חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בחירות בעולם הביטוח

גם בעולם הביטוח אנחנו נדרשים לבחור. והבחירה הראשונה ואולי גם החשובה ביותר היא מה נכון לנו לבטח.

מאת אריאל מונין

בחירות בעולם הביטוח

אריאל מונין סמנכ"ל אלעד סוכנות לביטוח

גם בעולם הביטוח אנחנו נדרשים לבחור. והבחירה הראשונה ואולי גם החשובה ביותר היא מה נכון לנו לבטח.

למה בכלל לבטח דברים?

הביטוח הינו עיקרון סוציאלי, כאשר היחיד חשוף לסיכון כלכלי, שעלול להיגרם לו מהתרחשות אירוע בודד, כמו למשל גניבת הרכב, שריפת הבית, או חלילה מחלה קשה או מוות. המקרה עלול להביא את היחיד שאין ברשותו מספיק כסף לאסון כלכלי. לא תמיד יהיה ניתן להבטיח שלא יגרם המקרה, אך יהיה ניתן להבטיח שמקרה שכזה, לא יגרום לו לאסון כלכלי, בכך שהציבור יעמיד לרשותו, בעת קרות המקרה, את סכום הכסף הדרוש. במגזר החרדי יש מנהג של גמילות חסדים, וכולם נותנים כי יש קוד לא כתוב כי במקרה האסון חלילה שלהם גם האחרים יתנו. בימי הקיבוצים, טרם עידן ההפרטה, הרעיון היה דומה, היחיד לא בהכרח היה צריך לבטח את רכושו, כי הרכוש הוא בעצם של כולם. הביטוח הוא כלי כלכלי המאפשר לגדר סיכון בזה שהיחיד ישלם כל שנה פרמיה ידועה, אך אם יקרה האסון, מישהו אחר, הגוף המנהל את כל הפרמיות שאסף מהציבור, ישלם לו.

האם לבטח הכל ?

כל אחד מאיתנו אחראי על חייו, ולכן על כל אחד מאיתנו לנהל נכון את הסיכון שהוא צופה לו. יש אנשים אוהבי סיכון ואין להם בעיה להפסיד משהו שכבר ברשותם, אך יש כאלה שייקחו זאת קשה אם לדוגמא לא יבטחו הרכב והוא יהרס בתאונה. ולכן על כל אחד מאיתנו למפות את שלל הסיכונים שעומדים בפנינו ולהחליט מה נכון לנו לבטח, כמה זה יעלה לו, ואם לא יבטח האם הוא מוכן לקחת את הסיכון. ככל שהיחיד עשיר יותר הוא יכול לוותר על הביטוח, אירוע של שריפת בית כאשר יש ברשותו למשל 10 בתים, לא יהיה דרמטי כמו ארוע של שריפת הבית היחיד שיש לו.

אז מה הדבר הנכון לעשות ?
הנכון הוא פשוט להשקיע זמן בנושא, לקבוע עם איש המקצוע פגישה בה נכון לדון בחיים שלנו, בחלומות ובפחדים שלנו, ואז לפרוס את כל הסיכונים האפשריים. לראות מאיפה נוכל לממן מקרים בלתי צפויים שינחתו עלינו, ואם נרצה לגדר את הסיכון, עלינו לבדוק כמה כל סיכון כזה עולה, ולעשות סדר עדיפות של מה דחוף לנו קודם לבטח ומה פחות.

הכותב סמנכ"ל אל-עד סוכנות לביטוח

Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp