חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קונצרטי תזמורת הבארוק ירושלים לחודש ינואר 2022: קלאסיקה ווינאית בקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים

יום א', 9.1.2022 בשעה 20:00 – ימקא הבינלאומית ירושלים, כרטיסים כאן
תזמורת הבארוק ירושלים
 תזמורת הבארוק ירושלים

קונצרטי תזמורת הבארוק ירושלים לחודש ינואר 2022: קלאסיקה ווינאית בקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים.

עונת המנויים – קונצרט מס' 3

 דוד שמר | מנצח

צבי מניקר | סולן בפורטה פיאנו ומנצח

עינת ארונשטיין | סופרן

קונצ'רטו מס' 1 לפסנתר מאת בטהובן יעמוד במרכז הקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים. לצידו יבוצעו מיצירות מוצרט והיידן, בהם אריות קונצרטנטיות מאת מוצרט ושירים סקוטיים של היידן בביצוע עינת ארונשטיין.

בתכנית

מוצרט – דיוורטימנטו ברה מז'ור, ק. 136

מוצרט – אריות קונצרטנטיות, ק. 369 ו-ק. 505:

Misera, dove son!/Ah, non-son io che parloe

Ch’io mi ascordi di te?/Non temer, amato bene

היידן – שלושה שירים סקוטיים:

Bonny Kate of Edinburgh

The lass of Livingston

How can I be sad on my wedding day

בטהובן קונצ'רטו לפסנתר מס' 1 בדו מז'ור, אופוס 15

יום א', 9.1.2022 בשעה 20:00 – ימקא הבינלאומית ירושלים, כרטיסים כאן

מחיר כרטיס: 120 ₪

יצירותיו של בטהובן אינן חלק שגרתי מרפרטואר תזמורת הבארוק ירושלים, אם כי זה זמן מה שנגני התזמורת והמנהל האמנותי מגלים עניין רב בביצוע היסטורי של רפרטואר קלאסי ורומנטי. בשנה האחרונה התזמורת מצטרפת לשלל הרכבים בארץ ובעולם שמבצעים יצירות מהתקופה הקלאסית בביצוע מיודע היסטורי ובכלי התקופה.

בקונצרט נציג, בהופעת בכורה, פסנתר פטישים (פורטה-פיאנו)* נהדר שהגיע אלינו לאחרונה מבלגיה. בישראל קיימים רק 4 פסנתרי פטישים. זה שיעלה על במות הקונצרטים בינואר יגיע הישר מביתו הפרטי של מנצח תזמורת הבארוק פרופ' דוד שמר. נגני התזמורת ינגנו בכלים מיתר, קשתות, וכלי נשיפה מהתקופה הקלאסית המאוחרת ולקהל צפויה חוויה שונה ומרתקת בביצועים חדשים ליצירות ותיקות ואהובות.

 *פסנתר הפטישים שהומצא בסביבות שנת 1700, נבדל מהצ'מבלו בכך שהוא מנגן פורטה ופיאנו ולכן השם הרשמי שלו הוא: "פורטה פיאנו" או כמו שכתב הממציא שלו ברתולומיאו כריסטופורי: "צ'מבלו גדול עם חזק וחלש".

הפטישים בפסנתר זה עטופים בעור לעומת לבד בפסנתר המודרני. המיתרים שלו דקים, כמו מיתרי צ'מבלו והוא עשוי כולו מעץ. אלו הופכים את הצליל של פסנתר הפטישים לעדין ושקוף, הגוונים והצלילים העיליים שהוא יוצר מגוונים הרבה יותר מפסנתר מודרני כך שהחוויה בהאזנה לו היא שמימית.

עינת ארונשטיין

einat aronstein. photo michael fabia
 einat aronstein. photo michael fabia

נולדה בישראל ב-1987. כילדה דובבה את הרמיוני גריינג'ר בהארי פוטר ואת שאנטי בספר הג'ונגל 2, וזכתה במלגת קרן התרבות אמריקה- ישראל 2008-2010. שירתה בצה"ל במעמד של מוסיקאית מצטיינת.

שרה במקהלת מורן ובאנסמבל זמרי מורן עמו הופיעה בקונצרטים ברחבי הארץ, בסיורים בחו"ל ובהפקות רבות של האופרה הישראלית, בהן לה-בוהם, כרמן, ורתר, טורנדוט, טוסקה, אותלו ועוד. הופיעה בקונצרטים עם התזמורות המובילות בישראל בהן התזמורת הפילהרמונית הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור.

שרה תחת שרביטם של דן אטינגר, ישי שטקלר, דוד זבה, סטנלי ספרבר, מנדי רודן, גאבור הולרונג, איתן גלוברזון, אורי לשמן, מלקולם סינגר ועוד. הופיעה עם פרופ` אריה ורדי במספר קונצרטים.

בתיאטרון הקאמרי הופיעה בתפקיד הילדה בהפקת האופרה צחוק של עכברוש (אלה שריף), בתפקיד הינוקא בהצגה בדנהיים 1939 ובתפקיד ילדתו של אלכסנדר פן בהצגה היה או לא היה.

כסולנית שרה באופרה הישראלית את תפקיד הנזל באופרה הנזל וגרטל (הומפרדינק). הופיעה בתפקיד בסטיינה באופרה בסטיין ובסטיינה (מוצרט) בהפקה של האופרה הישראלית במסגרת הסדרה צלילי קסם.

תזמורת הבארוק ירושלים
 תזמורת הבארוק ירושלים

צבי מניקר

יליד ברית המועצות, עלה לישראל בגיל 7. כשהיה בן 15  החל את לימודיו באוניברסיטת מוצרטיאום. עם שחרורו מצה"ל למד בקונסרבטוריון שבאוניברסיטה לאמנויות ציריך. בהמשך התמחה בביצוע אותנטי בהדרכתו של מלקום בילסון באוניברסיטת קורנל, שם גם השלים בשנת 2001 את לימודי הדוקטורט שלו. נמנה בין שורה ארוכה של מוסיקאים ומבצעים ישראלים העוסקים במוסיקה היסטורית באירופה.

ב- 2015 יסד את פסטיבל "ימי מוצארט" בישראל ואת "תזמורת מוצרט הישראלית". מלמד ומרצה באוניברסיטאות וקונסרבטוריונים בארץ ובעולם, ומ- 1999 מחזיק במשרת פרופסור לצ'מבלו ו"מוזיקה מוקדמת" בבית הספר הגבוה בהנובר.