשים דירות קטנות יותר, הממוקמות בקרבה לים, לכן אנחנו רואים ביקושים רבים מצד ירושלמים לפרויקטים הממוקמים על קו החוף".

באחד הפרויקטים שבונה חברת יוסי אברהמי בשכונת נווה עופר בדרום תל אביב, 20% מרוכשי הדירות הם ירושלמים. לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברה "רוב הדירות שנמכרו לירושלמים נמכרו למגורים ולא להשקעה. יש יתרונות ברורים לפרויקט עבור רוכשים המגיעים מירושלים: המחירים בפרויקט מתאימים לתקציב שלהם. כמו כן, הפרויקט קרוב לים, לפארק, לבתי ספר והכל במרחק הליכה. זה יתרון משמעותי, כי בירושלים ההתניידות כמעט לכל מקום היא ברכב, גם בגלל המרחק הרב מהבית לשירותים קהילתיים שונים וגם בגלל המבנה הטופוגרפי של העיר".

ורד ויואב גדליה, רכשו דירה בפרויקט VIEW, לדבריהם: "שנינו עובדים באזור המרכז, לפחות חלק מימי השבוע, הנסיעות הלוך ושוב לעבודה מתישות אותנו ופוגעות בזמן האיכות המשפחתי שיש לנו עם הילדים (בני 5 ושנתיים). מה גם שרוב בני המשפחה שלנו עזבו את ירושלים ועברו לאזור גוש דן, אז פשוט החלטנו לעשות את הצעד הזה. הקרבה למקום העבודה, למשפחה, לים, לפארק – אלה יתרונות שאין לנו בירושלים".

בחברת יורו ישראל, הבונה במרינה של אשקלון, מציינים שאחוז הרוכשים הירושלמים נמצא במגמת עליה. לפני שנה 30% מהרוכשים היו תושבי ירושלים, והשנה חלקם היחסי עלה ל-50%.  לדברי עופרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל, "זיהינו טרנד מעניין מאוד בקרב הרוכשים בפרויקט: מדובר בתושבי ירושלים שהבינו את היתרון במגורים ליד הים, ואת איכות החיים הנגזרת מכך. כיום 50% מהרוכשים בפרויקט הם ירושלמים בגילאים 45 ומעלה – משפחות וזוגות מבוגרים. רובם קונים למגורים, חלקם רוכשים דירות נופש ליד הים שישמשו אותם ואת משפחתם בחגים ובחופשות וחלקם קונים להשקעה. חלק מהרוכשים אמרו לנו כי כשיגיעו לגיל הפנסיה, בכוונתם לעבור לגור בדירות אלה לכל השנה".

ובכל זאת, ירושלמים לא עוברים רק לערי החוף ויש כאלה שלא מוותרים כל כך מהר על אוויר הרים צלול כיין. בחברת צרפתי שמעון, הבונה פרויקט מגורים יוקרתי בשכונת רכס חלילים במבשרת ציון, מציינים שכמחצית מרוכשי הדירות בפרויקט הם ירושלמים. לדברי אבי צרפתי, סמנכ"ל חברת צרפתי שמעון, "במהלך המכירות ראינו שהפרויקט מרכז עניין בקרב תושבי ירושלים שמעוניינים לשפר את מגוריהם. הם רוצים להישאר קרובים לעיר – אבל לצאת מהצפיפות למקום עם אווירה פסטורלית כפרית ושקטה. משבר הקורונה הביא לשינויים בהעדפות המגורים של רוכשי הדירות, השהייה המרובה בבתים הובילה רוכשים רבים להעדיף חיפוש אחר קורת גג המאפשרת מרחב מחייה גדול ועם שטחים פרטיים פתוחים, כמו: גינה רחבת ידיים או מרפסת גדולה".

לדברי דוד (שם בדוי, ביקש להישאר בעילום שם), אשר רכש דירה בפרויקט צרפתי במבשרת ציון: "השכונה שלנו, רמת אשכול, שינתה את פניה בשנים האחרונות לבלתי הכר. משכונה חילונית שקטה ונעימה, אט אט נכנסו משפחות חרדיות ורכשו עוד ועוד דירות בשכונה. בבניין שלנו נותרנו המשפחה החילונית היחידה. למרות יחסי הידידות עם שכננו החרדים, עלו כל מיני קשיים, למשל להתראות עם ילדינו בשבתות, כי נוצר מצב שבו לא נעים לנו להניע את הרכב בשבת או להזמין אלינו אורחים בשבת וכדומה".

 

נכנסים

יוצאים

מאזן הגירה פנימית

ירושלים

11857

20097

-8240

אשדוד

3823

6658

-2835

חיפה

8232

10558

-2326

באר שבע

4555

6862

-2307

בת ים

3783

5802

-2019

נתניה

5112

6710

-1598

בני ברק

4538

6031

-1493

אילת

2669

3614

-945

רמלה

1497

2401

-904

כרמיאל

1074

1891

-817